Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Grecji. Ateny znów zatrzęsły światem finansów

0
Podziel się:

Zwycięstwo radykalnej lewicowej SYRIZY wywołało zaniepokojenie możliwością konfrontacji nowego rządu tego kraju z kredytodawcami.

Wybory w Grecji. Ateny znów zatrzęsły światem finansów
(Fotolia)

Kurs euro wobec dolara obniżył się w poniedziałek rano do najniższego poziomu od ponad 11 lat, co analitycy rynków finansowych wiążą jednoznacznie z wynikiem greckich wyborów i wzrostem obaw o stabilność ekonomiczną w Europie. Kurs europejskiej waluty spadł do 1,1098 USD, najniższego od września 2003 roku. Po czterech godzinach sesji europejska waluta odrobiła cześć strat.
Aktualizacja godz. 13:20

Zwycięstwo radykalnej lewicowej SYRIZY w niedzielnych wyborach w Grecji wywołało zaniepokojenie rynków finansowych możliwością konfrontacji nowego rządu tego kraju z kredytodawcami. Równocześnie powitały je z zadowoleniem partie na lewo od centrum.

Analitycy wskazują, że ewentualna konfrontacja nowego, lewicowego rządu Grecji z _ trojką _ kredytodawców (Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Unia Europejska i Europejski Bank Centralny) może mieć negatywne konsekwencje nie tylko dla Grecji ale i dla całej strefy euro.

- _ Wyborcze zwycięstwo SYRIZY rozpoczyna nowy etap rozgrywki dotyczącej nie tylko sytuacji w samej Grecji, ale także w strefie euro. Rozwój wydarzeń w greckiej polityce będzie w oczywisty sposób wpływał na działania unijnych władz, EBC, międzynarodowych instytucji finansowych i rzecz jasne inwestorów. Trzeba więc przygotować się na to, że grecki serial będzie zaprzątał uwagę rynków przez najbliższe tygodnie, do czasu utworzenia rządu i ogłoszenia jego programu _ - komentuje analityk Roman Przasnyski.

Przasnyski dodaje, że pierwsze sygnały nie zapowiadają, by dzisiejszy debiut miał spowodować trzęsienie giełdowych parkietów, ale sytuacja może nabrać dynamiki w ciągu dnia. Do dyspozycji będziemy mieć bowiem nie tylko deklaracje greckich polityków, ale także reakcje szefów finansów pozostałych państw kontynentu, którzy akurat dziś zbierają się na obrady w ramach tzw. Eurogrupy.

Wynik wyborów w Grecji ma być głównym tematem poniedziałkowego spotkania ministrów finansów strefy euro. Belgijski minister finansów Johan Van Overtveldt powiedział w niedzielę, że istnieje pewien margines manewru w dyskusjach o restrukturyzacji zadłużenia Grecji, ale nie jest on duży.

_ - Możemy rozmawiać o sprawach technicznych, o restrukturyzacji długu, ale podstawą musi być przestrzeganie przez Grecję zasad unii monetarnej - one muszą pozostać niezmienne _ - powiedział Van Overtveldt.

Zobacz, jak zareagował rynek walut

Indeks parkietu w Atenach rozpoczął notowania o 5 procent niżej niż poprzednio. Główne zachodnie indeksy - londyński FTSE 100, frankfurcki DAX 30 i paryski CAC 40 - tracą około 0,5 procent. Polski WIG20 na otwarciu stracił 0,62 procent.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron ostrzegł w niedzielę że wynik niedzielnych wyborów w Grecji zwiększy niepewność ekonomiczną w Europie. Dodał, że wynik ten oznacza również, że jego kraj powinien trzymać się swojego planu gospodarczego. Associated Press podkreśla, że dalsze członkostwo Wielkiej Brytanii w UE jest jednym z głównych tematów kampanii przed wyborami parlamentarnymi, które mają odbyć się w maju.

