Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytalna coraz bliżej. PO i PSL przedstawią efekty swojej pracy

0
Podziel się:

Jaką decyzję wspólnie podjęli premier z ministrem Waldemarem Pawlakiem?

Reforma emerytalna coraz bliżej. PO i PSL przedstawią efekty swojej pracy
(Reporter)

-_ Ustalenia koalicjantów przedstawione zostaną dziś na wspólnej konferencji premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka - _** poinformował r **zecznik rządu Paweł Graś. * *Wczoraj wieczorem, po ponad trzech godzinach, zakończyło się spotkanie koalicji PO-PSL w sprawie reformy emerytalnej.

Aktualizacja: 11.40

Rzecznik rządu zaprzeczył, jakoby wczorajsze negocjacje pomiędzy PO a PSL przebiegały w napiętej atmosferze. Według Pawła Grasia, doniesienia medialne na ten temat są nieprawdziwe, a strony dążą do porozumienia.

Paweł Graś zapowiedział, że zarys wczorajszych ustaleń zostanie przedstawiony przez Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka po posiedzeniu rządu. Zaznaczył jednocześnie, że obydwie partie rozumieją powagę sytuacji i starają się dojść do kompromisu, który będzie korzystny dla obywateli. Poinformował jednocześnie, że wczorajsze rozmowy trwały 3 godziny i były _ merytoryczne _.

Z kolei rzecznik PSL Krzysztof Kosiński pytany, czy koalicjanci porozumieli się ws. podniesienia wieku emerytalnego, powiedział: - _ Pracujemy nad wspólnym rozwiązaniem. Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Komisji Trójstronnej, gdzie poznamy opinie naszych partnerów po zakończeniu konsultacji społecznych _. Źródła zbliżone do uczestników spotkania poinformowały, że koalicjanci nie osiągnęli jeszcze finalnego porozumienia w sprawie podniesienia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat.

Premier Tusk wczoraj wyraził przekonanie, że podczas koalicyjnego spotkania uda się przyjąć projekt, który m.in. umożliwi _ szanse pomocy dla tych, którzy ze względu na zdrowie, inne kłopoty, nie będą w stanie kontynuować pracy _.

_ - Taki model pośredni - ostry tam gdzie trzeba, ale pomocowy dla ludzi, którzy takiej pomocy będą potrzebowali, niedługo zaprezentujemy w parlamencie _ - powiedział szef rządu w wystąpieniu na Kongresie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie.

Z kolei minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział wczoraj rano w TOK FM, że ludowcy zgłosili swoje propozycje dotyczące reformy emerytalnej i czekają na propozycje premiera Donalda Tuska dotyczące reformy emerytalnej. Dopytywany dodał, że jest przekonany, że _ będzie dobry, wspólny rządowy projekt - zdecydowanie lepszy od tego, co proponowało PSL i zdecydowanie lepszy od tego, co proponował w pierwotnej wersji pan premier _.

Również szef klubu PO Rafał Grupiński przewidywał, że obie partie osiągną kompromis. Jak mówił w Polsat News, _ nie da głowy, czy nie będzie potrzebna - mówiąc językiem sportowym - jakaś dogrywka _. Ale - zaznaczył Grupiński - wydaje się, że wczoraj koalicjanci powinni wszystkie _ najważniejsze rzeczy już wspólnie uzgodnić i przesądzić _.

Dopytywany, czy kompromisem tym będą emerytury częściowe dla osób po 60. roku życia, które nie będą mogły znaleźć pracy (przy założeniu, że zgromadziły wystarczający kapitał emerytalny), Grupiński ocenił, że jest to _ najwłaściwsza formuła dla kompromisu _.

Poseł PSL Jan Bury wyjaśnił, że stanowiska PO i ludowców w sprawie reformy emerytalnej są już bliskie sobie. Jednak, jak dodał, pewne kwestie mają zostać w najbliższym czasie doprecyzowane, między innymi przez resort pracy i finansów. Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił, że krokiem w przód jest rozwiązanie o jakim od jakiegoś czasu mówi premier. Chodzi o możliwość wcześniejszej wypłaty podstawowych świadczeń emerytalnych osobom w starszym wieku, które mają problem ze znalezieniem pracy. Jednak - jak dodał - PSL cały zabiega o to, by kobiety miały możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę.

POSŁUCHAJ POSŁA JANA BUREGO:

Jan Bury zwrócił też uwagę, że Polki ubezpieczone w KRUS czy będące na samozatrudnieniu podczas urlopu wychowawczego są pozostawione same sobie. Dlatego - jak zaznaczył - konieczne jest wprowadzenie przepisów, które by te kobiety chroniły. Przyznał, że pojawiły się sygnały, iż pierwotne założenia ludowców o tym, iż doliczanie trzech lat do emerytury matek za każde urodzone dziecko może być niekonstytucyjne. Zaznaczył przy tym, że była to wyjściowa propozycja do rozmów. W wielu krajach - tłumaczył poseł - podobne rozwiązania obowiązują.

Wczorajsze spotkanie to kolejna już rozmowa kierownictw PO i PSL w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. W ubiegłym tygodniu zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy podnoszącej wiek emerytalny. Propozycja wzbudziła skrajne opinie partnerów społecznych, zastrzeżenia mają niektóre resorty. Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort pracy i zapowiedzianym w expose przez premiera, od 2013 r. co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc. W związku z tym, co rok wiek emerytalny wzrastałby o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet - w 2040 r.

Związkowcy mówią zmianom _ nie _, popierają je natomiast pracodawcy. Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych domagają się referendum w sprawie emerytur i zapowiadają protesty, jeżeli do niego nie dojdzie. W połowie lutego Solidarność złożyła w Sejmie prawie 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o referendum. Głosowanie nad nim może odbyć się podczas posiedzenia Sejmu w dniach 28-30 marca.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
Spotkanie na szczycie. Co z naszymi emeryturami? Po ponad trzech godzinach, zakończyło się spotkanie koalicji PO-PSL w sprawie reformy emerytalnej. Co ustalono?
Ostateczne starcie w koalicji. Każdy jest pewny swego Ważą się losy reformy emerytalnej. Żadna z partii nie chce ustąpić i każda jest przekonana, że uda się znaleźć kompromis.
Oni chcą pracować dłużej. Nawet do 80 lat Urzędnicy nie będą mieć żadnych problemów z wykonywaniem obowiązków zawodowych do 67. roku życia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)