Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Rzecznik MŚP krytykuje objęcie spółek komandytowych CIT-em

2
Podziel się:

Planowane przez rząd zmiany w przepisach podatkowych, które mają objąć spółki komandytowe podatkiem dochodowym mogą prowadzić do podwójnego opodatkowania - uważa rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Rzecznik MŚP krytykuje objęcie spółek komandytowych CIT-em
Adam Abramowicz krytykuje zmiany w podatkach dla spółek komandytowych. (East News, Mateusz Grochocki)

Rząd panuje szereg zmiany, które mają na celu "uszczelnienie systemu podatkowego oraz odpowiedź na tworzone przez podatników struktury optymalizacyjne z wykorzystaniem spółek komandytowych poprzez nadanie spółce komandytowej statusu podatnika podatku dochodowego".

Zdaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw takie rozwiązanie będzie miało negatywny skutek i nadmiernie obciąży firmy.

"Projektowane rozwiązania, mające na celu objęcie spółek komandytowych zakresem podmiotowym ustawy o CIT, ocenić należy jako niepokojące, a ich skutkiem może być wprowadzenie podwójnego opodatkowania tych spółek, podobnego jak np. w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością" - napisał Rzecznik w wystąpieniu skierowanym do ministra finansów.

Zobacz także: Polskie firmy będą produkować w UE? "Bez subwencji od państwa się nie da"

Zdaniem Rzecznika planowane zmiany mogą negatywnie wpłynąć na popularność spółek komandytowych jako formy prowadzenia działalności.

Rzecznik MŚP negatywnie zaopiniował też propozycje wprowadzenia obowiązku sporządzania i podania do publicznej wiadomości polityki podatkowej przez podatników CIT oraz zwiększenia obowiązków dokumentacyjnych dla tak zwanych cen transferowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Ben
2 lata temu
Osoba samozatrudniona nie ma żadnych praw pracowniczych. Nie ma prawa do urlopu, nie dostaje wynagrodzenia podczas choroby, pracuje ciężej niż na etacie. To dlatego mógł odliczać chorobowe od podatku. Czy w Nowym Ładzie ZUS będzie w takim razie wypłacał pensje, jak samozatrudniony zachoruje?
zk
3 lata temu
he, he a jak wydajemy już opodatkowane pieniądze (jak zarabiasz do płacisz podatek dochodowy, jak wydajesz pieniądze z oprocentowania lokaty to podatek Belki itd) to płacimy VAT - czyli podwójne (zgadłbym że czasami to nawet potrójne) opodatkowanie to norma