Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będą zmiany w podatkach. Ale tylko drobne

0
Podziel się:

Wiceminister finansów podkreśla, że póki co nie ma mowy o wielkiej reformie systemu podatkowego.

Będą zmiany w podatkach. Ale tylko drobne
(PAP/Tomasz Gzell)

_ - Liczne zmiany w podatkach, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów, nie będą na razie miały charakteru __ wielkiej reformy _ - powiedziała wiceminister Elżbieta Chojna-Duch.

- _ Te wszystkie rozwiązania, one są liczne, chociaż nie mają takiego charakteru systemowego, nie są wielką reformą prawa podatkowego. Na tę reformę przyjdzie czas _ - powiedziała Chojna- Duch.

Jak zapowiada Chojna-Duch, zmiany dotyczyć będą m.in. podatków dochodowych od osób fizycznych PIT oraz osób prawnych CIT, i mają zmierzać do ich uporządkowania i uproszczenia. - _ Dążymy, w kontekście dalszym, do unifikacji obu ustaw, ale na razie są jeszcze odrębne _ - powiedziała Chojna-Duch.

Resort finansów przygotowuje też zmiany w podatku VAT, podatku od spadków i darowizn oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.

Chojna-Duch zapowiedziała też zmiany dotyczące możliwości zadłużania się samorządów, które zróżnicują prawną sytuację w tym zakresie dużych miejskich aglomeracji i małych gmin wiejskich. Powiedziała też, że trwają prace nad wprowadzeniem wieloletniego planowania wydatków budżetowych, także w samorządach.

Wiceminister podkreśliła, że Polska ma dobre ustawodawstwo budżetowe, a niektóre nasze rozwiązania są kopiowane przez inne kraje.

Chojna-Duch podała przykład zastosowanej w naszym kraju _ zasady adekwatności _, która mówi, że jednostki samorządowe powinny otrzymywać tyle środków, ile mają zadań. - _ Ta zasada stanowi obecnie zasadę konstytucyjną francuską _ - powiedziała Chojna-Duch.

Wiceszefowa resortu kierowanego przez Jacka Rostowskiego dodała, że inne kraje wprowadzają też polskie rozwiązanie, że Sejm, zwiększając wydatki, czy ograniczając dochody planowane przez radę ministrów, nie może ustalić większego deficytu niż przewidziany w projekcie ustawy budżetowej.

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)