Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek cyfrowy w Czechach. Rząd jest za

Czeski rząd w poniedziałek przegłosował przyjęcie 7-procentowego podatku cyfrowego. Mają nim być objęci internetowi giganci, tacy jak Facebook czy Google, a właściwie ich przychody reklamowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Czechy chcą wprowadzić podatek cyfrowy. Rząd przegłosował odpowiednie przepisy (Fot: AP/Associated Press/East News)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, podatek został uwzględniony w budżecie na 2020 rok. Stawka ma wynieść 7 proc.

Przyjęcie nowych przepisów przez rząd nie oznacza jeszcze, że podatek na pewno będzie obowiązywał. Teraz nowe prawo musi przejść przez czeski parlament.

Według planowanych zmian w prawie, podatkiem mają być objęte firmy z rocznym przychodem globalnym ponad 750 mln euro i przekraczającym 100 mln koron (3,9 mln euro) obrotu w Czechach.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Ramy prawne dokumentu zostały oparte na wytycznych, które miały posłużyć wprowadzeniu podatku na poziomie europejskim. Choć na razie w Brukseli żadnych przepisów nie uchwalono, to Czechy postanowiły zrobić to na własną rękę.

Autorzy projektu podkreślają jednak, że rodzime przepisy mają obowiązywać tylko do czasu, aż Unia uchwali wspólne prawo, które obejmie dodatkowymi daninami internetowych gigantów.

Kolejne firmy dołączają do PPK. Pracownicy, którzy nie odstąpili od programu, dostaną niższe pensje
PPK. W listopadzie ruszają wpłaty, pensja będzie niższa

Czeskie ministerstwo finansów szacuje, że w pierwszym półroczu obowiązywania podatku budżet wzbogaci się o ponad 2 mld koron. Każdy kolejny rok to już zysk rzędu 5 mld koron czeskich.

Na podobne ruchy zdecydowały się również inne kraje UE. Przykładem może być Francja, która wybrała stawkę 3 proc. Mówi się, że następne w kolejce są Włochy.

Kto przystąpi do PPK na rok przed emeryturą może otrzymać  470 zł Pracowniczym Planom Kapitałowym
PPK. Wystarczy rok oszczędzania, by zyskać 470 zł do emerytury

Przypomnijmy, że polskie władze również sporo mówiły o wprowadzeniu podatku cyfrowego. Na razie jednak resort cyfryzacji stoi na stanowisku, że lepiej poczekać na ogólnoeuropejskie regulacje. I póki co nie ma mowy o działaniu na własną rękę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2019

YonnekPolski rząd nie odpuścił tylko wykonał żydowskie polecenie. Na kolanach. i z przeprosinami...

19-11-2019

jaśTo będą duże pieniądze dla budżetu Czech. Kiedy u nas ? Kiedy podatek obrotowy dla sieci handłowych ?A dlaczego Banki nie płaca wyzszego podatku tak … Czytaj całość

19-11-2019

WodzuCzesi wprowadzają drobne opłaty tu i tam i ekonomia się kręci.W Polsce tzreba za to podnosić ZUS i podatek dochodowy.heheh.Polandia.

Rozwiń komentarze (39)