Na skróty
Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej
2013-02-27 06:00

Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

Autor: Łukasz Pałka, Paweł Zawadzki

Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej
[fot: Witold Rozbicki/Reporter]

Polska nie spełnia ani jednego z warunków, od których zależy wejście do strefy euro. Choć mamy bardzo dużą szansę, żeby to zmienić, to nie przed 2015 rokiem. Realnie Polska w strefie euro zagości zatem nie wcześniej, niż w roku 2017.

Na 1. marca Ministerstwo Finansów zapowiada debatę poświęconą przyjęciu przez Polskę wspólnej waluty. Wczoraj dyskutowała na ten temat Rada Gabinetowa, czyli rząd pod przewodnictwem prezydenta. W przeciwieństwie do sytuacji z 2008 roku, gdy Donald Tusk zapowiadał wejście do Eurolandu już w 2012 roku, teraz politycy unikają jak ognia deklarowania jakichkolwiek dat. Konkretnego terminu nie podaje także sam premier. Podkreśla jednak, że pozostawanie poza strefą euro byłoby dla Polski niebezpieczne.

Jak zaznaczył wczoraj prezydent Bronisław Komorowski, ważne jest przede wszystkim przekonanie Polaków do wspólnej waluty, a poza tym oczywiście wypełnienie tzw. kryteriów z Maastricht, czyli warunków, które musimy spełniać. Związane są ze stanem finansów publicznych, inflacją, stopami procentowymi i kursem złotego wobec euro. Ostatnie dwa lata przed przyjęciem wspólnej waluty upłyną w tzw. mechanizmie ERM II, gdzie najważniejsze będzie utrzymanie stabilnego kursu walutowego. Do samego ERM II możemy z kolei przystąpić nawet nie spełniając wszystkich pozostałych warunków. Ważne jednak, by prognozy dawały bardzo duże prawdopodobieństwo, że po dwóch latach zostaną one spełnione.

Money.pl sprawdził, że w ostatnich dwunastu miesiącach, które bierze się pod uwagę przy obliczeniach, mielibyśmy poważny problem ze spełnieniem kryteriów. Wychodzimy jednak na prostą. - W kontekście wejścia do strefy euro nie jest nawet najważniejsze to, czy w danym momencie wypełniamy kryteria, ale to, by utrzymać je na stabilnym poziomie przez dłuższy okres - zaznacza w rozmowie z Money.pl profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Inflacja spada, ale efekt za rok. Co ze stopami?Gdyby Polska miała dzisiaj wejść do strefy euro, nie spełnialibyśmy ani kryterium stóp procentowych ani inflacji. W obu przypadkach zmierzamy jednak w dobrą stronę i wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych miesięcy zmieścimy się w widełkach wyznaczonych przez Unię Europejską.

Kryterium dotyczące stabilności cen mówi o tym, że kraj, który chce wejść do strefy euro, powinien mieć inflację na poziomie nie wyższym niż 1,5 punktu procentowego powyżej średniej z trzech krajów Unii Europejskiej, charakteryzujących się największą stabilnością cen. Do jej obliczenia przyjmujemy średni wskaźnik inflacji HICP z ostatnich dwunastu miesięcy.

Ta skomplikowana definicja sprowadza nas do dwóch liczb: średnia wartość, do której się obecnie odnosimy to 2,8 procent. Tyle wynosi średnia z trzech krajów UE o najniższej inflacji, powiększona o 1,5 punktu procentowego.

Wskaźnik inflacji dla trzech krajów z najniższym wynikiem w UE*
Szwecja 0,9%
Grecja 1,0%
Irlandia 1,9%
Średnia 1,3%

*Miara inflacji HICP z ostatnich 12 miesięcy.
Źródło: Money.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów.

Tymczasem w Polsce wskaźnik inflacji HICP z ostatnich dwunastu miesięcy wynosi 3,7 procent, co oznacza, że kryterium z Maastricht nie jest spełnione. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że dynamika wzrostu cen w Polsce wyraźnie w tym roku spada. - Na efekt w kontekście spełnienia tego kryterium będziemy musieli jednak poczekać - zauważa Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska. - Do obliczenia bierzemy bowiem dane z poprzednich dwunastu miesięcy - dodaje.

Czytaj więcej Galopem po euro? Już się z nas śmieją Nie chcemy zostać zaściankiem? A tak się zachowujemy - pisze Dariusz Madejski.

Podobnie wygląda sprawa w przypadku innego kryterium, jakim są stopy procentowe. Jego definicja też może nastręczać pewnych trudności w obliczeniach. Kryterium mówi o tym, że długoterminowa stopa procentowa nie może przekraczać o więcej niż 2 punkty procentowe średniej z krajów branych pod uwagę w kryterium inflacji.

Do obliczenia bierzemy oprocentowanie długoterminowych obligacji skarbowych. Sprawę upraszcza jednak to, że z trójki krajów, dwa (Grecja, Irlandia) zostały wyłączone, bo na razie są objęte programami pomocowymi. Zostaje nam więc Szwecja z wynikiem 1,6 procent, co po powiększeniu do maksymalnego pułapu kryterium daje 3,6 procent. Tymczasem w Polsce ten wskaźnik zgodnie z przyjętymi założeniami to 5 procent.

Jednak, podobnie jak w przypadku inflacji, można oczekiwać, że i to kryterium będzie spełnione, bo Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się już na cztery z rzędu obniżki stóp procentowych i obecnie główna stopa referencyjna to 3,75 procent. To powinno pociągnąć za sobą spadek oprocentowania obligacji i pozwolić wypełnić kryterium.

Odpowiedni dług i deficyt. Nie wcześniej niż w 2015 roku?

Polska gospodarka nie spełnia również kryterium fiskalnego. O ile bowiem dług publiczny w porównaniu do PKB utrzymuje się na poziomie niższym od 60 procent, to znacznie trudniejsze jest trzymanie w ryzach deficytu finansów publicznych. Choć sytuacja się poprawia, najprawdopodobniej również w kolejnych latach Polsce nie uda się zejść z nim poniżej ustalonego poziomu 3 procent Produktu Krajowego Brutto.

Warto dodać, że zgodnie z nałożoną na nas w 2009 roku procedurą nadmiernego deficytu Polska (ten sam problem został stwierdzony u 20 z 27 państw Unii Europejskiej) była zobowiązana do zejścia poniżej dopuszczalnego poziomu 3 procent PKB już w ubiegłym roku. Ostatnie szacunki pokazują, że się to nie udało. Niewykluczone jednak, że procedura zostanie zdjęta. Jeśli Komisja Europejska uwzględni koszty reformy emerytalnej, może zgodzić się na deficyt nieznacznie wyższy od 3 procent.

Kryteria fiskalne
kryteriumdopuszczalny
poziom
201020112012*2013*2014*
Deficyt finansów
publicznych (% PKB)


3,0


7,9

5,0

3,5

3,4

3,3
Dług publiczny (% PKB) 60,0 54,8 56,4 55,8 57,0 57,5

Źródło: Money.pl na podstawie danych Komisji Europejskiej. *Prognozy.

Mimo tego, w najbliższym czasie zapewne nie spełnimy warunku fiskalnego. Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej deficyt sektora finansów publicznych w 2012 roku wyniósł 3,5 procent. W tym roku ma spaść do 3,4, a w kolejnym do 3,3 procent PKB. To oznacza, że unijny optymizm - przez pogarszające się perspektywy makroekonomiczne - nieco się skurczył. Według wcześniejszych prognoz polski deficyt miał w latach 2012-2014 wynieść odpowiednio 3,4; 3,1 i 3 procent PKB.

