Trwa ładowanie...
bDUzYEYB

Notowania

Rynek Pracy – Wszystkie wiadomości

421
18.04.2021 8:32

BEZROBOTNI
 / 
Będzie powszechne ubezpieczenie zdrowotne. ZUS przejmie pałeczkę od urzędów pracy

ZUS przejmie od urzędów pracy ubezpieczanie zdrowotne bezrobotnych. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowymi przepisami, które pomogą walczyć z fikcyjnym bezrobociem.

13
16.04.2021 16:26

PRACA
 / 
Nurek musi mieć wiele umiejętności. Poszukiwania ludzi większość się nie podejmuje

W pracy zawodowego nurka schodzenie pod wodę jest tylko dodatkiem. Brzmi dziwnie? Nie do końca, bo oprócz samej umiejętności nurkowania kluczowe jest to, co nurek umie zrobić pod wodą. - Mam uprawnienia dotyczące postępowania z materiałami wybuchowymi, książeczkę spawacza - wylicza w najnowszym odcinku programu "Zawodowcy" nurek Artur Rosołowski. Jak dodaje, przydają się także umiejętności pracy na wysokościach, jeśli chodzi o mocowanie zabezpieczeń i wiązanie lin, bo pod wodą można to wykorzystać przy wyciąganiu ciężarów na powierzchnię. Wyjątkowo trudne dla wielu jest natomiast poszukiwanie osób, które utonęły. - Niewielu nurków zawodowych w ogóle się tego podejmuje - mówi. Nasz bohater wspomina trudną akcję poszukiwania ciała Jana Lityńskiego. Więcej o tym zawodzie w materiale wideo.

5
14.04.2021 12:40

GOSPODARKA
 / 
Praca. Oferty dla dyrektorów finansowych poznikały. W cenie specjaliści od e-commerce

W marcu rynek pracy w końcu znalazł się na plusie - liczba nowych ofert pracy wzrosła o prawie jedną piątą w porównaniu z ubiegłym rokiem, wynika z raportu Grant Thornton i Element. Jest znacznie mniej ofert dla dyrektorów finansowych, a więcej dla specjalistów od e-commerce. Kogo jeszcze szukają pracodawcy po roku pandemii?

44
13.04.2021 12:01

PRACA
 / 
Rynek pracy. Co czwarta firma rozważa zwolnienia

Co czwarta firma w Polsce planuje redukcję etatów, a rekrutować nowych pracowników planuje jedynie 9 proc. pracodawców. Pracodawcy z niepokojem patrzą w przyszłość, bo obawiają się, że prawdziwy "rachunek za koronakryzys" przyjdzie im zapłacić w 2021 roku.

91
10.04.2021 16:32

PRACA
 / 
Zdrowi Polacy na L4 to nie wyjątek. To firmy popełniają błędy

Owocowe czwartki i karnety na siłownie to za mało. Polacy uciekają na L4 i nie jest to żaden wyjątek. Blisko co trzeci pracownik jest zdrowy, gdy idzie na zwolnienie chorobowe. Eksperci wskazują na błędy firm.

bDUzYEYD
259
09.04.2021 12:30

NOWY ŁAD
 / 
Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

PiS szykuje nowy program: Polski Nowy Ład. Z zapowiedzi wynika, że m.in. wzrośnie kwota wolna od podatku. To dobry ruch? - Podwyżka kwoty wolnej zawsze jest bardzo kosztowna, bo dotyczy wszystkich podatników płacących podatek dochodowy. Podwyżka dla wszystkich do 20-30 tys. zł to są grube miliardy. Nie dziwię się, że minister finansów jest sceptyczny - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Bartkiewicz, ekonomista Banku Pekao S.A. - Mimo to, kwota wolna w Polsce jest za niska. Problem w tym, że złożenie systemu podatkowego przy wysokiej kwocie wolnej jest bardzo trudne. Stąd inne pomysły w Nowym Ładzie, które starają się tę dziurę równoważyć. Nie wiemy wszystkiego, ale wiemy kto straci. Stracą osoby na samozatrudnieniu i podatnicy na etacie, którzy zarabiają powyżej 6 tys. zł. Kwota wolna będzie korzystna dla wszystkich zarabiających poniżej tej kwoty - dodał.

