Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Coś niedobrego dzieje się na rynku pracy. "Pompowany balon pękł"

165
Podziel się:

We wrześniu liczba ogłoszeń o pracę na portalach rekrutacyjnych osiągnęła najniższy poziom w tym roku. Szczególnie mocny zjazd zauważalny jest w branży IT.

Coś niedobrego dzieje się na rynku pracy. "Pompowany balon pękł"
Firmy boją się rekrutować z powodu wysokich kosztów zatrudnienia (PAP)

Z raportu firmy Grant Thornton i systemu Element, do którego dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że na 50 największych portalach rekrutacyjnych we wrześniu pojawiło się 257,3 tys. ogłoszeń. To o jedną szóstą (35 tys.) mniej niż miesiąc wcześniej i prawie o jedną piątą mniej niż w tym samym okresie zeszłego roku.

Eksperci podkreślają, że choć wahania w miesięcznych danych zdarzały się w tym roku nie raz, to jednak wrześniowy spadek jest wyraźnie silniejszy niż poprzednie, co może już budzić niepokój. Wybór ofert w minionym miesiącu był nawet niższy niż we wrześniu 2020 r. - czytamy w dzienniku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najdroższe obietnice PO i PiS. Jeden wspólny program. "Zagadka"

Firmy boją się rekrutować z powodu wysokich kosztów zatrudnienia. Na czele listy barier utrudniających działalność firmom znalazły się rosnące koszty pracownicze (na które wskazało 70 proc. firm) i niepewność sytuacji gospodarczej (67 proc.) - wynika z danych wskaźnika MIK Polskiego Instytutu Ekonomicznego i BGK, które przytacza "Rzeczpospolita".

Szczególnie zaskakujące jest osłabienia koniunktury na rynku pracy w IT. Według danych firmy Element, we wrześniu na największych portalach rekrutacyjnych było o 52 proc. mniej ogłoszeń skierowanych do specjalistów niż rok wcześniej. Pompowany przez lata balon pękł i branża zmuszona jest przejść mocne dostosowanie do nowych realiów - komentują eksperci, z którymi rozmawiał dziennik.

Polacy szukają pracy dorywczej

Liczba nowych ogłoszeń dla specjalistów IT jest obecnie najniższa od blisko trzech lat. Może to sygnalizować koniec boomu w tej branży.

Duża niepewność i niestabilność zamówień sprawia, że pracodawcy chętniej sięgają po pracę tymczasową, w tym dorywczą (na dniówki czy godziny). Wysokie koszty życia zwiększają liczbę chętnych do takiej pracy - dowodzi udostępniony "Rzeczpospolitej" raport agencji zatrudnienia Gi Group i SW Research. Według niego ponad 41 proc. pracowników dorabia do pensji, a ponad jedna czwarta z nich ma drugą stałą pracę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rynek pracy
praca
oferty pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(165)
Olek
2 miesiące temu
B2B Network oferuje bardzo konkurencyjne benefity i świetne warunki pracy, polecam każdemu.
Remek
8 miesięcy temu
Tym bardziej cieszę się, że jako absolwent Studium Pracowników Medycznych i Społecznych mam trochę nietypowy zawód, bo pracuję jako Technik elektroradiolog, ale lubię swoją pracę i nie miałem problemów, żeby znaleźć ciekawe oferty.
Remek
8 miesięcy temu
Tym bardziej cieszę się, że jako absolwent Studium Pracowników Medycznych i Społecznych mam trochę nietypowy zawód, bo pracuję jako Technik elektroradiolog, ale lubię swoją pracę i nie miałem problemów, żeby znaleźć ciekawe oferty.
Rudy
8 miesięcy temu
Czas obnizyc the zarobki mysle ze 2000 powinni wstarczyc
minimum 7 tys...
8 miesięcy temu
Godzenie się na niski zarobek u kapitalisty to emanacja poziomu intelektualnego pracobiorcy. Szanuj się człowieku.
...
Następna strona