Bank centralny będzie musiał bronić złotego?Ostatnim kryterium, które Polska będzie musiała spełnić, by wejść do strefy euro, są kwestie związane z kursem złotego. Podstawowa zasada jest taka, że przez dwa lata obecności w systemie ERM II kurs polskiej waluty wobec euro nie powinien przekroczyć poziomu wahań plus/minus 15 procent wobec kursu odniesienia. Jeżeli przyjmiemy, że zostałby on ustalony na poziomie 4 złotych, to wówczas maksymalny zakres wahań zamyka się nam w przedziale 3,4-4,6 złotego za euro. Wydaje się, że te granice są bardzo realne do utrzymania, biorąc pod uwagę kurs złotego w ostatnich latach.

Kurs złotego wobec euro z ostatnich dwóch lat
Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Trzeba jednak wziąć pod uwagę również scenariusz, w którym sama obecność złotego w mechanizmie ERM II zachęciłaby spekulantów do ataków na polską walutę. Wówczas i Narodowy Bank Polski i Bank Gospodarstwa Krajowego mogłyby zostać zmuszone do interweniowania na rynku w celu obrony złotego.

Poparcia brak, decyzja najwcześniej w 2015 roku?Na zastąpieniu polskiego złotego przez euro najbardziej ucierpią najubożsi. Powód jest relatywnie prosty - największy wzrost cen ma być widoczny w przypadku podstawowych, najtańszych produktów. Sprzyjał temu będzie mechanizm zaokrąglania cen w górę, często obserwowany w przypadku krajów, które dotychczas zamieniały własną walutę na euro. Z wyliczeń NBP wynika, że po wejściu Polski do strefy euro koszty życia statystycznego emeryta czy rencisty mogą wzrosnąć nawet o 240 złotych rocznie.

Nic zatem dziwnego, że większość sondaży pokazuje, że ponad połowa społeczeństwa jest przeciwna wejściu Polski do strefy euro. Szczególnie jeśli dorzucimy do tego - mocno straszące co pewien czas - negatywne informacje dotyczące gospodarki Eurolandu. Grono zwolenników euro w większości badań nie przekracza natomiast kilkunastu procent.

To zapewne również jeden z powodów, dla których rządzący politycy przestali na zmianę wróżyć datę wejścia do strefy euro, a zaczynają powoli przygotowywać Polaków na taką sytuację. Konkretne decyzje zapewne nie zapadną jednak wcześniej niż po wyborach parlamentarnych, które odbędą się w 2015 roku. Polska w strefie euro zagości najwcześniej dwa lata później.

Zobacz również inne raporty Money.pl
Polacy wracają z Londynu. Sprawdziliśmy, gdzie teraz można nieźle zarobić
Bez posady jest już niemal co szósty Polak, ale obok są kraje, gdzie pracy nie brakuje.
Zaskakujące dane GUS. Sprzedaż i bezrobocie...
Z analizy Money.pl dowiesz się, czy to sygnał oznaczający poprawę w polskiej gospodarce.
Ogromny koszt reformy Jerzego Buzka. Zadłużone na 10 mld zł powiaty do likwidacji?
Utrzymanie starostw kosztuje każdego Polaka nawet 100 złotych rocznie.
Tagi:euro, Polska, strefa euro, kryteria
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

PL77 / 78.147.186.* / 2013-07-14 17:45
Witam Wszystkich,

Dlaczego EURO ma byc zle lub dobre?

Czy to raczej nie powinien byc mocny i stabilny pieniadz !?.
Zlotowke latwo zdestabilizowac choc jest mocna.

Ja lubie spokoj i cisze. A jak EUrO takie zle to moze GBP albo USD bedzie lepsze :D? Nie, nie bedzie. EURO powinno zmiejszyc koszty firmom, zwiekszyc wydajnosc pracownika, a co za tym idzie mozliwosc podwyzki plac i przyspieszyc wrost gospodartczy. Ja chce zyc w bogatym kraju, jak ktos nie che OK, ale niech mi nie przeszkadza :)

Pozdrawiam.

p.s. I po co te nerwy, przeciez to tylko EURO.
 
robobort / 164.127.227.* / 2013-12-30 21:52
[...] euro to dla wiekszosci Polakow jeszcze wieksze ubustwo, euro nie ochronilo zadnego z krajow przed kryzysem, zlotowka to jedyny dostepny dla nas bufor obronny
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###
 
Czesław666 / 83.8.144.* / 2015-03-27 12:41
Czy mamy Euro czy nie i tak jest nędza ...

jeśli Polska miała wejść teraz do UE ... czy by jej się opłacało tak, ale jak by wyglądała by teraz Polska?

Pora wykorzystać fakt, że Pan Donald Tusk ma dobre stanowisko ...
jeśli nie teraz to kiedy?

jeśli Polska dostanie kasę to na PL 400.000.000 EUR = 1.639.720.000 PLN

Rożnica duża nie powiem, ale ich 4 euro na nasze 16.40 PLN

Ps. na pewno byśmy nie mieli Pomocy z UE jeśli nie jesteśmy w UE.

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

JCDE / 80.254.146.* / 2013-03-12 12:58
zeby średnie wynagrodzenia polaków osiągnelo 80-90% sredniej UE to tez wydajnosc pracy polakow musi byc 80-90% EU

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

sabi809 / 89.174.19.* / 2013-03-04 14:31
Zastanówcie się drodzy krajanie...śpieszy się Wam do strefy euro??? Przecież to będzie tragedia !!! Wszystkim odbije się czkawką!!!
Tylko gorsza bieda i nędza nas czeka!!!!

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

kolegos768 / 195.216.109.* / 2013-02-28 10:23
Dopóki średnie wynagrodzenia polaków nie osiągną 80-90% sredniej UE nie ma mowy o wprowadzeniu Euro w Polsce. Tusk jak chce euro niech sobie wyjedzie do Niemiec lub Francji. Życzę powodzenia.

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

JanuszPOlikot / 2013-02-27 21:50 / Tysiącznik na forum
Ciekawe czy ci dwaj POlitycy wiedzą że nie przegłosują zmiany Konstytucji....?
Śmieją się z Glińskiego a sami odgrywają Dyzmopajacady przed lemingami.....Tematy zastępcze jak się nie ma POmysłu na rządzenie....Niedługo ich ludzie POgonią...:):):)

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

JanuszPOlikot / 2013-02-27 21:44 / Tysiącznik na forum
Można się POśmiać oglądająć tych "Dyzmuf".....:):):)

znowu nas okradną jak za Balcerka

dgbnjik / 81.219.87.* / 2013-02-27 21:34
kiedy w końcu to się skończy,politycy to cynicy i tak dalej nie obchodzi ich naród

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

lbl / 89.231.2.* / 2013-02-27 20:23
Jak dobrego gospodarza w Polsce nie będzie, to ty biedny człowieczku zawsze będziesz w h*** robiony. Nie ma innej możliwości.

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

sisley / 213.77.28.* / 2013-02-27 16:21
Tematy zastępcze. Biorą kasę i opowiadają bzdury.

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

Bartek515 / 82.46.170.* / 2013-02-27 15:59
Czyli żeby spełnić 'kryterium Mastricht' wystarczy odpowiednio niska inflacja ? A jak będzie recesja, to też wystarczy ?!

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

Adam222 / 77.88.138.* / 2013-02-27 15:00
W Polsce faktyczne bezrobocie osiągnęło już 18% a oni sobie debatują o bzdurach.
Dlaczego to bzdury? Bo nie spełniamy warunków, bo trzeba zmienić Konstytucję a na to zgody nie będzie, bo długi rosną, bo gospodarka się wali, podatki rosną, ludzie uciekają z tej "przegniłej wyspy". Za parę lat będzie jeszcze gorzej, czyli tym bardziej nie będziemy spełniać warunków ale oni sobie debatują i debatują. Bo to nic nie kosztuje ani żadnych skutków nie pociąga a ile wrzawy można zrobić w TVN-ie i wykazać się, że przeciesz coś robimy, debatujemy.

