Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na co w Polsce może liczyć uchodźca? Niewielkie kieszonkowe i jedzenie

0
Podziel się:

Być może już w kwietniu, a najpóźniej w czerwcu przyszłego roku do Polski ma trafić pierwsza grupa uchodźców.

Na co w Polsce może liczyć uchodźca? Niewielkie kieszonkowe i jedzenie
(PAP/EPA)

Urząd do spraw cudzoziemców ma opracowany tak zwany plan operacyjny dotyczący ich przyjęcia w naszym kraju. Wiemy dzięki temu, na co będą mogli liczyć po przyjeździe do Polski. W ciągu roku budżet przeznaczy na nich ponad 20 milionów złotych.

Wiadomo, że imigranci będą przyjmowani stopniowo przez dwa lata. Przez pierwsze trzy miesiące będą czekać na status uchodźcy.

Na co w tym czasie mogą liczyć wyjaśnia Rafał Baczyński-Sielaczek z Instytutu Spraw Publicznych. - Mają dostęp do opieki zdrowotnej, mają wyżywienie, niewielkie, 70-złotowe miesięczne kieszonkowe. Po otrzymaniu statusu uchodźcy przechodzą do programu integracyjnego - informuje ekspert. Wówczas otrzymują pieniądze na wynajem mieszkania czy żywność . W sumie to około 1300 złotych miesięcznie. 7-osobowa rodzina może liczyć na 3 tysiące. Z tych pieniędzy musi jednak opłacić kurs nauki języka polskiego.

Ile dołoży nam Unia, zależy od tego, skąd uchodźcy będą pochodzić. - Koszt przyjęcia jednego uchodźcy spoza UE Bruksela wyliczyła na 10 tysięcy euro. Ta grupa liczyć będzie 900 osób. W przypadku relokacji 1100 już przybyłych do krajów wspólnoty będzie to 6 tysięcy euro. Przy czym są to tylko koszty pokrywające ich pobyt na terenie Polski do czasu uzyskania wstępnej samodzielności - mówił kilka dni temu w rozmowie z money.pl Rafał Baczyński-Sielaczek analityk z Instytutu Spraw Publicznych, który dodaje jednocześnie, ze każdy z krajów przyjmujących otrzymuje dokładnie taką samą kwotę.

Oznaczać to będzie w sumie 66 milionów złotych, których zwrot Polska otrzyma ze specjalnego funduszu KE. - Koszty obciążające już tylko nasz budżet, a nie wspólny unijny, pojawią się przy realizacji indywidualnych programów integracyjnych, które w przypadku naszego prawa imigracyjnego trwają do 12 miesięcy - dodaje analityk.

Zasady udzielania pomocy integracyjnej dla osób posiadających status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą reguluje ustawa z 2004 roku o pomocy społecznej. Przez pół roku jest to od 587 zł na członka rodziny do maksymalnie 1175 złotych gdy uchodźca żyje samotnie. Po upływie sześciu miesięcy świadczenia są zmniejszane do maksymalnie 90 procent wcześniejszej kwoty.

- Pomoc integracyjna nie oznacza jednak w tym przypadku tylko gotówki, bo może również obejmować pracę socjalną, poradnictwo w różnych obszarach czy nawet szkolenia. To ostanie zależy zwłaszcza od aktywności powiatowego centrum pomocy rodzinie. Za utrzymanie, w tym mieszkanie i czasem naukę języka polskiego uchodźca musi jednak zapłacić sam w ramach otrzymywanej pomocy - wylicza dla money.pl Karolina Majdzińska z SGH, która szacuje, że pomoc pieniężna i niepieniężna to średnio 12 tysięcy złotych rocznie na jednego uchodźcę. W przypadku tej pierwszej, dwutysięcznej grupy oznaczać to zatem może 24 miliony złotych.

Więcej na temat skuteczności wydawania pieniędzy na integrację uchodźców przeczytasz tutaj. Dowiesz się także, dlaczego część ekspertów uważa, że najczęściej są to pieniądze wyrzucone w błoto.

Zobacz także: Zobacz także: Janusz Piechociński o uchodźcach. Wicepremier proponuje ogólnonarodową debatę
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)