Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Ostre zawirowanie na rynku ropy po historycznych danych z USA

5
Podziel się:

Kurs ropy mocno spadł w środę na giełdach zaraz po informacji o zaskakująco wysokim wzroście zapasów w amerykańskich magazynach. Te dane świadczą o dynamicznie rosnącej produkcji, która może zachwiać planami OPEC ograniczenia światowej podaży surowca. Do tego popyt w Chinach rośnie coraz wolniej, a mniej kupują też amerykańscy konsumenci. Spadki nie trwały jednak długo i rynek szybko odbił w górę.

Ostre zawirowanie na rynku ropy po historycznych danych z USA
(Polaris/East News)

Kurs ropy mocno spadł na giełdach zaraz po informacji o zaskakująco wysokim wzroście zapasów w amerykańskich magazynach. Te dane świadczą o dynamicznie rosnącej produkcji, która może zachwiać planami OPEC ograniczenia światowej podaży surowca. Do tego popyt w Chinach rośnie coraz wolniej, mniej kupują też amerykańscy konsumenci. Spadki nie trwały jednak długo i rynek szybko odbił w górę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ciągu ostatniego tygodnia o 13,8 mln baryłek. To drugi najwyższy wzrost w historii. Zaskakujący, bo spodziewano się spadku tempa przyrostu zapasów do 2,5 mln baryłek.

Takie wiadomości świadczą zazwyczaj o wysokiej dynamice produkcji amerykańskich szybów wiertniczych. Plan OPEC i 13 krajów spoza kartelu, by zrównoważyć rynek w pierwszej połowie roku poprzez zmniejszenie produkcji, może przez to nie wypalić, a przynajmniej nie być tak skuteczny jak planowano.

Analitycy Goldman Sachs już poprzedniego dnia, po publikacji podobnych danych przez API, wskazywali jednak, że większe zapasy świadczą nie tyle o wyższej produkcji, ile o spadku popytu w USA. ,,Popyt na benzynę spadł o 460 tys. baryłek dziennie w styczniu. Takie spadki w historii miały miejsce tylko podczas recesji" - piszą analitycy.

Notowania ropy, choć spadały przez dwa pierwsze dni tygodnia po ponad 1,5 proc., w środę wcale nie wyglądały w środę, jakby miały odbić w górę.

Zaraz po opublikowaniu danych EIA (Energy Information Administration) o zapasach, kurs amerykańskiej ropy WTI spadł o ponad 1 proc., by jednak po kilkunastu minutach odzyskać wszystkie straty. Cena zeszła przez chwilę w pobliże 51 dolarów za baryłkę, najniżej od trzech tygodni. Potem jedna odbiła w górę. Pół godziny po danych EIA rosła nawet o 0,8 proc. do 52,6 dolarów.

Cena europejskiej ropy Brent, która ma większy wpływ na ceny na naszych stacjach, spadała o niecały procent do 54,5 dolara, by potem... rosnąć o 1,0 proc.

Notowania tygodniowe ropy

We wtorek EIA potwierdziło, że rośnie i produkcja, ale wolniej niż wcześniej szacowano. W ciągu roku oczekuje się, że zwiększy się o 100 tys. baryłek dziennie i osiągnie poziom 8,98 mln baryłek dziennie. W 2018 roku ma jednak nastąpić skok o 550 tys. baryłek - podaje Agencja Reutera.

To poziomy dużo niższe niż zaplanowało w swoim planie redukcji OPEC i innych krajów - 1,8 mln baryłek dziennie - ale jeśli zestawić to ze spadkiem popytu to sytuacja robi się interesująca.

Ceny są również pod wpływem informacji z Chin. Popyt na paliwa wzrósł tam o 2,5 proc. w ubiegłym roku, ale rok wcześniej było to 3,1 proc., a dwa lata wcześniej 3,8 proc. - jak wyliczyła Agencja Reutera.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Agata takich ...
7 lat temu
Goldman Sachs medialnie sieje fałsz i obłudę ,aby okraść z kasy naiwnych.
Prawienormaln...
7 lat temu
Kurs ropy mocno spadł na giełdach A nasi "specjaliści" wieszczą wzrost cen, aby nabić VAT i akcyzę, a tu nic z tego! Trzeba poszukać innych źródeł. Może podatek katastralny (od nieruchomości)?
giojh7654
7 lat temu
Windnet to piramidka, właśnie się wali...
Szok naftowy ...
7 lat temu
Import ropy do Stanów w ostatnim tygodniu wrósł o 100%. Więc gdyby było tak dobrze to powinien spaść. Do tego wykorzystanie mocy przerobowych rafinerii spadło -0,5%, zamieszanie wzrosło po nieoczekiwanym spadku zapasów benzyny i praktycznie zerową zmianą zapasów destylatów. Zmiana zapasów benzyny -0,9 mln brk (Oczek. ,1,07 mln brk, Poprz. 3,9 mln brk). W sumie chaos i reakcja rynku najlepiej pokazuje, że ropy brakuje.
Pytanie
7 lat temu
Dlaczego cena na stacjach nie spada skoro cena baryłki od jakiś 3 tygodni jest na zbliżonym poziomie około 55$ a w tym czasie USD spadł o około 7%?