Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KRO
|

Podatek od mediów. "Rzeczpospolita": zapłacą go też kluby sportowe i supermarkety

212
Podziel się

Rząd zapewniał, że tzw. składka z tytułu reklamy ma objąć przede wszystkim media oraz największych gigantów cyfrowych. Okazuje się jednak, że nie tylko. Jak podaje "Rzeczpospolita" nowa danina obejmie również kluby sportowe oraz supermarkety.

Podatek od mediów. "Rzeczpospolita": zapłacą go też kluby sportowe i supermarkety
Podatek od mediów. Zapłacą też supermarkety i kluby sportowe (zdj. ilustracyjne). (money.pl, Rafał Parczewski)
bDKreLGZ

Nowa składka, do której szybko przylgnęła nazwa "podatek od reklamy" wycelowana jest nie tylko w media, także w firmy związane z branżą reklamową, kluby sportowe i supermarkety. "Rp" przeanalizowała projekt ustawy, z którego wprost wynika, że opodatkowane miałyby być np. reklamy wyświetlane na stadionach, czy gazetki reklamowe.

Wspomniane podmioty przekażą nawet po kilka milionów złotych. W piątkowym wydaniu dziennika możemy przeczytać o przykładzie Legii Warszawa, która musiałaby zapłacić 7 mln złotych z tytułu reklamowej daniny.

Szczegóły projektu wprowadzającego nową daninę rząd zaprezentował na początku lutego. W projekcie jest mowa o "składce z tytułu reklamy". Będą nią objęte zarówno portale internetowe, jak i tradycyjne media, a także kina i np. firmy oferujące zewnętrzne nośniki reklam.

bDKreLHb
Zobacz także: Podhale rozczarowane. "Nasi posłowie i wiceminister zawiedli, ogromny błąd"

W przypadku reklamy internetowej opłata obejmie firmy, które globalnie osiągną przychód co najmniej 750 mln euro, a w Polsce mają dodatkowo co najmniej 5 mln euro obrotu.

Składka z tytułu reklamy internetowej będzie wynosiła 5 proc. podstawy wymiaru składki, zaś podstawa wymiaru składki będzie wyliczana na podstawie liczby odbiorców reklam internetowych danego usługodawcy w Polsce. Szacuje się, że nowy podatek 700-800 mln złotych wpływów do budżetu.

bDKreLHh

Opłatą od reklamy konwencjonalnej zostaną objęte "podmioty będące dostawcami usług medialnych, nadawcami, podmiotami prowadzącymi sieci kin, podmiotami umieszczającymi reklamę na nośniku zewnętrznym reklamy oraz wydawcami, świadczącymi usługi reklamy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Składka będzie obliczana w zależności od zysków oraz od reklamowanych produktów.

We wtorek po południu opublikowano zaś list otwarty do władz RP i liderów ugrupowań politycznych krytykujący nową opłatę. Podpisało go ok. 40 podmiotów reprezentujących różne kategorie mediów, w tym Wirtualna Polska.

bDKreLHi

W środę w ramach akcji "Media bez wyboru" większość mediów komercyjnych zaprotestowała przeciwko podatkowi od reklamy. Protest objął m.in. pierwsze strony gazet. Część kanałów telewizyjnych i rozgłośni radiowych przestało nadawać. Użytkownicy serwisów internetowych, w tym m.in. WP i money.pl, nie mieli możliwości przeczytać wiadomości, gdyż serwisy internetowe przysłoniła czarna plansza. Więcej przeczytasz tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKreLHC
wiadomości
media
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(212)
realista
4 tyg. temu
Durnie którzy głosują na pis nie rozumieją że każdy kto zostanie obłożony nowym, dodatkowym podatkiem przeżuci go na nas i odczuje to każdy z nas, ale ci prostaczkowie wierzą w pis za 500+.
Lafer
4 tyg. temu
Zapłacą go zwykli ludzie, każdy podatek nałożony na firmę można przerzucić na swoich klientów.
a to ci heca
4 tyg. temu
PIS kradnie bez opamiętania !
bDKreLHD
olaf
4 tyg. temu
no to zamach na wolność makaronu i wolnosc widowisk sportowych
ANTYREKLAMA
4 tyg. temu
antyreklamowi... 26 min. temu zgłoś do moderacji 0 0 może coś tam jest majstrowane ale ja już mam dość nachalnych reklam oczywiście za pieniądze np. firm farmaceutycznych które pokazują że już nawet młody człowiek zdrowy musi coś tam brać bo będzie mu lepiej czy co tam itd. a które otumaniają społeczeństwo. Mamy wolny rynek to nie można chyba nikomu zabronić reklamowania się , to jest marketing, mają kasę to robią. Ale ilość tych reklam jest ponad stan. Czy nie denerwuje was np. przeglądanie stron www i wskakuje wam jakaś reklama czegoś co was nie interesuje. Jak w innych krajach zrobiono z tym porządek to chyba czas i u nas to zrobić.
...
Następna strona