Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Rusza akcja PIT 2022. Można już składać zeznania podatkowe

10
Podziel się:

Od wtorku, 15 lutego rusza akcja rozliczeń PIT za 2021 r - informuje Ministerstwo Finansów. W e-Urzędzie Skarbowym można skorzystać z usługi Twój e-PIT. Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19.

Rusza akcja PIT 2022. Można już składać zeznania podatkowe
Rusza akcja PIT 2022 (Adobe Stock)

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz czwarty udostępniają usługę Twój e-PIT, która jest skierowana do osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36. W usłudze - jak dodano - będzie też dostępne oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.

- Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji, w tym administracji skarbowej - powiedziała cytowana w informacji szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że potwierdza to słuszność obranego kierunku działania, czyli większej otwartości na potrzeby klientów i oferowania nowoczesnych usług, dzięki którym coraz więcej spraw podatkowych można załatwić nie wychodząc z domu.


- W 2020 r. blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji została złożona przez Twój e-PIT. W 2021 r. elektronicznie zostało złożonych 19,6 mln PIT-ów, z czego ponad połowa tj. 10 mln PIT-ów przez usługę Twój e-PIT, w tym 4,3 mln to automatycznie zaakceptowane zeznania PIT-37 i PIT-38 – przypomniała Rzeczkowska.

Zmiany do 2 maja

Poinformowano, że do 2 maja 2022 r. (30 kwietnia to sobota) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT.

- Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań - czytamy.

Wskazano, że zeznanie PIT-28 za 2021 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 28 lutego 2022 r., a zeznanie PIT-36 do 2 maja 2022 r. Zaznaczono, że zeznania te nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

"Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi" - czytamy.

Uzupełnić PIT

Dodano też, że podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Zobacz także: Od dziś nowy bat na dłużników. Zajmą ci konto w 1 dzień

Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. W informacji zaznaczono też, że w tym roku po raz pierwszy mogą rozliczyć się wspólnie małżonkowie, którzy w 2021 r. prowadzili działalność gospodarczą na ryczałcie lub podatku liniowym, ale nie osiągnęli przychodów, nie ponieśli kosztów i nie mieli odliczeń z tego tytułu.

Wskazano, że w usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online. "

W przypadku, gdy zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy w terminie miesiąca od dnia upływu terminu płatności tego podatku, wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty" - napisano. Zwrot nadpłaty podatku potrwa do 45 dni, podczas gdy w przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

2Internetowy e-Urząd Skarbowy

Na początku zeszłego roku wystartował internetowy e-Urząd Skarbowy (e-US) na podatki.gov.pl. Usługi udostępniane w serwisie są dostosowywane do potrzeb różnych grup użytkowników tak, aby maksymalnie ułatwić im rozliczenia podatkowe i załatwianie spraw w KAS. Dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w e-US dostępne jest również zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3. Dotychczas z tego rozwiązania skorzystano ponad 64,7 tys. razy.

Ponadto w e-US klienci KAS mają dostęp m.in. do wykazu mandatów karnych – z tej możliwości skorzystali już ok. 2,3 mln razy. Mogą również realizować płatności online do organów podatkowych i zobaczyć historię wpłatProjekt ma być budowany etapami do września 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Witek
7 miesięcy temu
Szkoda tylko że wyłączono ( zastąpiono ) fajny program e-rozliczenia - bardzo uniwersalny - programem tylko do pit 37 i 38 - dobra zmiana
agnm
2 lata temu
nie działa dobrze, chyba sieć nie wytrzymuje. Masakra
senior 70+
2 lata temu
Od kilku lat jestem na emeryturze. ZUS zawsze przysyłał mi PIT-40A. W tym roku przysłał PIT-11A, i każe mi się samemu rozliczyć. Rubryki od 44 do 47 są puste. Czyli ZUS umył ręce. Nie mam innych dochodów. A US nie do końca ufam.
dcc
2 lata temu
mi prze chwilą długo mielił ale się udało...
Kuba
2 lata temu
trochę cierpliwości! jak w jednej chwili może z milion osób chce coś pobrać z serwera to żaden serwer tego nie wytrzyma. Za dzień lub dwa wszystko będzie normalnie. Ja się rozliczyłem bez problemu zaraz po północy :) albo się zaloguj o 3 w nocy, będzie działać :)