Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wiek emerytalny podwyższony do 67 lat? Ekspertka: to niezbędne

1352
Podziel się:

Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń społecznych. Standardem jest 67 lat dla obu płci - powiedziała PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Wiek emerytalny podwyższony do 67 lat? Ekspertka: to niezbędne
Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne, ale to politycznie niewygodny temat - uważa prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie

Przyjęto, że do 2060 r. znacząco wzrośnie m.in. współczynnik starości demograficznej, czyli relacja liczby osób w starszym wieku (65 lat i więcej) do ogólnej liczby ludności – z 20,9 proc. w 2025 r. do 32,6 proc. w 2060 r. Odsetek osób w wieku powyżej 65 lat w 2060 r. w miastach dużych będzie kształtować się od ok. 29 proc. do 40 proc.

Dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak zwróciła uwagę, że na malejącą liczbę ludności wpływa kilka zjawisk, m.in. utrzymująca się niska dzietność.

Z roku na rok Polki i Polacy mają średnio mniej dzieci, ale jest też mniej osób w wieku, kiedy można stać się rodzicem. Zmniejszającą się dzietność obserwujemy stale już od początku lat 90. - zauważyła prof. Chłoń-Domińczak.

Kolejną przyczyną spadku liczby ludności, na którą wskazała ekspertka, jest odchodzenie osób z pokolenia powojennego wyżu demograficznego.

Jak zaznaczyła, należy podejmować konsekwentne działania, które pomogą Polkom i Polakom mieć tyle dzieci, ile chcą. Oceniła, że korzystnym rozwiązaniem jest przywrócenie publicznego finansowania metody in vitro, a także wprowadzenie programów ułatwiających godzenie życia rodzinnego z zawodowym.

Programy rządu to za mało, by odwrócić trend

Przyznała jednocześnie, że stworzenie modelowego programu, który wpłynie na zwiększenie dzietności jest bardzo trudne. - Jedno narzędzie w postaci wspierania finansowego nie zadziała - stwierdziła ekspertka.

Według profesor, zapowiedziany przez rząd nowy program "Aktywny rodzic" będzie wspierał element godzenia pracy z życiem rodzinnym, jednak to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy.

- Coraz więcej danych wskazuje na korzyści z promocji partnerstwa w domu, jeśli chodzi o dzielenie się obowiązkami opiekuńczymi między rodzicami. Ważną sprawą jest także polityka mieszkaniowa - zaznaczyła.

Zdaniem ekspertki, jednym z kluczowych wyzwań jest potrzeba podniesienia wieku emerytalnego. Obecnie wynosi on w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Kraje UE podnoszą wiek emerytalny. "To standard"

Zwróciła uwagę, że w krajach Unii Europejskiej podnoszenie wieku emerytalnego jest standardem, a w wielu państwach wiek ten rośnie wraz z tym, jak zmienia się długość trwania życia. - Standardem jest 67 lat dla obu płci. W niektórych krajach będzie to ponad 70 lat w niedługiej perspektywie - powiedziała prof. Chłoń-Domińczak.

Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne i konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń i transferów społecznych w Polsce - podkreśliła ekspertka.

Wskazała, że polityka demograficzna wymaga także opracowania systemu wsparcia opieki długoterminowej dla osób starszych. - Na to nie mamy jeszcze dobrej odpowiedzi, jeśli chodzi o nasz system wsparcia społecznego. Musimy to rozwinąć - oceniła prof. Chłoń-Domińczak.

Problem braku pracowników będzie się pogłębiał

- Problem braku rąk do pracy będzie się pogłębiał, dlatego bardzo ważna jest inwestycja w rozwój umiejętności i produktywności pracowników - powiedziała.

Jak dodała, zwiększy się także potrzeba rozwoju nowych technologii, które będą mogły zastąpić fizyczną pracę człowieka. - Wykorzystanie sztucznej inteligencji, kwestie rozwiązań związanych z robotyką i automatyką będą na pewno naszym sprzymierzeńcem. Chodzi o to, żeby nasza gospodarka rozwijała się pomimo kurczących się zasobów pracy - podkreśliła prof. Chłoń-Domińczak.