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

bsf / 46.45.103.* / 2013-02-27 14:38
Strefa EURO...
Od pierwszego marca 2013 najniższa emerytura wyniesie 831,15 zł brutto. W przeliczeniu na europejską walutę wychodzi jedynie 200 euro!
 
Eurofan505 / 94.254.194.* / 2013-03-08 13:45
No to co teraz też jest Dziadem za złotówki. Lepiej będzie tylko w strefie euro. Proszę sobie przypomnieć ile zarabialiśmy jeszcze 10 , 15 , 20 lat wstecz.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
 
Marcin.K / 83.8.144.* / 2015-03-27 12:45
od 94 roku xx wieku .... nie przeliczamy nic już na 1000

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

Tak to się skończy / 79.185.172.* / 2013-02-27 14:02
W 2017 TO NIEMOŻLIWE. DŁUG POLSKI JEST ZA DUŻY, A MA JESZCZE WZROSNĄĆ. ROSTOWSKI CHCE PRZECIEŻ W 2013 POŻYCZYĆ 130 MLD ZŁOTYCH DLA ZAŁATANIA DZIURY BUDŻETOWEJ. POLSKA SKOŃCZY TAK JAK GRACJA. ZA PARĘ LAT NIKT BANKRUTA NIE ZECHCE W EURO I BĘDĄ POLSKĘ ŚCIGAĆ ZA DŁUGI.
 
sabi809 / 89.174.19.* / 2013-03-04 14:27
Jasne!!! Niech sobie jeszcze raz wypłacą SUPER PREMIE !!! POpaprani gospodarze...od siedmiu boleści!!! Niszczą kraj dokumentnie.Polskość ginie!!! RAAAAtUUUNkuuuuuuuuuuuu!!!
 
Anatol01 / 2013-02-27 14:28
Mam nadzieję zę jednak nasi politycy mają trochę oleju w głowie i nie wprowadzą w nasyzm krjau euro , to będzie druzgoczący cios dla każdej polskiej rodziny...

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

Piotrek60 / 217.96.20.* / 2013-02-27 13:11
Nie ma się czym emocjonować ani o co kłócić. W Polsce nie będzie euro bez względu na to czy spełnimy kryteria czy nie, czy to coś poprawi czy nie. Po prostu polscy politycy nigdy niczego nie potrafią doprowadzić do końca.

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

wkręcik / 89.151.0.* / 2013-02-27 13:11
Przede wszystkim strefa Euro ciągle jeszcze nie spełnia podstawowego warunku twórcy teorii wprowadzenia Euro Roberta Mundella, to jest elastycznego rynku pracy - jedynego działającego amortyzatora wstrząsów ekonomicznych w sytuacji odejścia od samoregulacji płynnym kursem walut.
A więc ciągle jest to projekt polityczny, obarczony wysokim ryzykiem ekonomicznym. Najpierw trzeba by odejść od sztywnych płac, gwarantowanych emerytur państwowych, sztywnych reguł zawierania i rozwiązywania stosunku pracy, aby można było myśleć o stabilnej walucie. Mundell stwierdził, że w Europie się to nie uda. Ze względu na przywiązanie do zdobyczy socjalnych i małą mobilność pracowników. Dlatego lepiej pozostańmy przy naszej złotówce. Daje nam większe bezpieczeństwo.

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

przemo120 / 2013-02-27 13:02
Nie prędko wygramy z inflacją i deficytem... nie ma co się martwić żeby nawet na ten 2017 rok weszło... a nawet jak wejdzie to pewnie mnie tutaj już nie będzie ;)

wielkie sukcesy tuska na arenie UE głosza TVN i gw. DLaczego biedaki z eurostrefy nie chca przyjeżdżać do Polski do pracy ? taki szmal by natłukli !

nowy tydzień / 94.42.189.* / 2013-02-27 12:37
co ciotka Angela obiecała im za wprowadzenie euro ?

Same sukcesy

poprzecie / 89.228.255.* / 2013-02-27 11:58
Same sukcesy no i propaganda TV dla idiotów.
W TVNie słyszałem o kolejnym sukcesie i jak to Polakom wszyscy zazdroszczą, niemalże wszystkiego. Tak trzymać - i gapić się w telewizory :)

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

Coins / 109.173.152.* / 2013-02-27 10:41
Nieszczęścia chodzą parami :) Widać powyżej

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

Roberto Carlos / 93.222.181.* / 2013-02-27 10:32
Ludzie czy wy nie rozumiecie podstawowej sprawy ? Przecież te PO- kukiełki prowadzone na smyczy żydowskich banków typu Goldmann Sachs
zrobią wszystko aby nie bylo Euro w Polsce.
Kto zarabia na wielkich zmianach kursów walut w dużych krajach jak Polska, Wegry, Czechy ?
Tu nie wprowadzi się Euro. Wprowadziło się do krajów o małej liczbie mieszkańców : Słowenia, Estonia, Słowacja. Zapytajcie Thuska lub Bulkomorowskiego czy wiedzą ile małych polskich firm padło przez ciągłe zmiany kursów walut lub przez Goldmannowe opcje walutowe. Kiedy wreszcie
obudzi się ten zniewolony naród ?
 
aaazzz / 193.111.166.* / 2013-02-27 12:33
piszesz farmazony, koszty zmian kursów są ale śa też ważniejsze sprawy. Przede wszystkim tracimy kontrole nad walutą i jej podażą (np USA ratuje się drukiem i do pewnego stopnia to może pomóc jak się ma własną walutę).
Bez własnej waluty bylibyśmy na łasce kanclerza Niemiec i jakiegoś żabojada, utracimy także na kontrolę na wartości całego naszego długu który zostałby przeliczony na obcą walutę emitowaną nie przez Polskę tylko UE. Wartość długu szybko mogła by się stać nie dopłacenia, zobacz co się dzieje z Grecją, żebrzą o pomoc i ją dostają, ale tylko dlatego że jest to jeszcze w interesie Niemieckich i Francuskich banków. Jak dodrukiem czy innymi obligacjami zamienią już dług wobec banku a obciąża nim dodatkowo naród grecki to już pomoc nie będzie sią opłacała.
 
glupi / 83.24.68.* / 2013-02-27 12:41

Wartość długu szybko mogła by się stać nie dopłacenia

pożyczają nam w złotówkach? czy w Euro?
 
Oszolomowaty / 193.110.130.* / 2013-02-27 13:38
W dolarach ..
 
arnold / 95.40.133.* / 2013-02-27 10:49
Masz rację w 100%.
Większość ludzi tego nie rozumie.
O tak mówiących nasze media mówią,że to oszołomy
lub,że nawiedzeni
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 11:44

O tak mówiących nasze media mówią,że to oszołomy
lub,że nawiedzeni

Jacy tam nawiedzeni? Najzwyczajniej ciemna masa.
 
Ktos737 / 83.8.144.* / 2015-03-27 12:51
Ukraina chce być w UE ile straciła czasu a ile my jesteśmy w UE.
 
