Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Ateny nie dostaną wcześniej pożyczki

0
Podziel się:

Grecja poprosiła o wcześniejszą wypłatę pożyczki, bo musi załatać dziurę budżetową szybciej niż się spodziewała.

Kryzys w Grecji. Ateny nie dostaną wcześniej pożyczki
(Polaris/East News)

Zielonego światła nie dadzą ministrowie finansów strefy euro, którzy rozpoczną spotkanie o 15.30. Według unijnych urzędników, nowa lista reform, od których uzależniona jest pomoc, przyszła z Aten zbyt późno. Ale słychać też i takie komentarze, że planowane działania nie satysfakcjonują eurogrupy.

- _ Jesteśmy w kontakcie z władzami Grecji i staramy się ustalić jej finansowe potrzeby _ - powiedziała rzeczniczka Komisji Annika Breithardt.

Grecja poprosiła o wcześniejszą wypłatę pożyczki, bo musi załatać dziurę budżetową szybciej niż się spodziewała. W tej sprawie grecki premier dzwonił do szefa Komisji Europejskiej.

Źródło: International Monetary Fund

Grecja miała nadzieję, że jeśli wyśle do Brukseli poprawioną wersję reform, które zamierza przeprowadzić, to jeszcze w tym miesiącu otrzyma część z siedmiu miliardów euro obiecanych w tym roku.

Jednak według dotychczasowych ustaleń, kolejne pożyczki miały być wypłacone dopiero po pozytywnym ocenieniu przez euroland przeprowadzonych reform.

Źródło: International Monetary Fund

Kto ratuje Grecję i za ile?

Ekspansywna polityka fiskalna i gwałtowny rozrost świadczeń socjalnych państwa trwający od lat 70. do początku lat 90. spowodowały, że grecki rząd musiał szukać dodatkowych pieniędzy. Sięgną po nie głównie z kieszeni własnych obywateli, oraz zaciągnął pożyczki za granicą.

I tak, mimo że jeszcze do początku lat 70. Grecja była jednym z najszybciej rozwijających się krajów na świecie, to już w 1993 roku dług publiczny przekroczył 100 proc. PKB kraju. To wówczas zaczęła się grecka tragedia, której punkt kulminacyjny przypadł na rok 2009 kiedy to brak reform doprowadził gospodarkę do załamania się. Skutki w postaci długotrwałej recesji widzimy do dzisiaj. Jak wynika z danych Eurostatu, na koniec trzeciego kwartału 2014 roku, dług publiczny Grecji wynosił około 315,5 mld euro.

Zagraniczne zadłużenie Grecji
Źródło: Bank of Greece/FOR
Zadłużenia sektora finansów publicznych 273 mld EUR
Zadłużenia banku centralnego 35 mld EUR
Zadłużenia sektora bankowego 76 mld EUR
Zadłużenia pozostałych sektorów. 20 mld EUR
Całkowite zadłużenie zagraniczne Grecji 412 mld EUR

Program ratunkowy dla Grecji rozpoczął się w maju 2010 roku i znaczna część zadłużenia pochodzi z dwóch programów pomocowych finansowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz pozostałe państwa strefy euro. Wspólna pomoc pierwszego programu wynosiła w sumie 70 mld euro, z czego 52,9 mld przekazały kraje wspólnoty europejskiej, a 20,1 mld dołożył Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Drugi program skończył się 28 lutego. Ateny czekają jeszcze na ostatnią transzę wysokości 7,2 mld euro. Większość pieniędzy pochodzi z Europejskiego Instrumentu Stabilności Finansowej (EFSF), który w grecką gospodarkę wpompował do tej pory 141,9 mld euro. W praktyce za tą pomocą stoją państwa członkowskie strefy euro, które gwarantują EFSF. Dodatkowo Grecja otrzymała jeszcze 12 mld euro z MFW. Do końca lutego Ateny muszą oddać 2,3 mld euro.

W błędzie jest jednak ten, kto sądzi, że to jedyne długi Grecji. Oprócz zadłużenia sektora publicznego, Greków obciążają jeszcze długi zaciągnięte przez ich rząd, bank centralny, firmy oraz obywateli za granicą. Jak wynika z danych publikowanych przez Bank of Greece, na koniec trzeciego kwartału 2014 roku, zagraniczne zobowiązania sięgały 412 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)