Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PiS przyznaje rację PO. Odwrócony VAT jest skuteczny

PiS przyznaje rację PO. Odwrócony VAT jest skuteczny

Fot. East News/ Tomasz Kawka
Po latach Ministerstwo Finansów uznało, że mechanizm odwróconego VAT na niektóre wyroby stalowe uchronił budżet przed stratami na ponad pół miliarda złotych.

PiS był sceptyczny wobec wprowadzania przez poprzedni rząd odwróconego VAT dla kolejnych branż – przypomina "Dziennik Gazeta Prawna". W 2011 r. nie poparli wprowadzania pierwszych tego typu rozwiązań dla złomu i praw do emisji dwutlenku węgla.

Zobacz także: Odwrotne obciążenie VAT. Na czym polega?

Również później walczyli z objęciem mechanizmem reverse charge następnych wyrobów stalowych. Jednak po wygranych wyborach resort finansów przyznał, że budżet państwa dzięki tym rozwiązaniom w branży stalowej zyskał i należy je utrzymać – pisze "DGP".

Uszczelnianie VAT przez PO, według ekspertów MF, przyczyniło się do ograniczenia bezpośrednich strat budżetu państwa szacowanych na 537 mln zł.

 

 

Czytaj również: Split payment uszczelni VAT. Od lipca dobrowolny, ale rząd chce, by wkrótce stał się obowiązkowy w niektórych branżach

Jak informuje dziennik, analiza ex post wprowadzonych przepisów wykazała, że obawy, które zgłaszał PiS, o przesunięcie dochodów z VAT w czasie, były bezpodstawne, a odwrócony VAT jest skuteczny i dodatkowo dobrze przyczynił się branży stalowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki, vat, odwrócony vat
VAT
Czytaj także
Polecane galerie
pp
2018-10-11 00:13
Uszczelnienie VAT?? co za bzdura - po prostu pozwolono nikomu nie płacić tego Vatu. Sprzedawca nie płaci a odbiorca jednocześnie go sztucznie nalicza i odlicza, więc też go nie płaci.
Zainteresowanym polecam trochę poczytać i Internecie o tym.
jon
2018-10-10 23:52
Jakie uszczelnienie VAT za PO?? CO za głąby nie umieją czytać? Gdzie jest napisane o uszczelnieniu VAT?? Jakie uszczelnienie?? zmiana opłat VAT to nie uszczelnienie. Uszczelnienie to wymuszenie płacenia VAT na tych , którzy uciekali od płacenia. TO JEST RÓŻNICA!
ja
2018-10-10 21:48
U nas nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kosztami pracy, podatkami. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Zobaczcie sobie ksiązke ,,Emery tura nie jset Ci potrzbena" Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
Pokaż wszystkie komentarze (75)