Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Split payment nie dla najmniejszych firm. Rzecznik MŚP apeluje do spółek Skarbu Państwa

4
Podziel się:

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje do największych państwowych spółek, by zrezygnowali lub ograniczyli podzieloną płatność przy rozliczaniu się z mikrofirmami. Jest już pierwszy odzew.

Grupa Lotos posłuchała się apelu rzecznika MŚP
Grupa Lotos posłuchała się apelu rzecznika MŚP (East News, MACIEJ MACIERZYNSKI/REPORTER)

Split payment, czyli podzielona płatność bywa dużym problemem dla małych przedsiębiorców. Polega ona na tym, że kwota netto trafia na zwykły rachunek, a część odpowiadająca VAT zostaje przelana na specjalne konto VAT. Możliwości dysponowania pieniędzmi z kont VAT są ograniczone.

Dlatego rzecznik małych i średnich przedsiębiorców postanowił interweniować wśród spółek skarbu państwa. - Grupa Lotos zdecydowała się odstąpić od podzielonej płatności na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek osobowych do limitu kwoty 75 tys. zł netto rozliczeń w roku kalendarzowym z danym dostawcą towarów lub usługodawcą – mówi rzecznik MŚP Adam Abramowicz. To samo zaleca innym państwowym gigantom.

Zobacz także: Split payment. Zysk dla budżetu, ogromne koszty dla firm. Zobacz wideo:

- Dzięki wprowadzeniu takich zmian ograniczone zostaną negatywne skutki mechanizmu płatności podzielonej dla mikro i małych przedsiębiorców. Takie ułatwienia wpłyną korzystnie na rozwój mikro i małych przedsiębiorców, a więc i korzystnie na całą gospodarkę państwa – dodaje Jacek Cieplak zastępca rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Olaf
5 lata temu
Nareszcie. Za rudegi i spółki traktowali Polskę jak trzeci świat. Wteszcie PIS tbierze za twarz cwaniaków
Hory
5 lata temu
Co tt gadasz kozystnie ty k. Jestes chory jaka kozysc w tym co wymysliliscie widzisz podaj przyklady 3
Olo samozwani...
5 lata temu
Do prowadzących działalność gospodarczą; zwijacie interes i przenoście do krajów o normalnych i zdrowych zasadach do prowadzenia interesu w tym kraju nie lubi sie ludzi kreatywnych ciężko pracujących, wyzywa się ich od złodziei i tyranów, ustala się nierówne prawa dla jednych ciągłe ulgi i obniżka podatków dla tych co wypracowują ok 70% PKB dokręca się śrubę. Ten kraj schodzi na psy (przepraszam psy za to określenie)same nieroby i patologia.
raz w lewo ra...
5 lata temu
pewnie mają terminy płatności po 60-90 dni. Mikus zapłaci VAT z głównego, bo musi się z US rozliczyć mimo niezapłaconej FV, a na rachunek VAT wpadnie miesiąc później kwota i się zablokuje. Gratulacje. A nie można były wyłączyć z tego tych mikro od razu tylko też ich dodawać ? Jest JPK - to już jest kontrola!