Zaznaczyła, że korzystnie na sytuację finansową ubezpieczeń społecznych wpływają cudzoziemcy. - Nadal widzimy dużą grupę cudzoziemców, która pracuje w Polsce, nie tylko nieformalnie, co w przeszłości było standardem, ale coraz więcej z nich jest także ubezpieczonych w ZUS i w tym sensie na pewno wspiera utrzymywanie różnego rodzaju transferów społecznych, które także są konsekwencją zachodzących zmian demograficznych - powiedziała ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1352)
chłoporobotni...
2 dni temu
Mąkę przesiewamy razem z proszkiem oraz sodą, następnie dodajemy sól i cukier. Mleko mieszamy razem z jajkami, wanilią, sokiem z cytryny i esencją migdałową. Dodajemy do suchych składników razem z roztopionym masłem i mieszamy do połączenia składników. Placuszki smażymy na rozgrzanej patelni teflonowej bez użycia tłuszczu. Gotowe podajemy z bitą śmietaną i posypka kolorową.
obeznany
2 dni temu
Mąkę przesiewamy do miseczki, następnie dodajemy sól oraz wrzącą wodę z roztopionym masłem. Chwilkę mieszamy łyżką i dodajemy jajko. Zaczynamy wyrabiać ciasto przez kilka minut, aż będzie jednolite i gładkie. Przykrywamy szczelnie folią i zostawiamy na ok. 15 minut, dzięki temu będzie się lepiej rozwałkowywało. W między czasie truskawki myjemy, pozbywamy się szypułek i kroimy na dosyć małe kawałeczki. Ciasto dzielimy na dwie części, jedną dalej chowamy pod folię. Natomiast drugą rozwałkowujemy cienko. Wykrawamy szklanką lub okrągłą foremką koła. Na każdy nakładamy ok. 1 łyżkę truskawek (w zależności jak duże kółeczka wycinamy). Każdy kawałek składamy na pół i zlepiamy dokładnie brzegi. Układamy na lekko oprószonej stolnicy i przykrywamy wilgotną ściereczką. Postępujemy tak do wykorzystania składników. Do lekko osolonej wody wkładamy pierogi i gotujemy od momentu wypłynięcia przez ok. 3 – 4 minuty w zależności od grubości ciasta. Odsączamy z wody i podajemy z jogurtem, śmietaną lub cukrem.
Mennica
2 dni temu
Blaszkę z piekarnika wykładamy papierem do pieczenia. Orzechy i czekoladę siekamy na nieduże kawałki. Miękkie masło miksujemy razem z cukrem i cukrem waniliowym na jasną masę. Następnie dodajemy jajko i miksujemy do połączenia. Wprost do miseczki przesiewamy mąkę, kakao, sodę oraz dodajemy szczyptę soli i wlewamy mleko. Miksujemy do połączenia składników. Na koniec dodajemy posiekane orzechy i czekoladę. Z ciasta formujemy kuleczki nieco większe od orzecha włoskiego i lekko spłaszczamy dłonią. Układamy w odstępach jeden obok drugiego. Pieczemy w temp. 180ºC przez ok. 15 – 18 minut. Gorące chwilkę zostawiamy na blaszce do wystudzenia.
Abduk
2 dni temu
Cebulę drobno siekamy i podsmażamy na łyżce masła przez kilka minut. Ząbki czosnku obieramy, przeciskamy przez praskę i dodajemy na patelnie. Smażymy razem z cebulą przez 1 – 2 minuty. Następnie dodajemy pokrojone dosyć drobno pomidory ze skórką. Gotujemy przez ok. 40 minut pod przykryciem na niedużym ogniu. Wlewamy bulion i gotujemy jeszcze 10 minut. Zupę miksujemy blenderem i przelewamy przez sitko. Następnie dodajemy przyprawy: sól, pieprz, słodką paprykę oraz cukier. Mieszamy i wlewamy śmietankę. Doprowadzamy do wrzenia i zdejmujemy z ognia. W oddzielnym rondelku gotujemy makaron lub ryż zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Podajemy ze świeżą bazylią lub natką pietruszki.
Poland
3 tyg. temu
Następna pani ekspert pisząca swoje wywody na zapotrzebowanie ekipy obecnie rządzącej. Po co w takim razie przechodzą służy mundurowe i inni w wieku 40 lat na emerytury. Jak równość to równość każdy tyle samo powinien pracować do tego samego wieku emerytalnego. Nie zgadzamy się na takie bezprawie
...
Następna strona