Trwa ładowanie...
bDffjkVx

Notowania

Rynek Pracy – Wszystkie wiadomości

51
21.10.2020 10:26

RYNEK PRACY
 / 
Minorowe nastroje wśród Polaków. Boimy się utraty pracy, podważamy własne kompetencje

65 proc. Polaków boi się, że straci pracę w ciągu najbliższego roku. Jednocześnie około połowa z nas wątpi w swoje zdolności do przekwalifikowania się. Oba te wskaźniki czynią nas jednym z najbardziej pesymistycznych narodów w badaniu Światowego Forum Ekonomicznego.

7
10.10.2020 17:31

RYNEK PRACY
 / 
Koronawirus namieszał na rynku pracy. Jak reagowały firmy w obliczu pandemii?

Głównym wyzwaniem dla działów HR podczas pandemii stało się zapewnienie bezpiecznych warunków pracy przy jednoczesnej poprawie komunikacji kanałami online. Jednocześnie 71 proc. firm nadal prowadziło procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, podczas gdy co czwarta firma podjęła decyzje o zwolnieniach.

43
05.10.2020 14:12

PANDEMIA
 / 
Te firmy rekrutują. Potrzebni pracownicy z zagranicy

Mimo pandemii w pewnych branżach brakuje rąk do pracy, szczególnie pracowników z zagranicy. - Tylko nasza firma przywozi tysiące nowych osób miesięcznie. Są potrzebni dlatego, że nie ma polskich rąk do pracy. Pracownicy z Ukrainy są pracownikami pierwszego wyboru, po pracownikach z Polski - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personel Service. - Głównie to branża spożywcza - ogrodnictwo, rolnictwo i przetwórstwo. Gigantyczne wzrosty miała branża RTV i AGD, otwiera się na Zachód, te firmy rekrutują masowo do swoich fabryk. Również automotive wstaje z kolan, mimo że ma sporo problemów, te fabryki też zwiększają zatrudnienie, też szukają pracowników z Ukrainy. Pracodawcy wolą takich pracowników, bo do pracowników z Azji trochę się zrazili - dodał.

1
05.10.2020 10:58

IMIGRANCI
 / 
Koronawirus namieszał na rynku pracy. Problemy dla migrantów zarobkowych

W Polsce falowo przybywa osób zakażonych koronawirusem. Czy to ma wpływ na rynek pracy i sytuację migrantów zarobkowych? - Zdecydowanie tak. Największy wpływ na sytuację migracyjną w Polsce mają wszelkiego rodzaju obostrzenia, ograniczenia ruchu, transportu publicznego, utrudnienia w przekraczaniu granicy, a także kwarantanna - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personel Service. - Gdyby rósł lub utrzymywał się tak wysoki stan nowych zakażeń, to ograniczona zostanie także emigracja polskich pracowników do Niemiec, Holandii, Norwegii czy Szwecji. Co do Ukraińców - ponad 60-proc. chce wrócić do Polski, jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, nie dojdzie do mutacji wirusa czy zamknięcia granic, to napływ Ukraińców jest niezagrożony - dodał.

2
05.10.2020 8:52

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Ukraińcy chcą wracać do Polski

Dziś w programie tematem rynek pracy w rozwijającej się epidemii. Gościem będzie Krzysztof Inglot, prezes Personel Service. Zapraszamy od 9.15.

bDffjkVz
3
04.10.2020 18:13

PRACA
 / 
Serwisy z ofertami pracy mocno odczuły czas pandemii. Spadki są naprawdę spore

W ciągu ośmiu miesięcy br. na Pracuj.pl dodano niemal 334 tysiące ofert pracy. W porównaniu z analogicznym okresem ub.r. nastąpił spadek o ok. 13 proc. Natomiast od czerwca do sierpnia tego roku opublikowano tam niemal 137 tys. takich propozycji. Aktywność ogłoszeniodawców utrzymała się na poziomie z wcześniejszego lata. W czerwcu w serwisie OLX było ok. 85 tysięcy ofert pracy, a we wrześniu – ponad 120 tysięcy. Z kolei na Gumtree latem był tradycyjnie większy wybór ofert pracy sezonowej. W serwisie Gratka.pl od czerwca do sierpnia dodano prawie 4 tysiące propozycji zatrudnienia. Rok wcześniej było ich przeszło 6 tysięcy więcej.

1
02.10.2020 7:57

PRACA
 / 
Bezpieczeństwo ważniejsze niż pensja. Polacy chcą stabilnej pracy

Polacy nie są zadowoleni ze swoich zarobków i chcą podwyżek. Ale są gotowi je poświęcić dla stabilności zatrudnienia - wynika z badania "Barometr nastrojów pracowników 2020".

106
30.09.2020 12:20

PRACODAWCY
 / 
Kolejka spawaczy u notariusza. "To trend, na który skarżą się pracodawcy"

- Obserwujemy, że w Polsce rośnie szara strefa związana z pracownikami z zagranicy, m.in. z Ukraińcami - powiedziała w programie „Money. To się liczy” Joanna Torbe z Bussines Center Club. – Wnoszą oni nieodpłatne świadczenia na rzecz spółki, które nie podlegają opodatkowaniu i są nieoskładkowane, czyli de facto stają się współwłaścicielami firmy. Efekt jest taki, że u notariuszy ustawiają się kolejki np. spawaczy, którzy nagle stają wspólnikami w spółkach. I nagle takich wspólników w firmie jest kilkudziesięciu. To jest trend, na który pracodawcy się bardzo skarżą, to ogromna część rynku pracy. Tu trzeba szybkich działań, bo mamy już w tej chwili rynek pracy cudzoziemców zepsuty. Pracodawca, który zatrudnia tych samych spawaczy w oparciu o umowy zlecenia, staje się na rynku zupełnie niekonkurencyjny, nie opłaca mu się prowadzić biznesu. Do tego właśnie prowadzą takie praktyki. Dlatego potrzebne są kontrole.

