Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|
aktualizacja

Podatki. Wyższe płace minimalne, to i wyższe kary w skarbówce

13
Podziel się:

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło w 2021 r. o 200 zł i wynosi obecnie 2,8 tys. zł. "To oznacza, że zwiększyły się też maksymalne kwoty kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe, które są oparte na jego wysokości" – przypomina "Rzeczpospolita".

Podatki. Wyższe płace minimalne, to i wyższe kary w skarbówce
Wysokość kar za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rośnie (PAP, Tytus Żmijewski)

Wysokość kar za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rośnie, gdy rosną wynagrodzenia. I tak od stycznia 2021 r., grzywna za przestępstwo skarbowe może wynieść już 26,8 mln zł. Zaś za wykroczenie grozi zaś mandat do 5,6 tys. zł.

"Z wykroczeniem skarbowym mamy do czynienia, gdy kwota uszczuplenia nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W 2021 r. jest to 14 tys. zł (5 x 2800 zł), o 1000 zł więcej niż w poprzednim roku" - podaje "Rzeczpospolita".

Zobacz także: Przedsiębiorcy wznawiają działalność. Kościński: pandemia to wojna, wszyscy musimy ponieść koszty

Za wykroczenie możemy otrzymać od skarbówki mandat w wysokości od 1/10 do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli od 280 zł do 5,6 tys. zł.

Z kolei grzywny mogą być wymierzane w zakresie od 1/10 do nawet 20-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli od 280 zł do nawet 56 tys. zł.

Największe kary są jednak za przestępstwo skarbowe. Ich wysokość wymierza sąd i on określa też liczbę stawek do zapłacenia oraz wysokość jednej stawki dziennej. Najniższa liczba stawek wynosi 10, a najwyższa 720.

"Ustalając stawkę dzienną sąd bierze pod uwagę: dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe” – przypomina dziennik.

Nie może być ona jednak niższa od 1/30 minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie będzie to 93,33 zł, ani też przekraczać jej 400-krotności – 37 333,33 zł.

To oznacza, że kara grzywny za przestępstwo skarbowe może wynosić od 933,33 zł (10 stawek dziennych x 93,30 zł) do nawet 26,8 mln zł (720 stawek x 37 333,33 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Emigrant
2 lata temu
Wyższe (teoretycznie) zarobki wiążą się z wyższymi (realnie) karami, wyższymi wpływami różnych podatków do skarbu państwa czyli naprawdę wyższymi kwotami w bilansach. Czyli inflacja się nakręca, podatki i różnego rodzaju daniny idą w górę, skarb państwa ma więcej pieniędzy do wydania. Ale ceny również rosną więc wydatki również idą w górę... Stąd powiększająca się dziura budżetowa. Kreatywna księgowość Morawieckiego za chwilę padnie i wszystko wyjdzie na jaw, jak rząd PiS po prostu rozdał pieniądze odziedziczone po PO i w kasie nie ma pieniędzy na programy 500+, 300+, 13 emerytury itd... A progi podatkowe jak były tak są, czyli co z tego, że teoretycznie ludzie więcej zarabiają na "papierze" skoro natychmiast się im to odbiera w formie różnych opłat, podatków, danin itd.? Pozdrawiam.
Mieszkaniec
2 lata temu
A co Wy chcecie? Wszystko rośnie, rosną zarobki, rosną podatki, rośnie bezrobocie, jak na zielonej wyspie. Powinniśmy się cieszyć !!!
gacek
2 lata temu
Dotarło po co się podnosi place minimalna, czy jeszcze trzeba wprowadzić obowiązkowy areszt?
Nomegusta
2 lata temu
Partia rządząca znów zaczyna kupować głosy na przyszłe wybory. Jestem ciekaw dlaczego płace nie są podnoszone proporcjonalnie.Dlaczego ci co mają 4500zł brutton nie dostaną podwyżki? Po co się kształcić, inwestować w siebie, robić nadgodziny,prawda>? Witaj Wenezuelo.
dsa
2 lata temu
nas gnębią podatkami a Ukraińcóm w Polsce funduja darmowe szkolnictwo,sluze zdrowia ,szczepienia,13 emeryture i emeryturew 1200 zl po przepracowaniu kilku tyg w Polsce /ustawa Kamysza 2012/