Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek cyfrowy w Czechach. Rząd jest za

39
Podziel się:

Czeski rząd w poniedziałek przegłosował przyjęcie 7-procentowego podatku cyfrowego. Mają nim być objęci internetowi giganci, tacy jak Facebook czy Google, a właściwie ich przychody reklamowe.

Czechy chcą wprowadzić podatek cyfrowy. Rząd przegłosował odpowiednie przepisy
Czechy chcą wprowadzić podatek cyfrowy. Rząd przegłosował odpowiednie przepisy (East News, AP/Associated Press/East News)
bESsPirp

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, podatek został uwzględniony w budżecie na 2020 rok. Stawka ma wynieść 7 proc.

Przyjęcie nowych przepisów przez rząd nie oznacza jeszcze, że podatek na pewno będzie obowiązywał. Teraz nowe prawo musi przejść przez czeski parlament.

Według planowanych zmian w prawie, podatkiem mają być objęte firmy z rocznym przychodem globalnym ponad 750 mln euro i przekraczającym 100 mln koron (3,9 mln euro) obrotu w Czechach.

bESsPirr

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Ramy prawne dokumentu zostały oparte na wytycznych, które miały posłużyć wprowadzeniu podatku na poziomie europejskim. Choć na razie w Brukseli żadnych przepisów nie uchwalono, to Czechy postanowiły zrobić to na własną rękę.

Autorzy projektu podkreślają jednak, że rodzime przepisy mają obowiązywać tylko do czasu, aż Unia uchwali wspólne prawo, które obejmie dodatkowymi daninami internetowych gigantów.

bESsPirx

Czeskie ministerstwo finansów szacuje, że w pierwszym półroczu obowiązywania podatku budżet wzbogaci się o ponad 2 mld koron. Każdy kolejny rok to już zysk rzędu 5 mld koron czeskich.

Na podobne ruchy zdecydowały się również inne kraje UE. Przykładem może być Francja, która wybrała stawkę 3 proc. Mówi się, że następne w kolejce są Włochy.

bESsPiry

Przypomnijmy, że polskie władze również sporo mówiły o wprowadzeniu podatku cyfrowego. Na razie jednak resort cyfryzacji stoi na stanowisku, że lepiej poczekać na ogólnoeuropejskie regulacje. I póki co nie ma mowy o działaniu na własną rękę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESsPirS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
jerzyna
2 lata temu
Bo Polska to bogaty kraj!!!!!
sss
2 lata temu
...a w Polsce rządzi nieudacznik i jego klika... która dba o to aby jak najszybciej ukraść jak najwięcej,....
jjjj
2 lata temu
.....kolejny >sukces> PIS -bolszewiii....łatwiej im obrabować własny naród niż opodatkować amerykańskich gigantów...Morawiecki to zwykła marionetka Kaczyńskiego...tego wielbiciela komunistycznego ustroju...z instytucji demokratycznych zrobił wydmuszki....tak jak za komuny,,,,
bESsPirT
Dyzma
2 lata temu
Brawo Czesi,skoro obcy kapitał jest wpuszczony do danego kraju,trzepie kase,to musi płacić podadki,jak każdy
PiS uderza w ...
2 lata temu
PiS woli doicalw firmy polskie i gospodarstwa domowe niż potężne amerykańskie korporacje
...
Następna strona