1
30.09.2020 10:49

ZATRUDNIENIE
 / 
Kontrole ZUS. "Zakład powinien wyjść ze sztampowego myślenia o umowach o dzieło"

- Byłoby dobrze, gdyby ZUS nie podchodził do kontroli umów o dzieło sztampowo, jako do tych, które na pewno są zawierane niezgodnie z prawem - powiedziała w programie „Money. To się liczy” Joanna Torbe z Bussines Center Club. – Wyjście z takiego podejścia sprawiłoby, że wielu sporów na linii ZUS-pracodawca pewnie dałoby się uniknąć. Natomiast nie może być tak, że pani sprzątaczka czy magazynier są zatrudniani na podstawie umów o dzieło, bo wtedy osoby, które są zatrudniane na umowy zlecenie i umowy o pracę, przestają być na rynku pracy konkurencyjni. W ten sposób doprowadzamy do psucia rynku.

bDffjkVF
9
30.09.2020 10:27

ZATRUDNIENIE
 / 
ZUS tworzy rejestr umów. "Pomysł dobry, ale jest pytanie: do czego on ma służyć?"

- Pomysł rejestru umów o dzieło oceniamy pozytywnie - powiedziała w programie „Money. To się liczy” Joanna Torbe z Bussines Center Club. – To z założenia jest umowa, która powinna być stosowana rzadko, zwłaszcza wolne zawody powinny z niej korzystać. Dlatego jest dla nas zrozumiałe, że jeśli mamy kontrolować, czy taka forma współpracy nie jest nadużywana, potrzebny jest rejestr. Każda pomysł, zmierzający do eliminacji nieprawidłowych zjawisk na rynku pracy, jest potrzebny. Natomiast trzeba sobie zadać pytanie: czemu ma służyć ten rejestr? Jeśli chodzi o pilnowanie, czy takie umowy są stosowane zgodnie z prawem – to jesteśmy za. Jeśli zaś ma to służyć temu, by w przyszłości oskładkować wszystkie umowy cywilno-prawne, to z pewnością pracodawcy będą temu przeciwni. Umowy o dzieło są dziś w wystarczający sposób kontrolowany. Rejestr ma zapewne pokazać ZUS skalę zawierania tych umów w Polsce.

62
29.09.2020 18:28

PRACA
 / 
Mapa bezrobocia. Rekord padł na Mazowszu

Chociaż na razie nie spełnił się czarny scenariusz, jeśli chodzi o wzrost bezrobocia, skutki epidemii Covid-19 dla rynku pracy rozkładają się nierówno. Szczególnie dotknięte zostały niektóre powiaty w województwach zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim, gdzie w ciągu roku bezrobocie wzrosło najbardziej. W 104 powiatach stopa bezrobocia przekracza 10 proc.

25
28.09.2020 17:24

PRACA
 / 
Trzy lata i na bruk. Tak wygląda praca na umowie śmieciowej

Po trzech latach 23 proc. pracujących na umowie cywilnoprawnej trafia na bezrobocie - wynika z raportu przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Rzadko też udaje się po tym czasie przejść na etat.

1
28.09.2020 14:38

PRACA
 / 
Efekt pandemii. W tych branżach ubyło najwięcej pracowników

Pomimo podjętych przez rząd działań mających na celu hibernację zatrudnienia, mieliśmy do czynienia z licznymi zwolnieniami. Ekonomiści Credit Agricole sprawdzili, w których branżach ubyło najwięcej etatów.

bDffjkVG
13
24.09.2020 14:47

RYNEK PRACY
 / 
Zwolnienia grupowe bolączką pracowników. Sierpień najgorszym miesiącem w tym roku

W sierpniu liczba pracowników, których mają objąć zwolnienia grupowe, jest największa w 2020 roku. Przewyższa nawet dane za kwiecień, kiedy to lockdown zablokował wiele firm.

4
18.09.2020 14:43

POKOLENIE Y
 / 
Millennialsi. Czym wyróżnia się pokolenie Y?

Millennialsi to osoby, które urodziły się między 1980, a 2000 rokiem. Mają więc od 18 do trzydziestu kilku lat. Nazwa wzięła się stąd, że mieli okazję przeżyć zmianę tysiąclecia. Kim są millennialsi?

18.09.2020 14:42

RYNEK PRACY
 / 
Praca nakładcza

Czy praca nakładcza jest tym samym co praca chałupnicza? Czym się ona charakteryzuje? Dowiedz się najważniejszych informacji o pracy chałupniczej z naszego poradnika.

6
18.09.2020 14:42

POKOLENIE Z
 / 
Pokolenie Z, czyli pokolenie nowoczesnych technologii i internetu

Pokoleniem Z nazywa się ludzi urodzonych w latach 1990–1995. Specyfiką tego pokolenia jest to, że ich naturalnym środowiskiem są nowoczesne technologie. Pokolenie Z wszystkie informacje czerpie z Internetu.

18.09.2020 14:42

PODANIE O PRACĘ
 / 
Podanie o pracę. Kiedy warto je napisać?

Podanie o pracę przygotowujemy przede wszystkim w sytuacji, gdy firma, w której chcemy pracować, nie prowadzi rekrutacji. My przekazujemy informację o tym, że jesteśmy zainteresowani pracą.