Coins / 109.173.152.* / 2013-02-27 10:39
Oj Roberto gdyby nie złotówka Polskie firmy by leżały i kwiczały. Wszystko ma dwie strony medalu. Zobacz najpierw te drugą. Dodam: zobacz sytuacje Grecji dlaczego nie moze wyjsc z recesji ? Gdyby mieli drahme juz byloby pewnie po, ale mają euro na które nie maja wpływu.
 
glupi / 83.24.68.* / 2013-02-27 11:56
a gdzie paµięć o firmach które straciły kupę kasy a niektóre zniknęły z rynku w wyniku strat spowodowanych wahaniem kursu złotówki.
Przedsiębiorcy potrafią sami zatroszczyć się o konkurencyjność swojego produktu eksportowego.
Przedsiębiorcy planują w długim okresie czasu , spekulanci zarabiają w ciagu chwili ograbiając tych pracujących.
Będąc po za Euro wystawieni jesteśmy ze swoją "gospodarką" na łatwy strzał ale płaci przedsiębiorca.
Zamiast wydać te pieniądze na rozwój firmy traci je bezpowrotnie.
Słuchanie ślepe TV wypacza światopogląd

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

Michał123 / 143.28.232.* / 2013-02-27 10:01
Ja mam takie pytanie: czym jest uwarunkowane/co się składa na to, że Irlandia i Grecja mają taki nisko poziom inflacji w dobie kryzysu tych własnie państw? Czy to nie jest trochę "sztuczny poziom inflacji" spowodowany kryzysem pt. mamy produkty a nie mamy € ?
Dzięki za wyjaśnienie
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 10:37

a mam takie pytanie: czym jest uwarunkowane/co się składa na to, że Irlandia i Grecja mają taki nisko poziom inflacji w dobie kryzysu tych własnie państw?

No właśnie kryzys powoduje, że nie ma presji inflacyjnej. To bierze sie z tego, że jest mniej miejsc pracy, więcej bezrobotnych, mniejsze oczekiwania płacowe a więc i spadek konsumpcji. A jak konsumpcja spada to i ceny nie rosną a raczej maja tendencję zniżkową. Co innego w czasie prosperity. Trudniej o ludzi do pracy. A jak trudniej to rodzi sie presja na wzrost wynagrodzeń. Rosnie też liczba pracujących a więc i liczba tych którzy pójdą do sklepów. A więc rośnie konsumpcja. A jak rośnie konsumpcja to można to wykorzystać do podniesienia marż i cen. No i koniecznie trzeba dodać, że dobra koniunktura przekłada się od razu na wzrost cen surowców. A surowce wiadomo są wpływają, czasem znacznie na cenę wytworzenia towarów.
To tak mniej więcej, skrótowo. W jednym zdaniu można zaryzykować takie twierdzenie, że inflacja rośnie w czasie dobrej koniunktury, a spada kiedy jest kiepsko.
 
Oszolomowaty / 193.110.130.* / 2013-02-27 13:37
Nooo normlanie wykład jak z ust prezydenckich - faktycznie ten sam poziom - wszyskto jesttak oczywiste i jasne jak kielbasy w bigosie. Ale jeszcze taki mały niuansik:

że jest mniej miejsc pracy, więcej bezrobotnych,

.. tak tak debosiku, a rząd może mieć w reku mały instrument którym może oddziaływać na inflacje i przez to pośrednio na bezrobocie. Tyle tylko, ze rząd musi miec kontrole nad własną waluta, a ten POrząd chce się go pozbyć na siłe i jak najszybciej..
 
wewe333wew / 195.117.16.* / 2013-02-27 13:08

że inflacja rośnie w czasie dobrej koniunktury, a spada kiedy jest kiepsko

I dlatego w PRLu inflacja osiągnęła poziom kilkudziesięciu procent rocznie - bo była dobra koniunktura i okres prosperity:) Jak widać "analytycy" z bożej łaski uzasadnić mogą wszystko.
 
debos / 83.31.59.* / 2013-02-27 18:07

I dlatego w PRLu inflacja osiągnęła poziom kilkudziesięciu procent rocznie -

Nie. Nie dlatego. W PRL inflacja rosła bo w PRL nie było rynku a władza posiadając drukarnię pieniędzy starała się ją optymalnie wykorzystać. Pieniądze więc drukowali na trzy zmiany i zaraz po zakończeniu poszczególnej zmiany trafiały prosto na rynek.
Właściwie to nie wiem czy warto to było pisać.

-----Wpis usunięty z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl.---------
 
glupi / 83.24.68.* / 2013-02-27 11:51
płytkie to rozumowanie nie uwzględniające b.wielu czynników to tak jak w TV i w statystykach którymi manipulowac na potrzeby ciemnej masy społecznej można
młodość ma swoje praw, wszystko jest wtedy takie proste i oczywiste
Jak jest rola Państwa w tej grze?
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 12:00

płytkie to rozumowanie

To dołóz to swoje niby pogłębione. Bo tak to natłukłeś się w klawisze i cała para w gwizdek. Po co komu ten twój komentarz?
 
Michał123 / 143.28.232.* / 2013-02-27 10:49
Dzięki za wyjaśnienie. Też bym pokusił się o sformułowanie "... można zaryzykować takie twierdzenie, że inflacja rośnie w czasie dobrej koniunktury, a spada kiedy jest kiepsko." Ponieważ może to być ciekaw obiekt do zbadania na przestrzeni ostatnich lat.
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 11:33

Dzięki za wyjaśnienie

Ale Ty się nie zadowalaj tym co ci napisał domorosły ekonomista.

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

dexdan / 213.238.122.* / 2013-02-27 09:52
Anglia tez nespelnij warunkov a es v UE Bulgaria spelnia warunkov ale nehce

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

lubelak / 213.17.168.* / 2013-02-27 09:48
Łotwa i Litwa spełniają kryteria a my nie :) Po co my w ogóle jesteśmy w UE skoro nam nie po drodze z nią ? Kaczyński powinien walnąć kolejną bombą i zapowiedzieć wyjście z UE :D

Bełkot parweniuszy i nowych bolszewików

jeremiulki / 83.6.176.* / 2013-02-27 09:43
Donald spod gdańskiego trzepaka raczył obwieścić że euro nie było skutkiem kryzysu. Więc co leżało zdaniem owego fantasty u podstaw załamania państw PIGS? Deficyty i życie na kredyt bogatszych to tylko instrumenty które otrzymali po wejściu do wspólnej waluty z bogatymi. Natomiast strefa euro i jej załamanie ciągnie za sobą cały region ale w różnym stopniu np: W. Brytania a z drugiej strony Szwecja. Przyjmowanie do strefy euro państw nadbałtyckich to zupełnie inna sprawa i inny skala. 25% budżetu Łotwy to transfery od emigrantów. Tam jedna średnia inwestycja zagraniczna na polskie warunki ma olbrzymie znaczenie. Oni wchodzą do euro z obawy o napaść ruskich na ich systemy finansowe i nie tylko. Takie próby już były w Estonii i na Łotwie. Na Litwie kilku liderów partyjnych to typy spod ciemnej gwiazdy w rodzaju Palikota do tego z rosyjskimi paszportami. A czego chce Tusk i jego ekipa? Uważają po przypadku węgierskim gdzie mieliśmy ich wersję soft w wykonaniu Gyyrcsaniego, że jako prymusi w Brukseli kupią sobie przede wszystkim paradyktaturę a przynajmniej nietykalność i niekaralność. Kraje regionu są bardzo podobne, historie wręcz paralelne o czym piszą wszyscy fachowcy. Niedawna sprawa próby zamachu stanu w Rumunii (próba usunięcia prezydenta Brasescu) to najlepszy przykład. Tusk chce być sprytniejszy a że jest nihilistą zrobi wszystko.

zwróćcie uwagę na art poniżej; wogóle nie wymieniana jest Polska, może jej już nie ma !

nowy tydzień / 94.42.189.* / 2013-02-27 09:42
"W Szwecji i Niemczech opracowywany jest projekt podmorskiego tunelu łączącego brzegi obu tych państw - informuje "Dziennik".

Tunel przewidywany jest dla szybkiej kolei łączącej Sztokholm z Berlinem. Odcinek podbałtycki ma liczyć około 100 kilometrów i byłby najdłuższym tunelem podmorskim na świecie.


Prace studyjne nad taką przyszłą inwestycją prowadzą między innymi specjaliści ze znanej również i w Polsce szwedzkiej firmy budowlanej Skanska. Koszt budowy tunelu szacowany jest na 12 miliardów euro.


