Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

ZUS zmienił zdanie. Ryczałtowcy obniżą podatek i składkę zdrowotną

48
Podziel się:

Dzięki nowej uldze przedsiębiorcy na ryczałcie zmniejszą podatek, a czasami także wpłatę do ZUS - pisze "Rzeczpospolita". Mogą to zrobić już przy obliczaniu podatku za czerwiec, który trzeba zapłacić do 20 lipca.

ZUS zmienił zdanie. Ryczałtowcy obniżą podatek i składkę zdrowotną
ZUS zmienił zdanie w sprawie zasad liczenia składki zdrowotnej dla ryczałtowców - pisze "Rz" (Adobe Stock, ekaterina729)

Jak czytamy, ZUS zmienił zdanie ws. zasad liczenia składki zdrowotnej w przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem. "Potwierdza, że odliczenie składki od przychodu może spowodować obniżenie jej wysokości" - informuje dziennik.

Chodzi o nową ulgę, pozwalającą przedsiębiorcom na ryczałcie odliczać od przychodu połowę składek zdrowotnych. "Płaconych za siebie oraz osoby współpracujące (najczęściej małżonek, rodzice bądź dzieci). Dzięki temu zapłacą niższy podatek (liczony od przychodu). Ulga weszła 1 lipca, ale odliczyć można też składki zdrowotne zapłacone w pierwszej połowie roku. Już przy obliczaniu podatku za czerwiec, który należy odprowadzić do 20 lipca" - zauważa gazeta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Nieuzasadniony przywilej" przedsiębiorców? Minister o składce zdrowotnej

Można obniżyć podatek i składkę zdrowotną

Przedsiębiorcy zastanawiali się do tej pory, czy ulga ma też wpływ na wysokość składki zdrowotnej i czy kwota składki zależy od przychodu pomniejszonego o ulgę? Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting, przypomniał, że jeszcze na początku lipca na ZUS-owskiej infolinii twierdzono, że ulga nie wpływa na przychód, od którego zależy wysokość składki zdrowotnej.

Jednak 14 lipca ZUS miał już inną opinię. – Ryczałtowiec może odliczyć połowę składki zdrowotnej od przychodu. Od tego pomniejszonego przychodu uzależniona jest wysokość składki zdrowotnej – przekazała, cytowana przez "Rz", infolinia ZUS. "Dodaje, że dzięki temu przedsiębiorca może spaść do grupy, w której płaci niższe składki. Zapewnia, że to już utrwalone stanowisko, wynikające z wewnętrznych wytycznych" - czytamy.

Gazeta przypomina, ze ryczałtowcy są podzieleni na trzy grupy, w zależności od wysokości przychodu (pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne). "Ci, którzy mają do 60 tys. zł rocznie, płacą 335,94 zł składki zdrowotnej miesięcznie. W drugiej grupie, z przychodami od 60 tys. do 300 tys. zł, wynosi ona co miesiąc 559,89 zł. Przedsiębiorcy z przychodem powyżej 300 tys. zł płacą 1007,81 zł miesięcznie" - wyjaśnia dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
Mateusz
2 tyg. temu
Przecież podatki płacimy do Skarbówki , a nie do ZUSU !!!Mateusz
MiskaMateo
3 tyg. temu
Przy opłaceniu najniższej składki od początku roku i przychodzi np. 10000 zł w czerwcu zapłacę podatek niższy o bagatela 30 zł. Dobrobyt, jak tafię promkę w biedrze to na 10 opakowań ryżu mi starczy - nie przejem tego. Bravo!
tomek1
3 tyg. temu
Proszę obniżyć składkę ZUS dla ryczałtu dla tych do 60 tys. na 270 zł tak jak dla innych najbiedniejszych. Ryczałt jest poszkodowany zawsze.
Ferere
3 tyg. temu
Skladka zdrowotna zostala podwyzszona w korespondencji obniżenia podatków, zeby zmniejszyć wpływy do gmin... Centraliżować władze i zrobic tu cos na wzór rosji.. tłuste koty i oligarchie... Ciemny lud pisu cieszy sie ze mniejszy dochodowy płaci.
Felix2
3 tyg. temu
Dlaczego będąc dorabiającym emerytem muszę płacić podwójne zdrowotne. A gdybym miał 4 ćwierć etaty to zdrowotne x 4. Czy jestem dwa lub cztery razy lepiej leczony?!
...
Następna strona