Notowania

Split payment nie dla najmniejszych firm. Rzecznik MŚP apeluje do spółek Skarbu Państwa

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje do największych państwowych spółek, by zrezygnowali lub ograniczyli podzieloną płatność przy rozliczaniu się z mikrofirmami. Jest już pierwszy odzew.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Grupa Lotos posłuchała się apelu rzecznika MŚP (Fot: MACIEJ MACIERZYNSKI/REPORTER)

Split payment, czyli podzielona płatność bywa dużym problemem dla małych przedsiębiorców. Polega ona na tym, że kwota netto trafia na zwykły rachunek, a część odpowiadająca VAT zostaje przelana na specjalne konto VAT. Możliwości dysponowania pieniędzmi z kont VAT są ograniczone.

Dlatego rzecznik małych i średnich przedsiębiorców postanowił interweniować wśród spółek skarbu państwa. - Grupa Lotos zdecydowała się odstąpić od podzielonej płatności na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek osobowych do limitu kwoty 75 tys. zł netto rozliczeń w roku kalendarzowym z danym dostawcą towarów lub usługodawcą – mówi rzecznik MŚP Adam Abramowicz. To samo zaleca innym państwowym gigantom.

Split payment. Zysk dla budżetu, ogromne koszty dla firm. Zobacz wideo:

- Dzięki wprowadzeniu takich zmian ograniczone zostaną negatywne skutki mechanizmu płatności podzielonej dla mikro i małych przedsiębiorców. Takie ułatwienia wpłyną korzystnie na rozwój mikro i małych przedsiębiorców, a więc i korzystnie na całą gospodarkę państwa – dodaje Jacek Cieplak zastępca rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-02-2019

raz w lewo raz w prawopewnie mają terminy płatności po 60-90 dni. Mikus zapłaci VAT z głównego, bo musi się z US rozliczyć mimo niezapłaconej FV, a na rachunek VAT wpadnie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)