Zainteresowanie udziałem w powstaniu takiego tunelu wyrazili również Norwedzy. Ich zdaniem powinna powstać transkontynentalna linia kolejowa łącząca: Oslo, Goeteborg, Sztokholm, Kopenhagę, Pragę, Berlin Monachium i Wenecję. Koszt jej budowy podzielony byłby na wszystkie zainteresowane nią państwa"


12 miliardów euro ? tusk dał na Grecję 4 miliardy euro może lepiej jakby to zainwestowac w takie przedsięwzięcie ! Korzyści z tego byśmy mieli gwarantowane, ale po co wzmacniac Polskę ???

a ile takich tuneli moglibyśmy sami wykonac za bilion złotych nazsego długu ?
12 miliardów euro ? tusk dał na Grecję 4 miliardy euro może lepiej jakby to zainwestowac w takie przedsięwzięcie ! Korzyści z tego byśmy mieli gwarantowane, ale po co wzmacniac Polskę ???
 
Monzaba / 78.133.233.* / 2013-02-28 09:26
Opanuj się z tym tunelem! Którędy chcesz go przekopać? 200 km ze Szwecji do Polski? Czy może ponad 300 km z Danii? Sprawdź sobie ile kosztował Chunnel i przelicz sobie, ile polskich długów można by było za te pieniądze spłacić.
P.S. To NIE jest wina Tuska, że nie masz pojęcia o geografii.

Jakie wrażenie robi na Warszawiakach ZEGAR DŁUGU ustawiony na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i Marszałkowskiej ? tam najczęściej umawiaja sie młodzi na randki i co ?

nowy tydzień / 94.42.189.* / 2013-02-27 09:37
ano nic, tak maja juz zmaglowane mózgi, ze kompletnie nie rozumieja tego komunikatu !

1 bilion żłotych ! cóz to za liczba ? pewnie nie wiedzą co oznacza bilion ?
 
kokochanel / 82.210.153.* / 2013-02-27 13:51
kolego 1 bln = 1000 mld zł = 250 mld Euro (POlska ma dług w wysokości 250 MLD Euro X 4 zł to jest 1 BLN zł), pewnie w szkole miałeś liczydło do 20
 
Adam222 / 77.88.138.* / 2013-02-27 15:20
Dodaj do tego jeszcze 2,1 biliona długu emerytalnego w ZUS-ie.

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

Kobyłaleśna / 91.215.33.* / 2013-02-27 09:35
Czyli nadal będziemy okradani przez instytucje finansowe, manipulatorów i banki to przez co najmniej kolejne 4 lata. Polscy przedsiębiorcy stracą miliardy , To jednak nie ważne bo ktoś musi mieć w ty wielki interes aby tak odciągać co nie uniknione. Z tabel pokazanych w artykule można twierdzić że spełniamy te warunki ?
Nie rozumiem też że opcja kursu 4zł + - 15 % przecież wiemy że NBP nie jest w stanie przez miesiąc utrzymać danego kursu bo 'inwestorzy" mają znacznie więcej do powiedzenia w tej sprawie.

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

paweł 55 / 81.26.0.* / 2013-02-27 09:24
Obecna mowa polityków niepokojąco zbliża sie do tego co słyszałem w okresie socjalizmu- nikły związek z rzeczywistością, brak analizy faktów, kłamstwa staja się prawdą (mam np na myśli funkcjonowanie władz samorządowych- blizsze paramafii niż demokracji) itd..... smutno.

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

sisley / 213.77.28.* / 2013-02-27 09:16
Zadłużenie, bezrobocie, deficyt budżetowy, gospodarka to powinny być tematy nad którymi trzeba pracować. Jak zwykle propaganda i udawanie ,że wszystko jest Ok. Nie jest bo przy takich rządach być nie może. A za nieróbstwo, brak kompetencji, złodziejstwo i nepotyzm zapłacimy z własnych kieszeni; wszyscy, również lemingi.

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

Oszolom / 193.110.130.* / 2013-02-27 09:08
He, he, he - faktycznie Flip i Flap wybrani przez POelektorat i zarządzający Tuskolandią .. Tutaj co nieco powiewu z tej strony której Money nigdy nie odsłania:
"...Polską to dopiero rządzą komicy
Tweet
1.Niemiecka prasa jedzie po bandzie i atakuje Włochów za wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych, w których blisko 30% głosów osiągnęła partia Silvio Berlusconiego, a ponad 20% partia Beppe Grillo, człowieka który jakiś czas temu, wykonywał zawód komika.
Partia faworyta niemieckich mediów, obecnego premiera Włoch Mario Montiego, przegrała z kretesem, zdobyła niecałe 10% głosów i nie będzie odgrywała żądnej roli we włoskim parlamencie.
W tej sytuacji niemieckie media, nie zostawiają na Włochach suchej nitki, oskarżają ich o nieodpowiedzialność, niechęć do ponoszenia wyrzeczeń związanych z kryzysem i ogłaszają, że w wyborach dzięki wsparciu takich właśnie wyborców, sukces odnieśli dwaj komicy, Berlusconi i Grillo.
Te teksty w niemieckich mediach pokazują jak naprawdę wyglądają relacje pomiędzy poszczególnymi państwami w UE, nawet tymi, które kiedyś tworzyły Wspólnoty Europejskie. Niemcy coraz częściej pozwalają sobie na połajanki wobec tych krajów i narodów, które odważą się wybierać inaczej, niż oni tego sobie życzą.
2. To sformułowanie „rządzenie komików”, przyszło mi na myśl, po wysłuchaniu konferencji prasowej prezydenta Komorowskiego i premiera Tuska po wczorajszym posiedzeniu Rady Gabinetowej, na temat strategii wejścia Polski do strefy euro.
Konferencja prasowa w Pałacu Prezydenckim polegała na wygłoszeniu oświadczeń przez prezydenta jak i premiera, bez możliwości zadawania pytań przez dziennikarzy.
Być może takie rozwiązanie podpowiedział Komorowskiemu, Tusk po swoich słynnych wpadkach na ostatniej konferencji prasowej, kiedy okazało się, że nie orientuje się on jakiego rodzaju rozwiązania zawiera pakt fiskalny, który niedawno podpisał.
3. Prezydent Komorowski w swoim oświadczeniu mówił o konieczności wypełnienia przez Polskę 3 kryteriów z Maastricht i już to stwierdzenie pokazuje jaką zawartość merytoryczną, miało posiedzenie Rady Gabinetowej.
Każdy student I roku ekonomii doskonale wie, że takich kryteriów jest 5 (dwa fiskalne – poziomu deficytu sektora finansów publicznych i poziomu długu publicznego i 3 monetarne- poziomu inflacji, poziomu długoterminowych stóp procentowych i poziomu kursu walutowego) i najwyższe zdumienie może powodować takie wystąpienie prezydenta, który po 3 godzinnym posiedzeniu Rady Ministrów, którą kierował, twierdzi,że takich kryteriów jest tylko 3.
Nie bardzo w tej sytuacji wiadomo, które z nich miał na myśli nasz prezydent i czy przynajmniej ogólnie orientuje się w zagadnieniach ,które były przedmiotem obrad Rady Gabinetowej.
4. Z kolei premier Tusk swoje oświadczenie zaczął od stwierdzenia, „że wszyscy jesteśmy pod wrażeniem merytoryczności posiedzenia Rady Gabinetowej”, co w zestawieniu z opisaną wyżej wpadką prezydenta Komorowskiego, rzeczywiście zatrąca o kabaret.
Następnie pochylając się z troską na losem Polaków, stwierdził, że nie jest wskazane wyznaczanie jakiejkolwiek daty wejścia Polski do strefy euro, ponieważ walutę tę przyjmiemy wtedy kiedy będzie to korzystne dla przeciętnego Kowalskiego.
Po tym stwierdzeniu widać wyraźnie, że premier Tusk jest w stanie wypowiedzieć każdą opinię i o tym, jaka ona będzie, wcale nie decyduje wspomniana przez niego „merytoryczność”, ale potrzeba chwili.
5. Trzeba w tym miejscu przypomnieć,że jeden termin wejścia do strefy euro premier Tusk już w czasie swojego rządzenia ogłosił w 2008 roku. Jak niesie wieść gminna, lecąc do Krynicy na doroczne Forum Ekonomiczne we wrześniu, pytał doradców medialnych, co mogłoby wywołać zainteresowanie na tym spotkaniu świata biznesu i polityki.
Doradcy medialni podpowiedzieli: ogłoś, że wjedziemy do strefy euro, a ponieważ nie było żadnego fachowca, który znałby wszystkie wymogi formalne z tym związane, uznano, że rok 2011, będzie bezpiecznym terminem.
I rzeczywiście podczas obrad Forum, premier Tusk podał tę datę. Po paru godzinach zmieniono ją na rok 2012, bo okazało się, że tylko ze względów formalnych rok 2011 jest niemożliwy do spełnienia. Jeszcze później sprawę wejścia Polski do strefy euro odłożono ad Calendas Graecas
Oczywiście ta decyzja nie była konsultowana z nikim, więc przepytani na tą okoliczność minister Rostowski i wicepremier Pawlak, nieźle musieli się nagimnastykować, żeby nie potęgować zamieszania wokół tego nieodpowiedzialnego stwierdzenia premiera Tuska.
Choćby te dwa fakty pokazują dobitnie,że to Polską rządzą niestety, dwaj komicy...."
Z Salon24.pl ..
 
