Trwa ładowanie...
bFdJeVGZ
Notowania

Uchodźcy – Wszystkie wiadomości

Pieniądze z UE na mur na granicy? Eksperci: "Nie dostaniemy ani centa"
155
06.12.2021 18:49

MUR NA GRANICY
 / 
Pieniądze z UE na mur na granicy? Eksperci: "Nie dostaniemy ani centa"

Polska będzie mogła przeznaczyć pieniądze z unijnego budżetu na budowę muru na granicy z Białorusią - twierdzą unijni dyplomaci, tłumacząc, że mimo sprzeciwu KE w budżecie Unii nie ma żadnych zapisów, które uniemożliwiałyby finansowanie takiej infrastruktury. Tymczasem, zdaniem ekspertów, Polska nie dostanie z unijnego budżetu ani centa na budowę granicznej infrastruktury, bo przedsięwzięcie ma być realizowane z pominięciem prawa o zamówieniach publicznych.

Kryzys na granicy. Polacy popierają budowę muru
878
20.11.2021 12:49

UCHODŹCY
 / 
Kryzys na granicy. Polacy popierają budowę muru

Większość Polaków jest za budową zapory na granicy Polski i Białorusi, gdzie w związku ze zwiększoną presją migracyjną od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy - wynika z badania SW Research dla "Rzeczpospolitej". Plany budowy dodatkowych zabezpieczeń popiera 57 proc. osób biorących udział w ankiecie.

Kryzys na granicy. Działają tam grupy przestępcze, które przemycają ludzi
40
20.11.2021 9:21

GRANICA
 / 
Kryzys na granicy. Działają tam grupy przestępcze, które przemycają ludzi

Już prawie 300 członków zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się handlem ludźmi, zatrzymano od wybuchu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Jak podaje "Super Express", granica, przez którą próbują się przedostać uchodźcy, stała się dla przestępców prawdziwym eldorado. Za próbę przerzucenia przez granicę migranci płacą przemytnikom po kilka tys. dolarów.

Stan wyjątkowy na stałe? Jest rządowa ustawa, opozycja grzmi. Minister Ozdoba: Absurdalny argument
26
17.11.2021 14:12

KRYZYS
 / 
Stan wyjątkowy na stałe? Jest rządowa ustawa, opozycja grzmi. Minister Ozdoba: Absurdalny argument

Kończy się konstytucyjny okres trwania stanu wyjątkowego. Rząd, by reagować na kryzys na granicy Polski i Białorusi, przygotował projekt ustawy o ochronie granicy, którym zajmie się teraz parlament. Opozycja grzmi, że to pozwoli rządowi na omijanie konstytucji i niedopuszczanie dziennikarzy do granicy. - Absurdalny argument, ale tak naprawdę nie chciałbym zajmować się argumentacją opozycji, bo ona pokazuje, że jest nieodpowiedzialna. Zachowania, których byliśmy świadkami, od posła, który niczym pędziwiatr czy Benny Hill biegał z torbą po granicy, czy panią Jachirę, czy ataki na godność funkcjonariuszy. Ja uważam, że nawet przekroczono uprawnienia, bo pokazywanie legitymacji, skanowanie twarzy i wyzywanie, to jest coś niedopuszczalnego, a tego byliśmy świadkami - powiedział w "Money. To się liczy" Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu, rzecznik Solidarnej Polski. - Wprowadzono stan wyjątkowy z uwagi na sytuację, która była na polsko-białoruskiej granicy. Wojna hybrydowa, której jesteśmy świadkami, z którą nie polemizuje Unia Europejska, nie polemizuje NATO, ale polemizuje cała opozycja totalna. To świadczy o tym, że oni mają podejście podobne do strony białoruskiej. Opozycja mówi językiem Mińska, coś tu jest nie tak. Nie podejrzewam ich o agenturalne wpływy, ale być może o głupotę, albo skrajny cynizm. To mocne słowa, które z moich usta padają, ale nikt już nie traktuje poważnie tych argumentów. Mur jest potrzebny, oni są na nie, debata - są na nie. Ze wszystkim są na nie. Teraz ustawa i rozwiązania, które mają zapewnić stabilność i dać nam pas bezpieczeństwa. Nikt niczego nie chce cenzurować, tu chodzi o bezpieczeństwo - dodał minister Ozdoba w rozmowie z money.pl pytany o kryzys na granicy z Białorusią.

