Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Dzieci nie zapłacą podatku od darowizny Caritasu

7
Podziel się:

Caritas przekazał czwórce dzieci, których matka zginęła w pożarze, dom. Dzieci nie będą musiały płacić podatku od darowizny, bo Caritas to organizacja katolicka. Podlega zatem pod przepisy stosunku państwa do Kościoła katolickiego, a nie zwyczajne prawo podatkowe.

Dzieci nie zapłacą podatku od darowizny Caritasu
Darowizna od Caritasu zwolniona z podatku. (Getty Images, NurPhoto , Contributor)
bEJsrCWd

Interpretację przepisów opublikowało biuro dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej. Sprawa dotyczy czwórki dzieci, które kilka lat temu straciły matkę w pożarze domu.

Dziećmi początkowo opiekowała się babcia. Jak podaje "Rzeczpospolita", teraz są pod opieką rodziny zastępczej.

Caritas chce przekazać dzieciom dom wraz z działką. Rodzice zastępczy uzyskali już zgodę na przejęcie budynku w ich imieniu. Pytają jednak, czy dzieci będą musiały odprowadzić podatek od darowizny.

bEJsrCWf
Zobacz także: Reforma podatków. Wyższa kwota wolna zamiast 13. i 14. emerytury?

Zgodnie z polskimi przepisami, osoby obdarowane mają obowiązek odprowadzić odpowiedni podatek. Jednak w tym wypadku, Krajowa Administracja Skarbowa uznała, że zastosowane będą przepisy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego.

Przepisy regulują m.in. to, w jaki sposób majątkiem gospodarują organizacje kościelne. A taką jest Caritas. Zgodnie z art. 55 ust. 6 ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, nabywanie i zbywanie rzeczy w drodze darowizny i dziedziczenia przez kościelne osoby prawne jest zwolnione z podatku.

bEJsrCWl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJsrCWG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Laks
7 miesięcy temu
O to teraz KK będzie istna pralnia pieniędzy
Karolina
7 miesięcy temu
Caritas to oszuśći wystarczy sprawdzić faktury i rozliczenia których nie mają a powinni mieć. Dzieci są źle traktowane i niema znaczenia że są chore godność i sza unek należy się każdemu.
Gość
7 miesięcy temu
W średniowieczu kościół katolicki też był wyjęty spod jurysdykcji państwa, czyli nie podlegał sądom świeckim i nie płacił podatków.
bEJsrCWH
miłośnik PiS
7 miesięcy temu
Obajtek nie jest prezesem Caritasu, ale też jest zwolniony z podatku od nieewidencjonowanych przychodów. Wystarczy przychylność księcia dla ubogich.
gggg
7 miesięcy temu
Caritas to ta pisowska psedofundacja, która rozkrada ubrania a dochody wpłaca na prywatne konto prezesów?