josef zawila / 79.239.105.* / 2013-02-27 09:23
Kazdy ma prawo krytykowac drugiego i Polska rowniez krytykuje innych - a szazcgolnie Niemcow.
za to, ze najwiecej doplacaja do EU i za to, ze sa najbogatsi w swojej gospodarnosci.
Mieszkam tutaj ponad 30 lat i uwazam, ze Polska
powinna brac przyklad prawie z kazdej branzy i wtedy moze by za 30 lat doscignela poziom ogolny Niemiec. Nie wydaje mi sie, aby taka
krytyka Wlochow przez Niemcow cos wogole dala, bo Wlosi sa tak samo nieroby jak Grecy i moze
jeszcze gorzej. Polacy powinni sie zastanowic
nad tym co mowia Niemcy bo to jest dla dobra POLSKIE tez. jesli ktos tak reaguje to znaczy, ze wogole nie ma wogole pojecia o stanie sytuacji. jesli sie oderwiemy od EU i powroci
u nas DM to Polska bedzie Grecja.
Pozdrawiam - Josef Zawila
 
Oszolomowaty / 193.110.130.* / 2013-02-27 11:09

ze sa najbogatsi w swojej gospodarnosci.
Mieszkam tutaj ponad 30 lat i uwazam, ze Polska
powinna brac przyklad prawie z kazdej branzy

Trafione w 100% Panie Zawiła - pytanie tylko, dlaczego tuski POmafia tego nie robi? Ja nie mieszkam w Niemczewch 30 lat - krócej i moje spostrzeżenia sa dziwne co najmniej - te "europejskie Niemcy" mają 80% banków niemieckich, reszta zachodnich (w Polsce odwrotnie), Tesco i Auchan to tutaj nie ma szans bytu, nikt nie zmuszał nikogo do wymiany praw jazd i dowodów, system szkolnictwa przypomina mi ten z lat komuny - włącznie z przechodnimi książkami dla dzieci, o polityce prorodzinnej już nie wspomnę ... widzę przepaść pomiędzy tym co wyczynia ten rząd i rząd niemiecki, kóry pod płaszczykime europeizacji dba w pierwszym rzędzie o własne interesy (!!!) i dyma takich tusków codziennie. Co nie jest zresztą niczym dziwnym a wręcz powiem normalnym. Panie Josefie - kilka lat temu pewein emerytownay niemiec żywo interesujący się polityka Polski i Niemiec powiedział mi jedno zdanie które mi utkwiło w pamięci mocno. Stwierdził on mianowicie, że sukcesem Niewmiec jest to, że w rządzie mają 80 % takich niemieckich Kaczyńskich i resztę Tusków i Palikotów. Natomiast tragedią Polski jest to, że macie jednego Kaczyńskiego a resztę Tusków i Palikotów. Ja zrozumiałem o czym on mówi dopiero po roku - dwóch od tamtej rozmowy.
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 09:14

He, he, he - faktycznie Flip i Flap wybrani przez POelektorat i zarządzający Tuskolandią

Dodajmy koniecznie, że wybrani przez wykształconych z dużych miast. Bo przecież wykształceni lepiej od nieuków wiedzą na kogo głosować, komu powierzyć stery państwa dla wspólnego dobra obywateli i naszej kochanej Ojczyzny.
 
Oszolomowaty / 193.110.130.* / 2013-02-27 11:17
Tak , tak ... wiemy debos żes z warszafki i plebs to ogladasz tylko zza kierownicy rowerka kiedy śmigasz po okolicznych laskach stolicy tuskolandu. Wiemy tez, że twoja inteligencja dorównuje poziomem inteligencji prezydenta, wybrańca "elyt". Gratuluje wyboru po raz kolejny dziekuję ci, żeś raczył skomentować artykuł. Zaszczyt mnie kopnął, a przy okazji po raz kolejny może komuś otwarłeś oczy na POziom elit

-----Wpis usunięty z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl.---------
 
pr rp / 192.193.116.* / 2013-02-27 10:31
nie do końca :)
Zaóważ że PO miało zdecydowaną większość wśród głosujących więźniów i osób osoby niepełnosprawne intelektualnie :D
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 12:50

zdecydowaną większość wśród głosujących więźniów i osób osoby niepełnosprawne intelektualnie

Bo więźniowie to kryminaliści, czasem zwyrodnialcy ale niekoniecznie wszyscy głupkowaci. Są wsród nich też patrioci. I ci dla wspólnego dobra głosują na jedynie słuszną Platformę Obywatelską. Bierz z nich przykład. Nie bądź oczywiście kryminalistą ale bądź patriota, prawdziwym i mądrym Polakiem - jak oni.
 
jt / 78.10.104.* / 2013-02-27 16:48
Debos już przechodzi sam siebie.Takie fikołki pseudo-intelektualne fika że ho,ho.
Śmiech to zdrowie.Debos tak trzymaj.
 
pr rp / 199.67.203.* / 2013-02-27 14:53
Nie moge z Tobą ;D
mam rozumieć, że tylko patrioci głosują na Platformę Obywatelską? Przecież słowa
"Patriotyzm" i "PO" wogóle do siebie nie pasują.
 
efeqeqee / 83.12.121.* / 2013-02-27 11:40
czego przykładem ksiązkowym jest debos ;DDDDD
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 11:46

czego przykładem ksiązkowym jest debos

A Ty przeczytałeś chociaż z jedną książkę?
 
pr rp / 199.67.203.* / 2013-02-27 12:09
nie jedną :) Ale jakoś nie widzę związki :D

w tej całej burzy z wciągnieciem Polski do euro odpowiedźcie sobie na pytanie czy ufacie tym ludziom na zdjęciu ?czy to co oni mówią jest prawdą ?

nowy tydzień / 94.42.189.* / 2013-02-27 08:59
jeśli chodzi o tuska to od 5 lat karmi nas kłamstwami. Oszukiwane sa dzieci, chorzy, emeryci, biznes, mlodzież.

zamiast rozwoju mamy ponad bilionowy dług społczny, mamy 260 miliardów USD długu zagranicznego.
prawie bilion długu na ZUSie, nie mamy przemysłu tylko montownie i galerie handlowe.

