Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek pracy w Polsce. Problemem niedopasowanie kandydatów do ofert

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy nie mogą znaleźć pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami, ale sami też nie informują jasno, kogo szukają.

Rynek pracy w Polsce. Problemem niedopasowanie kandydatów do ofert
(Fotolia.com)

Przedsiębiorcy nie mogą znaleźć pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Jednocześnie sami słabo komunikują swoje potrzeby wobec kandydatów do pracy. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytet Jagielloński zaprezentowały Bilans Kapitału Ludzkiego.
Współautorka raportu, Monika Dawid Sawicka podkreśla, że w corocznych badaniach jednym z głównych problemów jest niedopasowanie na rynku pracy. Jeszcze w 2010 na problem ten wskazywało 75 proc. pracodawców. Tym razem jest to już około 80 procent. Najczęściej kandydaci nie mają odpowiednich kompetencji czy doświadczenia. 26 procent pracodawców wskazało na problemy z brakiem motywacji pracowników.

Zdaniem Sawickiej, od wielu lat nie zmieniają się zawody, w których najtrudniej pozyskuje się pracowników. Są to wykwalifikowani robotnicy, głównie monterzy i operatorzy maszyn. 44 procent pracodawców, którzy poszukują nowych pracowników zgłosiło na nich zapotrzebowanie. Specjalistów poszukuje 22 procent spośród zatrudniających. Problem jest też ze znalezieniem sprzedawców i pracowników branż usługowych. Popyt na takich pracowników zadeklarowało 21 procent pracodawców poszukujących osób do pracy

Współautorka raportu, Anna Strzebońska z Uniwersytetu Jagiellońskiego zastrzega jednak, że pracodawcy nie są bez winy. W ofertach Powiatowych Urzędów Pracy można znaleźć informację o nazwie i branży pracodawców czy warunkach zatrudnienia, ale brakuje często danych o wykształceniu czy kompetencjach. Na portalach internetowych pośrednictwa pracy połowa ogłoszeń dotyczących rekrutacji na stanowiska pracowników fizycznych nie ma nazwy i branży zatrudniającego.

Raport opublikowany przez Uniwersytet Jagielloński oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości obejmuje między innymi: aktywność zawodową Polaków, kształcenie po szkole czy studiach i sytuację młodych na rynku pracy. Publikację przygotowano po raz piąty.

Zobacz także: Zdaniem szefowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, firmy w Polsce są za mało innowacyjne. Zobacz materiał
Czytaj więcej w Money.pl
Najlepsze prognozy dla rynku pracy od lat Zobacz najnowszy sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej.
Młodzie bez pracy. Eksperci: sami są sobie winni Absolwenci nie dość, że kończą kierunki, na które nie ma żadnego zapotrzebowania, to jeszcze brakuje im tzw. umiejętności miękkich.
Prawie dwa tysiące miejsc pracy na Śląsku To głównie branża motoryzacyjna oraz elektroniczna. Ok. 400-450 miejsc pracy miałoby się znaleźć w centrach usług dla przemysłu.
rynek pracy
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)