Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Nowelizacja budżetu w tym roku. "Realny scenariusz"

13
Podziel się:

Biorąc pod uwagę możliwe niższe od oczekiwań wpływy z podatku VAT, rewizja budżetu w drugiej połowie roku wydaje się realnym scenariuszem - oceniają ekonomiści Citi Handlowego.

Nowelizacja budżetu w tym roku. "Realny scenariusz"
Minister finansów Andrzej Domański (PAP, PAP/Piotr Polak)

"W kwietniu miesięczny deficyt budżetowy wyniósł 15,4 mld zł, a skumulowany deficyt za cztery pierwsze miesiące roku poszerzył się do blisko 40 mld zł. Wpływy z podatku VAT, czyli najważniejszego komponentu przychodów, okazały się o 2,5 proc. niższe w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę silny wzrost sprzedaży detalicznej oraz fakt, że ożywienie gospodarcze napędzane jest przede wszystkim przez konsumpcję, sądzimy, że można uznać ten wynik za rozczarowujący" - napisano w nocie Citi.

Wpływy z podatku mogą być niższe

"Przywrócenie 5 proc. stawki VAT na żywność oraz wyższe ceny energii w drugiej połowie roku powinny pomóc dochodom z podatków pośrednich w nadchodzących miesiącach. Nadal widzimy jednak ryzyko, że wpływy z podatku VAT mogą być niższe o 25-28 mld zł niż planowano (0,7-0,8 proc. PKB). Naszym zdaniem rewizja budżetu w drugiej połowie roku wydaje się realnym scenariuszem" - dodano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

MF w komunikacie do wykonania budżetu po kwietniu wskazało, że ewentualne słabe odczyty dochodów z VAT w kolejnych miesiącach kreowałyby ryzyka dla realizacji prognozy dochodów zawartej w ustawie budżetowej na 2024 r.

Na początku maja wiceminister finansów J. Drop ocenił, że wykonanie VAT-u za pierwsze miesiące było zadowalające i w tym momencie resort finansów nie widzi potrzeby nowelizacji budżetu.

Chcesz mieć wpływ na rozwój serwisu money.pl? Weź udział w badaniu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Jak żyć
2 miesiące temu
Powoli przestaje kupować Gdzie kolwiek Brak finansów .. Moje skromne pytanie Kiedy Rząd Polski wprowadzi Dochód Gwarantowany na stałe w całym kraju Bo dziś nie jestem przeżyć tych dwóch tygodni..za to co mam Po wypadku komunikacyjnym w drodze do pracy Zostałem trwałe osoba niepełnosprawna ruchowo stopnia Umiarkowanego Obecnie ledwo funkcjonuje fizycznie jak finansowo I nie liczę już na jakikolwiek pomoc czy wsparcie dla osób dorosłych niepełnosprawnych Co pozostaje ..? 05-R/2
....
2 miesiące temu
Uciąć socjale i rozdawnictwo a dziura moment się wypełni. Niech każdy pracuje i sam się utrzymuje. To jedyne powody zadłużenia
Vacek
2 miesiące temu
Chyba zardzewiałe i stojace przez 8 lat PiS karuzele ruszyły. Tera dorobimy politykę jakas nowa scieme typu "pieniedzy nie ma i nie będzie".
Pomyślcie
2 miesiące temu
Oni was urządzą taki ministr
LN11
2 miesiące temu
Zmiana budżetu pod kątem - "Pieniędzy nie ma i nie będzie" Wszak "tłuste koty" od Donalda i Tygryska nie zaspokoi ryżu miska.