Koninkture gospodarczą wylicza sie na podstawie konsumplcji detalicznej niewspominając o tym, ze polskie gospodarstwa domowe sa zadłuzone na 850 miliardów złotych.
900 tysięcy dzieci w klasach 1 do 4 spożywa tylko jeden posiłek dziennie, a 11 milionów POlaków zyje za 20 złotych dziennie.
to nasze biedne państwo wykreowało niecałe 10% pasibrzuchów zyjących kosztem pozostałego plebsu i jego nędzy.

Gdzi ejest drugi taki zmanipulowany NARÓD, który sobie na to pozwala , poza Koreą Płn ?
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 09:28

jeśli chodzi o tuska to od 5 lat karmi nas kłamstwami. Oszukiwane sa dzieci, chorzy, emeryci, biznes, mlodzież.

Premier nie jest od tego żeby mówić prawdę. Premier ma mówić to co w danej chwili trzeba powiedzieć. A przeciętny przedstawiciel naszego plebejskiego narodu i tak niewiele zrozumie. Dlatego nie wiadomo właściwie dlaczego taki jeden z drugim czuje się oszukany.
 
glupi / 83.24.68.* / 2013-02-27 11:10
Premier to człowiek zaufania społecznego, powinien być ale w rzeczywistości jaką mamy i klasę polityczna jaką mamy to masz rację.
Pytanie podstawowe czy tak powinno być ?????
Czy w takim kraju chcemy żyć, gdzie jest misja i po co jest TV
czy nie jest to miejsce do edukacji społeczeństwa poprawy świadomości?
zamiast tego mamy tanią manipulację ciemnego społeczeństwa i kręcenie lodów
A ryba psuje się od głowy i w samorządze i wszędzie urzędasy mając przyzwolenie na robienie z człowieka głupka utrudniają życie sowicie się wynagradzając
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 11:57

Premier to człowiek zaufania społecznego, powinien być ale w rzeczywistości jaką mamy i klasę polityczna jaką mamy to masz rację.

Ty zdaje się nie rozumiesz tego co napisałem. może za dużo nadecia a za mało luzu i analitycznego myslenia. a co do klacy politycznej to ona jest emanacją społeczenstwa. Plebejski, zaściankowy, zacofany, w dużej części z zaburzeniami emocjonalnymi naród to i taka klasa polityczna.
Czy w takim kraju chcemy żyć, gdzie jest misja i po co jest TV

Ja chcę żyć w kraju w którym nie ma dyktatury chamów i pospolitej hołoty. A teraz tak jest. TV daje to co ten nasz lud chce oglądać. Przeciez dla ludzi robią program a nie dla nikogo. Prywatne telewizje nie mają żadnej misji. To biznes. A biznes dobrze jak przynosi zyski. Z TVP jest trochę lepiej i widać poprawę. TVP jest coraz lepsza i widać, że niezależna.
 
~~g / 151.88.22.* / 2013-02-27 10:46
DEBOS-Jesteś najlepszym przykładem, tej części plebejskiego społeczeństwa, ponieważ nic nie kumasz.

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

ajaxem / 195.182.9.* / 2013-02-27 08:53
Niech money.pl najpierw przygotuje się rzetelnie podając kryteria np. inflacja to kryterium 2,8% średniorocznego HICP a długookresowe stopy to 5,2% i my też spełnamimy. Łotwa, która przyjmie w styczniu spełnia te kryteria a Litwa przyjmie w 2015(jedynie mają nimimalnie za wysoką inflację, ale niższą od naszej). Euro to tańszy kredyt np. na 300 tys na 30 lat marża 1,5% to w PLN z Wiborem 3m 1650 zł raty a w EUR z Euriborem 3m niecały 1100 zł raty, no ale euro złe i bee już pominę, że kantory banki zarabiają na wymiane, spekulancji windują kurs.
 
omni56565 / 31.128.25.* / 2013-02-27 11:39
to proszę bardzo, jeśli liczysz na kredyt w Polsce to jesteś naiwniakiem, bo na mieszkanie będziesz z********** 30 lat, jeśli pojedziesz do UK to czas skróci się o 1/3. A teraz pomyśl ile przeciętny kowalski pracujący w obozie pracy typu zakład Lear będzie pracował na związanie końca z końcem - do zasranej śmierci.
Przypomnę tylko że BRD wprowadzało po kursie 2:1 Natomiast na dzień dzisiejszy to 4:1 zważając na to że przy zmianie handlowcy na pewno by chcieli trochę zyskać to wynagrodzenie kowalskiego nie starczyłoby na podstawowe produkty żywnościowe, skoro teraz większości brakuje.
A teraz ci co wracają z emigracji zarobkowej to po części napędzają sprzedaż, bo nie wiem czy zauważyłeś że pracując za granicą jesteś w stanie zarobić i odłożyć na konto, podczas gdy w PL to musisz pożyczyć żeby kupić.
Więc merytorycznie stwierdzić trzeba że pożyczanie jest pas, a oszczędzanie jak najbardziej cool. W takim razie o czym tu dyskutować skoro wracając z UK jesteś w stanie wybudować dom, czy wyremontować mieszkanie bez kredytu, a to 1100 zł raty kapitałowej to nie starczy nawet na wyposażenie sypialni w materac leżący na betonie zimnego nieogrzanego mieszkania na które będziesz pracował do śmierci a dług przejdzie na twoje dzieci.
 
Oszolom / 193.110.130.* / 2013-02-27 09:10
Ten tańszy kredyt, POmazancu TVBN-owski wpuścił w maliny kilka państw, gdybyś jeszcze nie zauważył ...
 
nowy tydzień / 94.42.189.* / 2013-02-27 09:02
znowu ten co patrzy tylko za siebie, bo on jest całym narodem !

chce mieć taki kredyt, dlategio inni musza to zrobić. cżłowieku czy ty jestes z in vitro ?

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

yogi 3 / 83.15.250.* / 2013-02-27 08:48
Co oni się tak srają z tym euro?Kryteria przystąpienia do strefy są nieosiągalne w najblizszej piąciolatce.Nawet Czarodziej z Londynu to nie pomoze.Polską gospodarkę w najblizszych latach dobiją banki i długi Polski i Polakow. Przestajemy spłacac kredyty ,idzie prawdziwa bieda i kryzys o jakim ogłupiani Polacy nie maja pojęcia. Do lata skonczą sie nam pieniadze w budzecie na ten rok i tego powinna dotyczyc Rada Gabinetowaa a nie przyjecia Euro ktorego Polacy w większosci nie chca.!Banda niekompetentnych ludzi !

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

Zyga PRL / 91.233.112.* / 2013-02-27 08:10
Kiedyś Polska była biedna i zapóźniona przez swoją grupę uprzywilejowaną - czytaj szlachtę. Ludzi często bez umiejętności wykonywania zawodu. Z braku zajęcia i walki o przywileje, machająca szabelką. Pobocznym i pozytywnym skutkiem powstań była degradacja tej grupy społecznej. Późniejszy renesans tej mizernej tradycji (XX lecie międzywojenne) to kumoterstwo i bufonada kleru, żołnierstwa i urzędników i bieda po sto kroć. Wszystko brutalnie zniszczyła wojna i komuna (tak jak przy powstaniach poboczny efekt jak najbardziej na plus)*.

Aktualnie mamy miliony urzędników i pracowników spółek skarbu państwa (ludzi nie mających zawodu, a zarabiających bardzo dobrze, przekładając papiery z segregatora A do segregatora B i popijający herbatki przy ciastku na kolejnych urodzinach czy imieninach w godzinach pracy). Mundurowych, górniczych, sędziowskich, prokuratorskich emerytów z uposażeniami i przedwczesnymi i relatywnie zawyżonymi.

Żyjemy w mniej brutalnych czasach, ale mimo wszystko wstrząs przynajmniej ekonomiczny powinien ukrócić.

