Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Członkostwo w strefie euro "nieodwołalne"

0
Podziel się:

Komisja Europejska, ujawnia stanowisko w sprawie doniesień o możliwym wyjściu Grecji z obszaru wspólnej waluty.

Członkostwo w strefie euro "nieodwołalne"
(ec.europa.eu)

Członkostwo państwa w strefie euro, zgodnie z unijnymi traktatami jest nieodwołalne - przypomniała w poniedziałek rzeczniczka Komisji Europejskiej w odpowiedzi na pytania dotyczące możliwego wyjścia Grecji z obszaru wspólnej waluty.

Na zdjęciu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Spekulacje w tej sprawie Grexitu (wyjścia Grecji z eurolandu) zaczęły się, kiedy greckiemu parlamentowi nie udało się wybrać prezydenta, w związku z czym 25 stycznia odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. Sondaże pokazują, że największe poparcie może w nich zdobyć skrajnie lewicowa Syriza.

_ - Członkostwo w strefie euro jest nieodwołane _ - przypomniała rzeczniczka KE Annika Breidthardt, podkreślając, że stanowi tak Traktat Lizboński. Inny z rzeczników podkreślał, że Komisja Europejska nie będzie spekulowała w sprawie potencjalnych wydarzeń w Grecji.

W weekend tygodnik _ Der Spiegel _ podał, że rząd w Berlinie wbrew swojej dotychczasowej polityce jest obecnie przygotowany do wyjścia Grecji ze strefy euro.

Zastępca rzecznika niemieckiego rządu Georg Streiter dementował jednak te doniesienia podkreślając, że Grecja w przeszłości dotrzymywała swych zobowiązań. Jak mówił, niemiecki rząd wychodzi z założenia, że Ateny także w przyszłości będą wypełniać swoje obowiązki.

Tymczasem prezydent Francji Francois Hollande oświadczył w radiu France Inter, że to do Greków należy decyzja, czy ich kraj ma pozostać w eurolandzie.

Z inicjatywy szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza w niedzielę w Strasburgu ma dojść do spotkania Merkel i Hollanda.

Pod koniec grudnia Unia Europejska zaapelowała do Grecji o potwierdzenie _ silnego przywiązania do UE _ i poparcie reform sprzyjających wzrostowi gospodarczemu. _ W demokratycznym procesie Grecy ponownie zadecydują o swojej przyszłości. Silne przywiązanie do UE oraz szerokie poparcie greckich wyborców i przywódców politycznych dla niezbędnych prowzrostowych reform będą kluczowe, żeby Grecja mogła rozwijać się w strefie euro _ - podkreślił w oświadczeniu unijny komisarz ds. gospodarczych i monetarnych Pierre Moscovici.

W odpowiedzi na kryzys polityczny w Grecji Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił pod koniec grudnia, że rozmowy o kolejnej transzy pomocy dla tego kraju są zawieszone w oczekiwaniu na wyłonienie nowego rządu tego kraju. Wybory w Grecji zaplanowano na 25 stycznia.

Lider Syrizy Aleksis Cipras zapowiedział, że jeśli jego ugrupowanie zwycięży, odejdzie od polityki zaciskania pasa i będzie się domagało umorzenia znacznej części greckiego zadłużenia. To z kolei wywołuje pytania o przyszłość Grecji w eurolandzie.

Grecja jednak niepokoi inwestorów

Główny ekonomista domu maklerskiego X Trade Brokers Przemysław Kwiecień powiedział IAR, że inwestorzy obawiają się, że Grecja zaniecha reform. Według niego dla rynków i państw, które finansowały wsparcie dla Grecji sytuacja jest niekorzystna, bo za chwilę może się okazać, że ich wielomiliardowa pomoc dla Aten zostanie zmarnowana.

Niepewna sytuacja w Grecji przyczynia się do obserwowanego w ostatnim czasie osłabienia złotego. Ekspert wyjaśnia jednak, że powodów zmian kursu polskiej waluty jest więcej, a najważniejszym jest obserwowana często pod koniec roku duża zmienność na rynku.

Kurs euro do złotego

Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz uważa, że dużo się w Grecji po wyborach nie zmieni. Według niego, podczas kampanii przed wyborami można spodziewać się różnych zapowiedzi greckich polityków, jednak po głosowaniu sytuacja się uspokoi. Ekspert dodaje, że wystąpienie ze strefy euro lub konflikt z państwami unijnymi byłby dla Aten ryzykowny, bo ten kraj korzysta z międzynarodowej pomocy finansowej.

Ekspert ocenia, że jeśli nasili się niepewność co do przyszłości Grecji, to może na tym ucierpieć złoty, który w ostatnim czasie i tak trochę stracił na wartości.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja poza strefą euro? "Mają swobodę decydowania o swoim losie" Strefa euro nie jest już podatna na szantaż Aten- oceniają eksperci. Zobacz, ile może kosztować powrót drahmy.
To znów zagrozi stabilności strefy euro 25 stycznia w Grecji odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. Ewentualne zwycięstwo lewicowej partii Syriza może wywołać napięcie w strefie euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)