4
07.04.2021 10:23

GOSPODARKA
 / 
Bezrobocie w marcu. Nadal ponad milion bezrobotnych

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu 6,4 proc. - podało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT). Marzec był pierwszym miesiącem w tym roku, gdy liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy zmniejszyła się - jednak nadal jest ich ponad milion.

35
06.04.2021 13:27

GOSPODARKA
 / 
Polska z najniższym bezrobociem w UE. Drugi miesiąc z rzędu

Eurostat podał, że w lutym stopa bezrobocia w Polsce pozostała na poziomie ze stycznia i wyniosła 3,1 proc. To najlepszy wynik w Unii Europejskiej. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko bezrobocie wśród młodych, tracimy pozycję lidera w UE.

204
26.03.2021 14:14

RODZICIELSTWO
 / 
500+ do likwidacji? Rodzi się coraz mniej dzieci, to już zapaść

Dane GUS nie pozostawiają złudzeń, tak źle nie było od II Wojny Światowej. W Polsce przyrost naturalny jest na dramatycznie niskim poziomie. 500+ trzeba zlikwidować? - Gdybyśmy mówili o teorii, co by było najlepsze z punktu widzenia lokacji środków przeznaczonych na politykę rodzinną i rynku pracy, na pewno jest to kierunek warty rozważenia. Natomiast z punktu widzenia politycznego, popularności 500+, nie podejrzewam, by ktoś się na to zdecydował - powiedziała w programie "Money. To się liczy" dr hab. Agnieszka Chłoń Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - A szkoda, bo przekierowanie tych środków na inwestycje w powrót matek na rynek pracy i rozwój dostępności do usług opieki nad najmłodszymi byłby lepszy. Dużo matek wycofuje się z rynku pracy. 500+ raczej zniechęca kobiety do aktywności zawodowej, co w długim okresie sprzyja zmniejszaniu dzietności - dodała.

bDUzYEYJ
126
26.03.2021 12:50

ZATRUDNIENIE
 / 
Pracownicy z zagranicy jedynym ratunkiem? Brakuje rąk do pracy

W Polsce w wieku zawodach nie ma komu pracować, jest nas za mało. Ratunkiem są imigranci zarobkowi? - Na razie te kierunki bliskie nam są bezpieczniejsze. To nie tylko kwestia Ukrainy, ale i Białorusi. Widzimy również dużą grupę migrantów z Wietnamu. Myślę, że akceptacja dla tego, że nasz rynek pracy zasilają cudzoziemcy jest coraz większa, automatycznie łatwiej będzie zachęcać cudzoziemców coraz większej grupy krajów do przyjeżdżania do pracy w Polsce - powiedziała w programie "Money. To się liczy" dr hab. Agnieszka Chłoń Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - Ci, którzy przyjeżdżają, raczej uzupełniają lukę, niż zabierają pracę innym. W urzędach pracy nie widać gwałtownego wzrostu bezrobocia, nawet w dobie pandemii praca jest stabilna. Pracodawcy utrzymują miejsca pracy, bo wiedzą jak trudno w dzisiejszych czasach jest znaleźć pracowników - dodała.

1
24.03.2021 16:00

PRACA ZDALNA
 / 
Praca zdalna wciąż bez przepisów. "Pracownicy chcą pracować zgodnie z prawem, a my nie mamy wykładni"

- Jak ja złamię nogę, to nie wiadomo, czy to wypadek w pracy, czy wypadek z domu - podaje przykład problemów wynikających z braku przepisów o pracy zdalnej Maciej Noga, współzałożyciel Grupy Pracuj. - To zadanie rządzących, by je wprowadzić, bo to będzie świadczyć o konkurencyjności polskiego rynku - uważa. - Ludzie będą chcieli pracować zdalnie i działać z różnych miejsc na świecie - dodaje, a to już teraz rodzi problemy z ubezpieczeniem i podatkiem. Zdaniem Macieja Nogi w przypadku niektórych specjalności, gdzie brakuje pracowników, będziemy zatrudniać ludzi na ich warunkach, więc tym bardziej musimy przygotować odpowiednie przepisy o pracy zdalnej.

