Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowa Ordynacja podatkowa. Projekt zostanie opublikowany w poniedziałek

14
Podziel się:

Projekt nowej Ordynacji podatkowej oraz ustawy ją wprowadzającej zostanie opublikowany w poniedziałek w Biuletynie Informacji Publicznej resortu finansów - poinformował prof. Leonard Etel, przewodniczący komisji kodyfikacyjnej ogólnego prawa podatkowego.

Projekt ustawy wprowadzającej przewiduje ponad 140 zmian
Projekt ustawy wprowadzającej przewiduje ponad 140 zmian (Stanislaw Kowalczuk/East News.)
bEKhaLYR

I dodał, że nowe przepisy mają wykluczyć obecne paradoksy np. przy ściągalności podatków.

Komisja ta przygotowała projekt po prawie dwóch latach pracy.

Zobacz także: Obowiązki podatkowe, o których wiele osób zapomina. Zobacz wideo:
bEKhaLYT

Prof. Etel wyjaśnił, że nowa Ordynacja będzie mieć 687 artykułów, a uzasadnienie do niej 511 stron. Natomiast projekt ustawy wprowadzającej przewiduje ponad 140 zmian. Jednocześnie komisja zaprojektowała wszystkie przepisy wykonawcze, na które składa się pakiet około 40 rozporządzeń.

Dodał, że projekty zostały przekazane resortowi finansów i zostaną poddane najpierw konsultacjom wewnątrzresortowym, a następnie konsultacjom społecznym. - Mam nadzieję, że zmiana zostanie uchwalona. Nie mamy alternatywy - powiedział. Według niego obecna Ordynacja podatkowa "zużyła się", trzeba ją zastąpić nową.

- Nie można chodzić dłużej w garniturze, który pruje się w szwach - ocenił szef komisji kodyfikacyjnej. Wskazał, że na przykład dla oznaczeń poszczególnych jednostek redakcyjnych artykułu 119, obecnej Ordynacji zabrakło już liter polskiego alfabetu.

bEKhaLYZ

Co się zmieni?

Profesor podkreślił, że nowej Ordynacji podatkowej przyświecają dwa zasadnicze cele. Pierwszy, to przywrócenie zaufania w relacjach organów podatkowych i podatników. Współautor projektu wyjaśnił, że chodzi o to, aby w poczuciu podatników stosunki te nie przypominały relacji kata i ofiary, a w przypadku urzędników - policjanta i złodzieja.

- Brak zaufania między podatnikami i urzędnikami, to obecnie jeden z najważniejszych problemów. Chcemy umożliwić im rozmowę, przywrócić zaufanie w relacjach urzędnik-podatnik - podkreślił Etel.

Dodał, że drugi cel to zmniejszenie kosztów podstępowania podatkowego. Jego zdaniem w wielu przypadkach pobór podatków jest za drogi - czasami dochodzi do takich paradoksów, że dochód z podatku jest niższy od kosztów ponoszonych w związku z jego ściągnięciem.

bEKhaLZa

Nad zmianami komisja pracowała 2 lata

Zgodnie z harmonogramem prac, komisja miała dwa lata na przygotowanie zmian, licząc od 13 października 2015 r., czyli przyjęcia przez rząd Ewy Kopacz (PO) kierunkowych założeń. Prace nad założeniami trwały prawie rok. Jak tłumaczono wówczas, zmianom przyświecają dwie idee. Pierwsza, to zmiana społecznego przekonania, że "organy podatkowe są złe" - dlatego w założeniach zadbano o prawa podatnika w jego relacjach z organami podatkowym. Druga, to zwiększenie efektywności realizacji zobowiązań podatkowych.

Zgodnie z założeniami, podatnicy mogliby dostać uprawnienie do uzyskiwania z wielu źródeł informacji o charakterze urzędowym oraz ochronę, w razie zastosowania się do nich. Podatnicy mogliby dokonywać uzgodnień z organami, co do przeszłych lub przyszłych rozliczeń - zanim dojdzie do sporu. W ustawie znalazłaby się procedura rozwiązywania sporów z udziałem mediatorów.

Przewidziano dłuższe terminy na wniesienie odwołania lub zażalenia oraz nowe regulacje dotyczące przedawnień zobowiązań podatkowych. Zaproponowano także wprowadzenie postępowania uproszczonego oraz ogólnych zasad prawa podatkowego m.in. zasady ugodowego załatwiania spraw, czy zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario).

bEKhaLZb

Podatki ma znać prawa i obowiązki

Nowa Ordynacja ma też zawierać katalog podstawowych praw i obowiązków podatnika. Wśród nich miałoby się znaleźć m.in.: prawo do rzetelnego, bezstronnego, sprawnego i terminowego załatwiania sprawy podatkowej; prawo do ochrony prywatności i danych podatnika; prawo do naprawienia szkody; prawo do uzyskania informacji; prawo do uprzejmego, profesjonalnego i sprawiedliwego traktowania.

Na nowo mają zostać uregulowane zasady pełnomocnictw, zwiększona ma być rola tzw. czynności sprawdzających, jako mniej sformalizowanej formy weryfikacji zobowiązań. Ponadto zaproponowano uporządkowanie procedury kontroli podatkowej. Zdaniem Komisji powinna być ona przyjazna dla podmiotów wywiązujących się z obowiązków podatkowych. Natomiast kontrola skarbowa powinna być nakierowana na zwalczanie przestępczości skarbowej: działania w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, wystawianie pustych faktur itp.

W przyszłej Ordynacji ma się też znaleźć tzw. klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Miałaby ona uniemożliwić dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których podatnik próbowałby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe.

bEKhaLZc

Marcin Musiał, PAP

bEKhaLZu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Sowizdrzal
4 lata temu
aha...a urzędas skarbowy na prowizji będzie ustalał które to zdarzenia gospodarcze są sztuczne a które nie :) pełna korupcja
socjalista
4 lata temu
687 artykułów i 511 stron to kpina z obywatela i z prawa. Proponuję dodatkowo wprowadzić jako obowiązkową lekturę w szkołach na nowym przedmiocie: "socjalizm wiecznie żywy" albo jako "Polska kontra świat racjonalny" Z pewnością zachęci to ludzi do pracy i inwestowania w Polsce. Prawo tworzone pod lobby darmozjadów, doradców podatkowych i branżę finansową nie pod inwestorów i innowatorów.
sklave
4 lata temu
Jestem pełen podziwu dla tych którzy odważyli się i prowadzą własną działalność gospodarczą w Polsce. Ileż to trzeba mieć zapału i jakim być odpornym żeby nie polec w walce z Urzędem Skarbowym. Dla skarbówki każdy nawet ten rozpoczynający działalność gospodarczą to przestępca którego trzeba bezwzględnie ścigać i tępić. W Polsce mamy taki system podatkowy, że nawet gdyby na polu zamiast buraków zbierał brylanty to i tak splajtuje. No a buraków jest ci u nas pod dostatkiem nawet w mieście. Więcej na sklave.glowna
bEKhaLZv
Donald
4 lata temu
Ciekawy news. Swoja droga ktoś z Was inwestuje w Hot Forex?
Realista
4 lata temu
A co wymyślą na "fąfli" dających wypłaty w kopercie pod stołem ??