Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oszustwa podatkowe dotyczą przeważnie VAT-u

0
Podziel się:

W tym roku grzywna za wykroczenie skarbowe może sięgnąć ponad 33 tysięcy.

Oszustwa podatkowe dotyczą przeważnie VAT-u
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Stosowanie zerowej stawki podatku VAT, zaniżanie dochodów lub wydatki, które nie maja w nich pokrycia mogą być sygnałem dla kontrolerów. W tym roku grzywna za wykroczenie skarbowe może sięgnąć ponad 33 tysięcy, a za przestępstwo - ponad 16 milionów złotych.

Zastępca dyrektora Departamentu kontroli skarbowej w ministerstwie finansów Jacek Skonieczny przyznaje, że większość oszustw dotyczy podatku VAT. Takie działania są ukierunkowane na zaniżenie wartości podatku, który ma być odprowadzony bądź na wyłudzenie VAT-u. Jak dodaje Jacek Skonieczny, cechą charakterystyczną tych oszustw są fałszywe faktury lub deklaracje.

Kary za takie przewinienia uzależnione są od szkody, którą oszust wyrządza skarbowi państwa. 8 tysięcy 400 złotych to granica, powyżej której oszust popełnia przestępstwo, a nie wykroczenie. Kara grzywny zależy od liczby stawek oraz jej wysokości. W tym roku jedna stawka dzienna wynosi od 56 do 22 tysięcy 400 złotych.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.