Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mamy nowe stopy procentowe. To duża niespodzianka

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła wszystkich. Stopy są najniższe w historii. Co to oznacza?

Mamy nowe stopy procentowe. To duża niespodzianka
(PAP/Leszek Szymański)

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć referencyjną stopę procentową aż o 50 punktów bazowych do poziomu 3,25 procent. Stopa lombardowa wyniesie 4,75 proc., depozytowa 1,75 proc., z kolei redyskonta weksli 3,5 proc. w skali rocznej. * Rada zasugerowała, że obniżka dopełniła cykl obniżania stóp. Prezes NBP Marek Belka powiedział na konferencji po posiedzeniu RPP, że Rada nie zamyka sobie definitywnie furtki do dalszych cięć stóp. *Uchwała wejdzie w życie jutro.

Aktualizacja: 17:48

Marek Belka wyjaśnił, że RPP otrzymała projekcję inflacji i PKB, która - zdaniem Rady - pokazała, iż istnieje przestrzeń do bezpiecznego obniżenia stóp. _ Chcieliśmy, aby to obniżenie stóp nastąpiło w sposób możliwie skondensowany w czasie. Rada uznała, że taka jednorazowa obniżka o 50 pkt. jest właściwą odpowiedzią zarówno na projekcję, jak i na chęć, żeby pewną rundę obniżek zakończyć _ - powiedział szef banku centralnego.

_ Napływające dane wskazują, że aktywność w gospodarce światowej nadal kształtuje się na niskim poziomie. W IV kw. 2012 r. wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych wyhamował, natomiast w strefie euro utrzymała się recesja. Spadek PKB nastąpił we wszystkich dużych gospodarkach strefy euro, w tym w Niemczech. Jednocześnie w części największych gospodarek wschodzących wzrost gospodarczy prawdopodobnie przyspieszył, a w ostatnich miesiącach pojawiły się sygnały pewnej poprawy koniunktury w niektórych gospodarkach rozwiniętych - _ czytamy w komunikacie wydanym po posiedzeniu RPP.

Zdaniem członków RPP, w Polsce dane o PKB potwierdziły, że w IV kw. nastąpiło wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego. Obniżeniu popytu konsumpcyjnego towarzyszyło ograniczenie spadku inwestycji. Wzrost gospodarczy nadal był wspierany przez dodatni -– choć mniejszy niż w poprzednim kwartale - wkład eksportu netto.

Biorąc pod uwagę ryzyko kształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego w średnim
okresie, Rada postanowiła ponownie obniżyć stopy procentowe NBP. Marcowa decyzja
stanowi dopełnienie rozpoczętego w listopadzie 2012 r. cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.
W ocenie Rady, istotne złagodzenie polityki pieniężnej dokonane w ostatnich miesiącach i na
marcowym posiedzeniu Rady pozwoli na kształtowanie się inflacji w pobliżu celu w średnim
okresie i jednocześnie sprzyja ożywieniu polskiej gospodarki.

Kompletne zaskoczenieO ile w poprzednich miesiąca analitycy byli wyjątkowo zgodni, że Rada będzie obniżać stopy, to dzisiejsza decyzja nie była dla nich już tak oczywista. Ekonomiści podkreślają, że tym, co obecnie decyduje o nastawieniu członków RPP, jest projekcja inflacji na najbliższych kilka miesięcy.

Obecnie inflacja wynosi 1,7 procent, a więc mieści się w granicach celu inflacyjnego NBP - między 1,5 a 3,5 procent. Według profesora, Filara ważniejszym dla Rady wskaźnikiem zmian cen jest inflacja bazowa, na którą bezpośrednio wpływają zmiany stóp procentowych. Tym ona różni się od zwykłej inflacji, że nie uwzględnia zmian ceny energii i żywności. Obecnie wynosi ona 1,4 procent, a to - zdaniem profesora Filara - o 0,4 punktu procentowego powyżej optymalnego poziomu.

źródło: Money.pl na podstawie NBP i GUS

Obniżka stóp procentowych to zła wiadomość dla osób zainteresowanych bezpiecznym oszczędzaniem. Spadek kosztu pieniądza przekłada się bowiem na oprocentowanie lokat, rachunków oszczędnościowych i obligacji skarbowych.

Zwolennicy bezpiecznych form lokowania kapitału mogą również zawieść się na państwowych obligacjach. Wszystko wskazuje na to, że po bardzo dobrym 2012 roku - fundusze inwestujące w papiery skarbowe pozwoliły zarobić nawet 15 procent - kolejny będzie już sporo słabszy.

Eksperci prognozowali, że cały cykl obniżek, zapoczątkowany przez RPP w listopadzie przy poziomie stopy bazowej 4,75 proc., zakończy się właśnie na poziomie 3,25 proc. To dobre wiadomości dla posiadaczy kredytów w złotym. Decyzje Rady oznaczają dla nich spadek miesięcznej raty.

_ - Obniżenie stawki o 150 punktów bazowych sprawia, że rata kredytu hipotecznego w kwocie 300 tys. złotych, zaciągniętego na okres 30 lat powinna spaść o około 280 zł - przy założeniu marży na poziomie 1,5 proc. i spłaty kredytu w racie równej. Dla przykładowego kredytu spadek stawki WIBOR o 25 punktów bazowych oznacza zmniejszenie raty o blisko 50 złotych - _ tłumaczy Konrad Pluciński, ekspert Market Money.

Ekonomistka BZ WBK Agnieszka Decewicz przyznaje, że mocna obniżka stóp jest korzystna dla wszystkich zadłużonych w polskiej walucie i tych, którzy dopiero zamierzają wziąć kredyt. _ - Na tej decyzji zyskują i gospodarstwa domowe, które biorą kredyty w złotych, ale tez przedsiębiorcy, którzy szukają kapitału na inwestycje - _tłumaczy.

Czytaj więcej o stopach procentowych w Polsce w Money.pl
Polska potrzebuje tańszego pieniądza Ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP spodziewają się obniżki 25 punktów bazowych, czyli 0,25 proc.
Belka ma prezent dla zadłużonych Polaków. Nawet 50 złotych miesięcznie Dziś zapadnie decyzja, którą odczuje kilka milionów Polaków.
Wbrew Rostowskiemu, to będzie ostatnia obniżka stóp procentowych? Będzie cięcie? Tym razem analitycy są podzieleni.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)