Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Wyjątkowy tydzień na GPW. Duże spółki pokazały siłę

0
Podziel się:

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych tygodnia.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Notowania WIG20 odbijają od dna. Początek tygodnia tego nie zapowiadał, ale m.in. dobre dane makro i zgodna z oczekiwaniami decyzja Fed o pierwszej od dziewięciu lat podwyżce stóp procentowych wywindowały w górę kurs krajowych blue chipów prawie 6 proc.

Po trzech tygodniach spadków na GPW, w końcu WIG20 odzyskał siły. Bilans ostatnich 5 sesji to 5,8-proc. na plusie. Indeks blue chipów dotarł do poziomu 1858 pkt, a jeszcze w poniedziałek był ponad 100 pkt niżej. Od tamtego momentu kupujący przejęli pałeczkę. Przypieczętowali swoją przewagę w piątek, kiedy blue chipy odnotowały 1-proc. wzrost.

Bohaterem dzisiejszej sesji była Enea (+4,11 proc.). W czołówce znalazły się też pozostałe energetyczne spółki. Prawie 3 proc. zyskał LPP, a nieco ponad 2 proc. urósł kurs PZU. Ubezpieczyciel poinformował o rozliczeniu zakupu drugiej transzy akcji PZU.

Wśród blue chipów wiele powodów do zadowolenia nie mieli właściciele akcji PKN Orlen i Bogdanki. W obu przypadkach straty przekroczyły 2 proc. Druga ze spółek w nienajlepszym stylu żegna się więc z WIG20. Od poniedziałku zastąpi ją CCC.

Tygodniowe notowania indeksu WIG20

Ostatnia godzina handlu na GPW charakteryzowała się zwiększoną zmiennością, a wszystko przez wygasanie kontraktów terminowych, czyli "trzy wiedźmy". Chwilę przed 16:00 niemal w jednym momencie notowania poszybowały prawie 20 pkt w górę.

W skali całego tygodnia zmienność zapewniał Fed, na którego decyzję czekał cały rynek finansowy. Pierwszy raz od 2006 roku doszło do podwyżek stóp procentowych w USA. Był to ruch bardzo długo wyczekiwany, stąd po jego ogłoszeniu giełdy odetchnęły z ulgą i na Wall Street mieliśmy wyraźne wzrosty. Zakupom sprzyjała "gołębia" wymowa słów Janet Yellen, która zapewniła na konferencji, że dalszy proces normalizacji stóp procentowych będzie przebiegał stopniowo i łagodnie.

Ostatnie dwie sesje tygodnia były wyjątkowo dobre dla GPW. Tego samego nie można powiedzieć o notowaniach indeksów z pozostałych rynków akcji regionu. Tym samym w bilansie tygodnia WIG20 wypada nadzwyczaj dobrze.

Tygodniowe zmiany notowań najważniejszych indeksów europejskich

Wracając do kraju, warto przypomnieć, że pod presją, szczególnie na początku tygodnia, były największe krajowe spółki z udziałem Skarbu Państwa. Nerwowość inwestorów wywoływały kolejne roszady w zarządach. Ze stanowiskiem pożegnał się m.in. Jacek Krawiec - wieloletni prezes największej polskiej spółki PKN Orlen. Czystki dokonano też w zarządzie i radzie nadzorczej PKP Cargo.

Kalendarz makroekonomiczny ostatnich dni był wypełniony ciekawymi, choć niekoniecznie cenotwórczymi danymi makro z kraju. Inwestorzy poznali we wtorek najnowsze dane dotyczące inflacji. Okazało się, że listopad był siedemnastym miesiącem z rzędu, gdy ceny były niższe niż rok wcześniej. Deflacja wyniosła 0,6 proc. r/r, jednak prognozy wskazują, że kolejny rok przyniesie już powrót inflacji i wzrost cen o ponad 1 proc.

W środę bez echa przeszły dane GUS o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. W czwartek poznaliśmy ostatnie w tym roku wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Polsce. Okazały się one całkiem niezłe. Zamiast oczekiwanego 5,6-proc. wzrostu rocznego przemysłu jest 7,8 proc. Z kolei sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 3,3 proc. wobec szacunków na poziomie 2,1 proc.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)