58
24.03.2021 11:23

PRACA ZDALNA
 / 
Praca się zmieni. Nikt nie będzie patrzeć, czy siedzieliśmy 8 godzin

W szczycie pandemicznym 11 proc. pracowników pracowało zdalnie. Jak będzie wyglądała praca po pandemii i czy w dalszym ciągu będziemy wykonywać ją z domu? - zapytaliśmy Macieja Nogę, współzałożyciela Grupy Pracuj. - Ja bym powiedział, że zostaniemy z pracą hybrydową - uważa Maciej Noga. Co więcej, twierdzi on, że pracodawcy przejdą z czasowego rozliczania pracy na rozliczanie pracy poprzez efekty. - Myślę, że będziemy szli w tę stronę: pracodawca będzie wymagał od nas efektu, a kiedy wykonamy pracę, będzie zależało od nas - przewiduje.

80
24.03.2021 6:27

RYNEK PRACY
 / 
Zwolnienia grupowe w Banku Pekao. Ponad tysiąc osób odejdzie

Do końca tego półrocza nawet tysiąc pracowników pożegna się z Bankiem Pekao. Program zwolnień grupowych będą kosztowały bank 100-120 mln zł.

bDUzYEYK
5
23.03.2021 14:17

PRACOWNICY
 / 
Koronawirus pozbawił ich zawodu. Nie wszyscy są w stanie się przebranżowić

Gastronomia działa od pięciu miesięcy tylko na wynos, hotele mają wąskie okna w obostrzeniach, w których trakcie mogą działać. To wpływa na zatrudnienie w tych sektorach. Szereg pracowników musi sobie szukać nowego zawodu. Jak wskazują eksperci, osób, którym się to udało, nie jest dużo.

16
23.03.2021 13:52

PRACA
 / 
Youtuber, instagramerka, tiktokerka - to zawody marzeń nastolatków. Gdzie zmierza rynek pracy?

Nastolatkowie marzą, by być influencerami, chce tego aż 48 proc. dziewczynek w wieku 10-15 lat. To wyzwanie dla rynku pracy czyt tylko marzenia młodych osób? - Nie można bagatelizować tego, że takie marzenia pojawiają się u młodych osób, ponieważ mają za wzór osoby popularne. Pamiętajmy, że w mediach społecznościowych zarabia się, gdy ma się określoną liczbę obserwujących. Żeby ich mieć, trzeba publikować wartościowe, merytoryczne, interesujące treści, trzeba mieć coś do powiedzenia na dany temat - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Magdalena Sieczka, kierownik ds. wynagrodzeń i benefitów Sedlak & Sedlak. - Chodzi o to, by przede wszystkim zdobyć wykształcenie, wiedzę, doświadczenie i tym się dzielić. Można mówić o sobie, że jest się instagramerem czy youtuberem, gdy zdobędzie się tych obserwujących, kiedy czujemy, że mamy coś ważnego do przekazania. Oprócz tych treści, stoi za tym mnóstwo działań: montowanie filmów, scenografia, scenariusze, czyli to, czego nie widać, a trzeba mieć takie umiejętności - dodała.

199
21.03.2021 14:45

PRACA
 / 
Najniższe bezrobocie to tylko jedna strona medalu. Gorzej jest z szukaniem pracy. Jesteśmy w ogonie UE

Z jednej strony mamy najniższe bezrobocie w UE, z drugiej – prawie najniższy odsetek wakatów, wynika z danych Eurostatu. Po wybuchu pandemii firmy ograniczyły rekrutacje - w ciągu roku w Polsce ubyło 40 tys. wolnych miejsc pracy, z czego ponad 11 tys. w budownictwie i ponad 7 tys. w handlu.

103
21.03.2021 9:13

PRACA
 / 
Firmy płacą za kandydatów z polecenia. Nagrody bywają spektakularne

Firmy mają coraz większy kłopot z pozyskaniem kandydatów na specjalistyczne stanowiska. Aby przyciągnąć najlepszych, sięgają po programy poleceń i wykładają duże pieniądze. Za polecenie kandydata do pracy, który się sprawdzi i zostanie w firmie, można zarobić nawet 40 tys. zł.

216
21.03.2021 8:25

PIP
 / 
Inspektorzy pracy z dodatkowym urlopem wypoczynkowym. Nawet 12 dni ekstra

Inspektorzy, którzy faktycznie wykonują kontrole, mają wzorem sędziów, prokuratorów czy pracowników NIK dostać dodatkowe urlopy wypoczynkowe.