Nowe sankcje na Białoruś. Jest porozumienie unijnych ministrów
7
15.11.2021 19:02

KRYZYS NA GRANICY
 / 
Nowe sankcje na Białoruś. Jest porozumienie unijnych ministrów

Jest polityczna zgoda co do nowych unijnych sankcji wobec Białorusi - poinformował w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Porozumienie zostanie sfinalizowane w ciągu najbliższych dni. Zgodnie ze słowami Borrella UE będzie mogła teraz uderzyć w tych, którzy organizują transport migrantów na Białoruś.

bFdJeVHb
Sankcje na Białoruś. Minister Semeniuk: Nie możemy się cofnąć
10
15.11.2021 13:23

UNIA EUROPEJSKA
 / 
Sankcje na Białoruś. Minister Semeniuk: Nie możemy się cofnąć

- Rok temu, kiedy były wybory na Białorusi, było też konkretne stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego, konkretne wsparcie również dla kontrkandydatki Łukaszenki, czyli Cichanouskiej. Ten głos Polski mocno wybrzmiał, to również Polska zapoczątkowała debatę w Unii Europejskiej na temat sytuacji na Białorusi, która toczy się od kilku lat. Czy wycofanie się z różnego rodzaju działań Polski wobec Białorusi miałoby przynieść zniwelowanie eskalacji konfliktu, który dzisiaj ma miejsce? Nie sądzę. Każde wycofanie się i brak ochrony granic wiąże się na pewno z dodatkowymi działaniami Białorusi. Już wczoraj zauważyliśmy wóz transmisyjny po stronie Białorusi, który ma przygotowywać odpowiednie propagandowe materiały, które będą Białorusinom pokazywane - powiedziała w "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii. - Mamy do czynienia z szeregiem nieprawidłowości. Polska nie jest w tym sama, bo to nie jest tylko granica Polski, to jest granica Unii Europejskiej. Liczę na konkretne działania ze strony Unii Europejskiej. Granie kartą na przeczekanie to najgorszy z możliwych wariantów. Mieliśmy z nim do czynienia w 2013 roku, przy konflikcie Rosja-Ukraina, i widzieliśmy, ile ofiar było, ile osób poniosło śmierć. Tak jak Unia Europejska potrafi w wielu innych aspektach zajmować jednolite stanowisko, to chciałabym, żeby w tym kontekście bezpieczeństwa, które jest dziś najważniejszym elementem życia międzynarodowego, zajęła również jednolite stanowisko. Oczekuję bardzo mocnego głosu i konsekwentnych działań. Jaki powinny przybierać charakter? Od tego jest już debata w Unii - dodała. Minister Semeniuk została też zapytana o to, czy i w tej sprawie premier Morawiecki będzie "twardo negocjował" z Unią Europejską. - Premier Mateusz Morawiecki słynie z twardych i jasnych stanowisk przedstawianych Unii Europejskiej. Prowadzi dialog między różnymi państwami członkowskimi, ale wychodzi również z tym dialogiem poza Europę. Nie mam obaw co do tego, że jasne stanowisko zostanie tutaj przedstawione, tak jak zostało przedstawione w kontekście Krajowego Planu Odbudowy - odparła minister Semeniuk w rozmowie z money.pl.

Rosja wchłonie Białoruś? "Ożywienie Putina to dla Łukaszenki nic dobrego"
405
15.11.2021 8:58

KRYZYS MIGRACYJNY
 / 
Rosja wchłonie Białoruś? "Ożywienie Putina to dla Łukaszenki nic dobrego"

- Obawiam się, że nagłe ożywienie Rosji nie wróży dla Łukaszenki nic dobrego. Gra Putina może się skończyć wchłonięciem Białorusi przez Rosję - ocenił w rozmowie z poniedziałkowym "DGP" szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Coraz więcej uchodźców klimatycznych. Ludzie uciekają przed katastrofą
22
14.11.2021 8:25

ZMIANY KLIMATU
 / 
Coraz więcej uchodźców klimatycznych. Ludzie uciekają przed katastrofą

Katastrofy klimatyczne powodują trzy razy więcej przesiedleń, niż konflikty zbrojne i przemoc - wynika z raportu Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, przedstawionego podczas szczytu klimatycznego COP26. Jak czytamy w dokumencie, od 2018 roku, z powodu zmian klimatycznych, przesiedlonych zostało 318 milionów osób.