Natomiast socjalistyczny prezydent Francji Francois Hollande pogratulował przywódcy lewicowej SYRIZY Aleksisowi Ciprasowi zwycięstwa i zadeklarował gotowość do współpracy _ na rzecz wzrostu i stabilności strefy euro _. Analitycy wskazują, że Hollande opowiadał się już od dłuższego czasu za zerwaniem z polityką oszczędności i zaciskania pasa i za powrotem do stymulowania wzrostu gospodarczego strefy euro.

Ugrupowanie socjalistów w Parlamencie Europejskim powitało zwycięstwo SYRIZY jako punkt zwrotny i oznakę, że polityka gospodarcza strefy euro będzie musiała się zmienić. _ Renegocjacja zadłużenia Grecji, a zwłaszcza przedłużenie okresu jego spłaty, nie powinna być dłużej uważana za tabu _ - powiedział przywódca ugrupowania Gianni Pittella.

Zobacz, jak rozpoczęła się dzisiejsza sesja na parkietach w Europie

Podobny pogląd wyraziła niemiecka partia Lewica, która określiła zwycięstwo SYRIZY jako _ oznakę nadziei i nowy start Europy _. Przywódcy Lewicy Katja Kipping i Bernd Riexinger podkreślili, że rezultat greckich wyborów jest ciosem dla polityki dyktowanej Grecji przez _ trojkę _ - i przez rząd Niemiec.

Prezes niemieckiego Bundesbanku Jens Weidmann powiedział w wywiadzie dla radia ARD, że ma nadzieję, iż _ nowy grecki rząd nie złoży obietnic, których nie będzie mógł dotrzymać a kraj na nie będzie stać _. Zdaniem Weidmanna, dopóki Grecja nie uporządkuje całkowicie swoich finansów publicznych, jakiekolwiek zmiany w programie spłaty zadłużenia będą miały jedynie chwilowy skutek.

Cipras obiecywał, że tuż po wyborach skończy z polityką zaciskania pasa oraz będzie dążył do renegocjacji niekorzystnej - jego zdaniem - umowy z UE w sprawie udzielonej Grecji pomocy, mającej ratować jej zadłużoną gospodarkę. Obietnice te powtórzył po ogłoszeniu częściowych wyników niedzielnych wyborów podkreślając, że _ Grecja zostawia za sobą okres zaciskania pasa i poniżeń _. Lider SYRIZY zapowiedział, że jego rząd rozpocznie niezwłocznie negocjacje z wierzycielami Grecji na temat _ nowego, uczciwego, trwałego i wzajemnie korzystnego rozwiązania finansowego _.

Radykalne oszczędnościowe reformy, forsowane przez dotychczasowy prawicowy rząd Antonisa Samarasa i jego Nową Demokrację, zgodnie z programem pomocowym Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, były bardzo niepopularne.

Zadłużenie Grecji wynosi 321,7 mld euro, z czego 240 mld stanowi pomoc finansowa udzielona Atenom w latach 2010-14 na ratowanie greckiej gospodarki przed bankructwem. Obecny program pomocowy UE, w ramach którego Grecja powinna otrzymać jeszcze 1,8 mld euro, wygasa z końcem lutego. Aby Ateny mogły otrzymać te fundusze konieczne jest porozumienie z negocjatorami _ trojki _. Nie udało się go osiągnąć w grudniu, ponieważ grecki rząd nie zgodził się na wprowadzanie dalszych oszczędności.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie najlepszy początek tygodnia dla złotego Złoty rozpoczął tydzień od osłabienia ponad grosz wobec głównych walut.
Członkostwo w strefie euro "nieodwołalne" Komisja Europejska, ujawnia stanowisko w sprawie doniesień o możliwym wyjściu Grecji z obszaru wspólnej waluty.
Grecja poza strefą euro? "Mają swobodę decydowania o swoim losie" Strefa euro nie jest już podatna na szantaż Aten- oceniają eksperci. Zobacz, ile może kosztować powrót drahmy.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)