Według danych Eurostatu Niemcy są krajem, w którym przebywa najwięcej ukraińskich uchodźców wojennych. W grudniu 2024 r. liczba ta wynosiła ponad 1,1 mln osób. Polska, z liczbą niecałych 987 tys. uchodźców, zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej.
Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) potwierdził WP Finanse, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Niemiec przybyło ponad milion uchodźców, głównie kobiet i dzieci. Najwięcej z nich osiedliło się w Hamburgu, Berlinie oraz Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Lena Treß z BAMF zauważa, że napływ nowych uchodźców zaczyna wyhamowywać.
Dlaczego Ukraińcy wybierają Niemcy?
Eksperci wskazują, że migracja do Niemiec nasiliła się od III kwartału 2023 r. Yuryi Grygorenko z agencji pracy Gremi Personal zauważa, że wyjeżdżają głównie osoby nieaktywne zawodowo w Polsce.
Natomiast Mateusz Żydek dodaje, że Polska oferuje niewiele zachęt do długoterminowego pobytu, co skłania Ukraińców do poszukiwania lepszych warunków w innych krajach.
Uchodźcy w Polsce
W wyniku specustawy ukraińskiej w marcu 2022 roku polski rząd wprowadził specjalny status pobytowy dla osób uciekających przed wojną łącznie z nadaniem im identyfikacyjnego numeru PESEL-UKR, wzorowanego na polskiej bazie PESEL.
Na mocy ustawy uchodźcy otrzymali dostęp do ochrony zdrowia i innych usług publicznych, takich jak edukacja, a także do świadczeń i rynku pracy. Łącznie od początku działania systemu do początku 2025 roku dokonano w nim rejestracji 1,9 mln obywateli Ukrainy, ale jednocześnie wprowadzono system usuwania z niego osób, które wyjechały z Polski lub zostały zarejestrowane w innym kraju UE.
Od końca 2022 r. liczba zarejestrowanych ukraińskich uchodźców w Polsce utrzymuje się na dość stabilnym poziomie nieco poniżej jednego miliona. Tyle że wycofanie Ukraińca z systemu wymaga oficjalnego zarejestrowania wyjazdu z terytorium Polski na granicy, dokonania równoległej rejestracji w innym kraju UE bądź zarejestrowania wyjazdu z obszaru Schengen przez inny kraj. A nie zawsze te formalności są dopełniane.