Uchodźcy z Iraku będą mogli wrócić do kraju. Rząd zapłaci
127
12.11.2021 17:45

UCHODŹCY
 / 
Uchodźcy z Iraku będą mogli wrócić do kraju. Rząd zapłaci

Rząd Iraku zapowiedział dobrowolne repatriacje dla swoich obywateli, którzy utknęli na granicy Polski i Białorusi. Rzecznik irackiego resortu spraw zagranicznych zapowiada, że dla osób, które będą chciały wrócić do kraju zorganizuje samoloty. W zeszłym tygodniu białoruskie konsulaty tymczasowo wstrzymały wydawanie wiz turystycznych Irakijczykom.

bFdJeVHh
Kryzys na granicy. Prof. Belka: To spadło PiS-owi z nieba
40
12.11.2021 14:55

GRANICA
 / 
Kryzys na granicy. Prof. Belka: To spadło PiS-owi z nieba

- Kryzys ten spadł z nieba Prawu i Sprawiedliwości. Nic lepszego nie mogło się zdarzyć dla władzy jak możliwość stworzenia atmosfery wojny. Trzeba powiedzieć jedno, takie sytuacje, tylko w znacznie większej skali, miały miejsce w Grecji, Włoszech, Hiszpanii. Nas to wtedy w ogóle nie obchodziło. Słyszymy, że Unia nam nie chce pomóc. Unia chce, tylko rząd nie chce, aby Unia się wtrącała, bo wtedy może kształtować ten kryzys dowolnie - powiedział w "Money. To się liczy" prof. Marek Belka, były premier i szef NBP. Był też pytany o słowa posła Roberta Winnickiego z Konfederacji, który na Marszy Niepodległości wykrzykiwał hasła "Polska dla Polaków" i sugerował, że rząd PiS przyjął za dużo osób z mniejszości muzułmańskiej. - Tenże Robert Winnicki jest posłem na Sejm, a nie słyszałem, żeby ktokolwiek z rządu się do tego odniósł. Te hasła są żywcem wyciągnięte z przedwojennych Niemiec. Aż przykro jest jakiekolwiek paralele ciągnąć - dodał.

Stan wyjątkowy na granicy wygaśnie w grudniu. Co zrobi wtedy PiS?
34
12.11.2021 7:50

KRYZYS NA GRANICY
 / 
Stan wyjątkowy na granicy wygaśnie w grudniu. Co zrobi wtedy PiS?

2 grudnia skończy się czas obowiązywania stanu wyjątkowego w gminach przy granicy z Białorusią. Jego przedłużenie na kolejne miesiące jest mało prawdopodobne - wynika z nieoficjalnych sygnałów ze środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Co zrobi rząd, żeby mieć móc panować nad kryzysem związanym z napływem uchodźców?

Tak wygląda życie w Kuźnicy Białostockiej. Mieszkanka opowiada o codzienności w stanie wyjątkowym
773
10.11.2021 6:06

UCHODŹCY
 / 
Tak wygląda życie w Kuźnicy Białostockiej. Mieszkanka opowiada o codzienności w stanie wyjątkowym

Jeszcze w poniedziałek Białorusini bez problemu przekraczali granicę i sprzedawali Polakom tańsze paliwo. Teraz przejście w Kuźnicy Białostockiej zostało zamknięte i ruch zamarł. A imigranci? - Nikt z uchodźców nikogo nie napadł, nie okradł. Ludzie pomagają im, dają jedzenie - mówi pani Janina, mieszkanka wsi. Niepokoi ją coś innego: brak możliwości relacjonowania sytuacji przez dziennikarzy.