Bez takiego resetu z tej biedy się nie w****...


* historyczne perypetie na podstawie publikacji Pawała Jasienicy i Richart Watt.
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 08:31

Aktualnie mamy miliony urzędników i pracowników spółek skarbu państwa (ludzi nie mających zawodu,

I bedziemy mieli jeszcze więcej. Bo musi być więcej. Im bardziej rozwinięte państwo tym więcej potrzeba ludzi do jego obsługi oraz społeczeństwa.
Nie wiem kogo masz na myśli, jakich to urzędników którzy nie maja wykształcenia? Sołtysa?
Żyjemy w mniej brutalnych czasach, ale mimo wszystko wstrząs przynajmniej ekonomiczny powinien ukrócić.

Jaki wstrząs? Ekonomiczny wstrząs? A co to jest takiego? Nie paplanina zwykła? Otóż młody człowieku dwadziescia lat temu kiedy padła komuna ekonomicznie, gospodarczo Polska była nieprawdopodobnie zacofana a gospodarka malutka. Poziom wytwarzanych dóbr był taki, że jak tylko ludzie dostali wybór to polskie przestali kupować. Demoludy ponieważ też dostali wybór to też przestali z Polski importować. A przeciez nasza produkcja była kierowana na tamte rynki a nie przeciez zachodnie. Dodajmy jeszcze termin który dla który wystepował w naszej socjalistycznej ekonomi. kolega wie co to było. Trudno powiedzieć jaka skala tego bezrobocia. Jeśli strzelę tak z głowy 30% to za wiele nie przestrzelę. dzisiaj mamy już do czynienia z zupełnie inną sytuacją. Cywilizacyjnie jesteśmy na zupełnie innym brzegu choć naród jeszcze w znacznej części wieśiacki, zaściankowy i zacofany. A konkluzja jest taka. Nie żaden wstrząs a systematyczny wzrost gospodarczy. Procent po procenciku a jak koniunktura swiatowa pozwoli to moze 5,6 albo i 7% wzrostu PKB rocznie to za jakieś dwadzieścia lat będziemy mieli wielkość gospodarki a co za tym idzie i ilość potrzebnych ludzi do pracy na poziomie zbliżonym do krajów starej Unii.
Bez takiego resetu z tej biedy się nie w****...

Chyba niektórych mózgów.
 
arnold / 95.40.133.* / 2013-02-27 11:10
Komuna nie padła,ale rządzi do dzisiaj.Przy okrągłym stole został zawarty układ komuchów i kapusi z Solidarności z sb-kami.
Widać jak masz mózg wyprany przez usłużne media,min.TVN( telewizja dla idiotów).
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 12:04

Komuna nie padła,ale rządzi do dzisiaj.

W duchu marksizmu, leninizmu i proletariackiego internacjonalizmu.
 
bsf / 46.45.103.* / 2013-02-27 09:10
Od pierwszego marca najniższa emerytura wyniesie 831,15 zł brutto. W przeliczeniu na europejską walutę wychodzi jedynie 200 euro!

Z najnowszego raportu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w 2012 r. przyszli emeryci zapłacili OFE ponad 1,3 mld zł opłat. O tyle mniej pieniędzy trafiło na konta emerytalne.
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 09:39

Z najnowszego raportu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w 2012 r. przyszli emeryci zapłacili OFE ponad 1,3 mld zł opłat

To są koszty. A zyski? Przecież wypracują jakieś zyski dla przyszłych emerytów. Czy nie? Więc to może nie jest tak, że emeryci odejmują sobie od ust żeby napaść krwiopijców.
 
ted8404 / 81.210.106.* / 2013-02-27 08:52
Typowy głos zwolennika Tuska,powtarzający tak jak zwolennicy Stalina i Lenina bezmyślne formułki.Nie trzeba znajomości faktów i kwalifikacji,wystarczy instrukcja i wierność ideom socjalizmu.Poziom zwolenników podobny do przywódców.Z takimi prowincjuszami Polska ma małe szanse spełnienia kryteriów przyjęcia Euro.W socjaliźmie zawsze idea jest niby dobra a wykonanie beznadziejne.
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 09:11

Typowy głos zwolennika Tuska,powtarzający tak jak zwolennicy Stalina i Lenina

To napisane przez ciebie zdanie najlepiej określa stan twojego umysłu. To co napisałem jest uniwersalne niezależnie od tego jaki rzad rządzi albo bedzie rządził. W twojej partyjniackiej głowie nie ma tyle miejsca na myślenie abyś mógł sobie uswiadomić, że w tym co napisałem nie ma odniesienia do zadnej partii. Tak jest zreszta najczęściej.
 
.378 / 151.88.22.* / 2013-02-27 11:22
może jesteś synalkiem "pręzydętą" naszego lub "tuskowała" mądrzalskiego- to masz "bul" jestem w stanie to zrozumieć.
 
ted8404 / 81.210.106.* / 2013-02-27 11:13
Komuniści zawsze twierdzą że ich prawdy są uniwersalne.Mówili o Leninie że był naukowcem chociaż w rzeczywistości był psychicznie chorym paranoikiem.Taka to jakość myslenia,ale trzeba mieć elementarną zdolność spostrzegania żeby to dostrzec.
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 08:40
Poprawka

Dodajmy jeszcze termin który dla który wystepował w naszej socjalistycznej ekonom

Dodajmy jeszcze ukryte bezrobocie, termin który występował w naszej socjalistycznej ekonomi.
Tak miało brzmieć to zdanie.

Inflacja ograbia oszczędnych i przesiębiorczych

zxc12 / 83.31.209.* / 2013-02-27 08:09
Zasoby oszczędzających maleją ponieważ siła nabywcza oszczędności maleje
ktoś te wartości przechwytuje
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 08:45

Zasoby oszczędzających maleją ponieważ siła nabywcza oszczędności maleje
ktoś te wartości przechwytuje

Zasoby oszczędzających rosną.
 
glupi / 83.24.68.* / 2013-02-27 10:59
rosną chyba w Amber Gold tylko komu?
 
zxc12 / 83.31.209.* / 2013-02-27 09:45
wyższa szkoła chyba
jeśli mam 100zł to moge kupić np. 5kg kiełbasy w danym dniu
jeśli kiełbasa zdrożeje o 20% to kupię 4kg za te same pieniądze
Jeśli ktoś zgromadził na emeryturę 1mln zł to wraz z inflacją ten kapitał traci na wartości i kiełbasy będzie musiał jeść mniej
 
debos / 95.49.35.* / 2013-02-27 10:00

wyższa szkoła chyba

Wystarczy podstawowka. Ale porzadnie skonczona a nie za gesi.

Re:bicie piany. Funta kłaków niewarte.

m-53 / 95.49.171.* / 2013-02-27 08:04
Bicie piany, temat zastępczy.
Przecież spełnienie warunków inflacji i stóp procentowych jest wynikiem dziadostwa, bezrobocia i upadku gospodarki a nie jej siły i stabilności.
O długu manipulowanym przez Rostowskiego nawet gadać nie warto

Ale łatwiej dywagować niż rozwiązywać realne problemy.

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

ura bura x / 94.154.97.* / 2013-02-27 07:46
Pan z wąsem na zdjęciu nie wie o co biega, ani nie wie jak to napisać. To pręzydęnt 30% biednych i niedouczonych PO-laków.

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

bsf / 46.45.103.* / 2013-02-27 07:38
Na euro w POlszy zarobią tylko URZĘDNICY na premiach a za wszystko zapłaci jak zwykle POdatnik !

Re: Euro w Polsce. Sprawdź, kiedy najwcześniej

Ś lusarz / 87.205.129.* / 2013-02-27 06:47
Data 2017 była zapowiedziana przez Jarosława Kaczyńskiego.

I Jaruś prawdę mówił !