Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Elementy stałe, a ruchomości domowe – co się do czego zalicza?

0
Podziel się:

Wielu z nas przy kupnie ubezpieczenia mieszkaniowego otrzymało pytania – „na jaką sumę ubezpieczenia chciałby ubezpieczyć ruchomości domowe i elementy stałe?”.

Elementy stałe, a ruchomości domowe – co się do czego zalicza?
(Bouygues Immoblier Polska)

Wielu z nas przy kupnie ubezpieczenia mieszkaniowego otrzymało pytania – „na jaką sumę ubezpieczenia chciałby ubezpieczyć ruchomości domowe i elementy stałe?”. Każdy zapewne długo zastanawiał się nad wyborem odpowiednich sum ubezpieczenia, aby w pełni zabezpieczyć swój dobytek. Niemniej jednak często największym problemem w takiej sytuacji było odpowiednie przyporządkowanie mienia do właściwej ze wspomnianych kategorii.

Pod zagadkowym pojęciem elementów stałych większość ubezpieczycieli definiuje wszelkie wyposażenie domu bądź lokalu mieszkalnego, które jest zamontowane lub wbudowane w sposób uniemożliwiający jego odłączenie bez użycia narzędzi. Mówiąc bardziej szczegółowo i obrazowo są to między innymi wbudowane meble, wbudowany sprzęt AGD, armatura sanitarna, wanna, kabina natryskowa, bidet, umywalka, przegrody i ściany działowe, drzwi wraz z futrynami i zamkami, okna łącznie z oszkleniem, powłoki malarskie, tynki ścian i sufitów, okładziny ścian, podłóg i schodów oraz podwieszane sufity. Ponadto do elementów stałych zaliczane są również urządzenia techniczne, w szczególności przyłącza mediów czyli np. grzejniki wszelkiego rodzaju, urządzenia służące do uzdatniania wody, piece, kominki oraz wszystkie komponenty instalacji cieplnej, wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, klimatyzacyjnej, wentylacyjnej, telekomunikacyjnej, domofonowej, odgromowej, przeciwpożarowej, internetowej bądź alarmowej.

Natomiast w ramach pojęcia *ruchomości *domowych większość zakładów ubezpieczeń, w tym Proama, definiuje między innymi takie rzeczy jak sprzęt komputerowy, fotograficzny, RTV i niewbudowany sprzęt AGD, sprzęt sportowy i turystyczny, narzędzia oraz elektronarzędzia, niezamontowane na stałe meble, ale także odzież, instrumenty muzyczne oraz przedmioty osobistego użytku, takie jak np. biżuteria lub gotówka. Warto wspomnieć, że w tym przypadku ochrona ubezpieczeniowa obejmuje również przedmioty znajdujące się w posiadaniu ubezpieczonego jedynie czasowo, np. gdy zostały mu wypożyczone lub użyczone przez zakład pracy bądź wypożyczalnię. Część ubezpieczycieli do ruchomości domowych zalicza także wbudowane meble i wbudowany sprzęt AGD. Takie rozwiązanie jest niekorzystne dla klientów, ponieważ zwiększa znacznie cenę polisy mieszkaniowej.

Przy zakupie ubezpieczeń mieszkaniowych u części ubezpieczycieli, w tym w Proama, klient wybiera dla ruchomości domowych osobne sumy ubezpieczenia dla kradzieży z włamaniem, a osobne dla zdarzeń losowych, takich jak np. pożar, zalanie, przepięcie, dewastacja, eksplozja oraz dym i sadza. Taki podział stosuje się, ponieważ podczas pożaru może spłonąć całe ruchome wyposażenie mieszkania. Dla kontrastu, podczas włamania, istnieją niewielkie szanse, że stracimy wszystkie posiadane przez nas ruchomości domowe.

Podsumowując, większość zakładów ubezpieczeń stosuje zasady przyporządkowania mienia do wspomnianych kategorii, które powinny być intuicyjne także dla klientów. Niemniej jednak, jeżeli mamy problem z odpowiednim przyporządkowaniem przedmiotów to tych dwóch katergorii, powinniśmy w wyobraźni odwrócić nasze mieszkanie bądź dom „do góry nogami” i nim energicznie zatrząść. Wyposażenie, które spadłoby w tej sytuacji na ziemię należy uznać za ruchomości domowe, a pozostałe za elementy stałe.

Czytaj więcej w Money.pl
Ubezpieczenie mieszkania jako wymóg banku Dla wielu rodzin ważnym elementem finansów osobistych są kredyty hipoteczne. Według danych ZBP na koniec I kwartału br. w Polsce było 1,7 mln czynnych umów o kredyt mieszkaniowy.
Zabraknie mieszkań? Jest ich coraz mniej Spada liczba wydawanych pozwoleń na budowę i gotowych do sprzedaży mieszkań. Deweloperzy nie widzą potrzeby dalszych obniżek cen.
Mieszkanie z lokatorem? Tyle można zyskać Mieszkania z niechcianym lokatorem wystawiane są na sprzedaż po stawkach niższych, co najmniej o jedną czwartą od typowych na danym rynku
porady
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)