Uchodźcy na granicy. Minister Socha: Cyniczna gra. Reżim białoruski dąży do tragedii
10
09.11.2021 11:48

GRANICA
 / 
Uchodźcy na granicy. Minister Socha: Cyniczna gra. Reżim białoruski dąży do tragedii

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. - To niewątpliwie bardzo wyrachowana i cyniczna gra białoruskiego rządu i jego służb, które próbują za wszelką cenę doprowadzić do destabilizacji na granicy, do szturmu. Jest to bardzo niebezpieczne. Wszyscy, którzy na to patrzymy, chcemy wspierać nasze służby, które bronią granicy, i mieć nadzieję, że nie wydarzy się tam żadna tragedia, do której reżim białoruski ewidentnie dąży - powiedziała w "Money. To się liczy" Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej. - Niewątpliwie potrzebna jest konsekwencja. My konsekwentnie bronimy granicy, tu absolutnie nie ma mowy o żadnych innych rozwiązaniach. Jak najszybciej potrzebne jest wybudowanie odpowiedniej zapory, bardzo się cieszę, że ustawa o tym została już podpisana przez prezydenta. Mam nadzieję, że równie szybko uda się ją wybudować, by służyła do odpierania tego typu ataków. Potrzebne są również dyplomatyczne rozwiązania, nad którymi nasze służby pracują. Mam pełne zaufanie do tego, że jest robione wszystko, co w naszej mocy, by tę kwestię rozwiązać - dodała.

bFdJeVHi
Tłum migrantów na granicy. Rzecznik rządu: może dojść do najtrudniejszej sytuacji
152
08.11.2021 11:43

UCHODŹCY
 / 
Tłum migrantów na granicy. Rzecznik rządu: może dojść do najtrudniejszej sytuacji

Dzisiaj może dojść do najtrudniejszej sytuacji od czasu rozpoczęcia działań wymierzonych przez Białoruś - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Na granicę skierowano dodatkowych funkcjonariuszy.

Rosną koszty kryzysu na granicy. 25 mln zł miesięcznie na delegacje i pensje mundurowych
867
29.10.2021 6:53

KRYZYS MIGRACYJNY
 / 
Rosną koszty kryzysu na granicy. 25 mln zł miesięcznie na delegacje i pensje mundurowych

Stan wyjątkowy na wschodniej granicy i zwiększona obecność służb w tym rejonie ma potrwać co najmniej do grudnia. W tej chwili pilnuje jej około 14 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy. ''Fakt'' obliczył, że ich delegacje i utrzymanie miesięczne kosztuje podatników blisko 25 mln zł miesięcznie.

Nielegalne przekroczenie granicy. Ważne zmiany. Wniosek uchodźczy bez rozpoznania
308
26.10.2021 7:57

NIELEGALNE PRZEKROCZENIE GRANICY
 / 
Nielegalne przekroczenie granicy. Ważne zmiany. Wniosek uchodźczy bez rozpoznania

We wtorek weszła w życie nowelizacja wprowadzająca przepisy, zgodnie z którymi cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy postanowieniem komendanta SG będzie musiał opuścić terytorium RP. Nowela dodała też przesłankę do pozostawienia wniosku uchodźczego bez rozpoznania.

Mur na granicy z Białorusią. Projekt ustawy skierowany do komisji
15
14.10.2021 6:44

BIAŁORUŚ
 / 
Mur na granicy z Białorusią. Projekt ustawy skierowany do komisji

Ustawa o budowie muru na polsko-białoruskiej granicy w szybkim tempie przechodzi przez Sejm. W środę wieczorem odbyło się drugie czytanie tego projektu, który ostatecznie trafił do dalszych prac w komisji. Dwa opozycyjne kluby zaproponowały zmiany w projekcie. Całkiem możliwe, że zostaną one zaakceptowane.

Mur na granicy. Będą wywłaszczenia
167
13.10.2021 19:50

UCHODŹCY
 / 
Mur na granicy. Będą wywłaszczenia

Rząd chce budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Aby to zrobić, koniecznych będzie kilka lub nawet kilkanaście przypadków wywłaszczenia nieruchomości pod budowę - poinformował w środę wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w Sejmie, podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy, która ma umożliwić budowę zapory.