Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrost PKB w Polsce. Najnowsze dane zaskoczyły analityków

0
Podziel się:

Rząd odtrąbił sukces. Wbrew oczekiwaniom, w trzecim kwartale nasze PKB urosło o 3,3 procent w porównaniu z zeszłym rokiem.

Wzrost PKB w Polsce. Najnowsze dane zaskoczyły analityków
(Edyta Strzelec/Reporter)

W trzecim kwartale nasza gospodarka urosła o 3,3 procenta rok do roku. Wynik jest lepszy do szacunków ekonomistów, którzy oczekiwali, że wzrost PKB nie przekroczy trzech procent.

Aktualizacja 13:42

Polska pozostaje jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w UE, w tym roku PKB powinno wzrosnąć o 3,3 proc., zgodnie z prognozą zawartą w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok - ocenił główny ekonomista resortu finansów Ludwik Kotecki.

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów poinformował w komentarzu do danych GUS, że z obecnego kwartalnego profilu zmian PKB wynika, iż od II kwartału 2013 r. gospodarka polska utrzymuje się na ścieżce wyraźnie wyższego wzrostu (licząc kwartał do kwartału, po wyrównaniu sezonowym danych), rosnąc w tym okresie w średnim tempie 0,8 proc. (kw/kw, po wyrównaniu sezonowym), a w samym III kw. 2014 o 0,9 proc.

_ - Brak jest jeszcze szczegółowych danych dotyczących struktury wzrostu PKB, ale wydaje się, że głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w ujęciu rocznym pozostał popyt krajowy, z większym niż w II kwartale wkładem ze strony eksportu netto. Polska pozostaje jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek UE w ujęciu kw/kw po wyrównaniu sezonowym. W III kwartale - jeżeli do porównań przyjmiemy roczną dynamikę obliczoną na danych wyrównanych sezonowo - Polska osiągnęła najwyższe tempo wzrostu w UE _ - zaznaczył Kotecki.

Według niego wyniki gospodarki polskiej za trzy kwartały br. wskazują, że w całym 2014 r. realny wzrost PKB będzie zgodny z prognozą zawartą w projekcie ustawy budżetowej na 2015 r. Rząd opracowując projekt założył, że gospodarka w tym roku wzrośnie o 3,3 proc. Odczyt pokazuje dane wstępne. Wcześniejsze prognozy opracowane na podstawie opinii ekonomistów pokazywały, że wzrost w trzecim kwartale wyniósł 2,8 procent, zaś w całym 2014 roku gospodarka urośnie o 3,1 procent._ W III kwartale 2014 r. PKB wyrównany sezonowo w cenach stałych przy roku odniesienia 2010 wzrósł realnie o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,4 proc. _ - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

Jak podkreślił główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Kaczor, dynamika PKB po wyeliminowaniu wahań sezonowych wyniosła 0,9 proc. wobec poprzedniego kwartału. Oznacza to, że PKB rósł szybciej niż w drugim kwartale (0,7 proc. kwartał do kwartału).

_ - Mimo że na razie nie znamy struktury wzrostu, dane są jednoznacznie pozytywne. Do tak dobrego wyniku przyczynił się przede wszystkim silny popyt krajowy zarówno inwestycyjny jak i konsumpcyjny, wspierany niezłym wynikiem eksportu _ - zaznaczył Kaczor. _ Z punktu widzenia polityki monetarnej dane GUS pokazują, że obecny poziom stóp procentowych może pozostać niezmieniony przez dłuższy czas _ - dodał bankowiec.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek oceniła, że w drugim kwartale br. nie było jeszcze spowolnienia gospodarczego, a wyhamowanie dynamiki PKB w trzecim kwartale br. jest nieznaczne. _ Tempo wzrostu PKB pozostaje nadal znacznie wyższe w porównaniu z okresem przyspieszenia gospodarczego w trzecim i czwartym kwartale 2013 r. _ - zaznaczyła Kurtek.

Zdaniem Kurtek tempo wzrostu PKB w całym 2014 r. wyniesie ok. 3.4 proc. Ekonomistka spodziewa się, że ostatni kwartał br. nie przyniesie odczytu PKB gorszego od tego z trzeciego kwartału. _ Jest szansa, że będzie ono nawet nieznacznie wyższe _ - dodała.

_ - Piątkowy odczyt PKB raczej gasi oczekiwania na kolejną obniżkę stóp procentowych już w grudniu. Ważne będą jednak jeszcze dane dotyczące październikowej produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz grudniowy wskaźnik PMI _ - konkluduje Kurtek.

Zaskoczenia szacunkami GUS nie ukrywał ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak. _ - Dane GUS są dużym zaskoczeniem, dla mnie największym jest to, że mamy przyspieszenie PKB w ujęciu kwartalnym. Podany wskaźnik kwartalny jest według nowej metodologii, czyli ESA2010, więc nikt na rynku nie ma danych historycznych, ciężko więc wyrokować co stało za tym odczytem _ - powiedział ekonomista Pekao.

_ - Dla mnie jednak _ głównym podejrzanym _ jest eksport netto, który mógł wspierać naszą gospodarkę w minionym kwartale. Aby jednak poznać strukturę PKB w III kwartale musimy wstrzymać się do końca miesiąca, gdy poda je GUS _ - dodał.

Dużo lepiej od prognoz

Główny ekonomista BNP Paribas Michał Dybuła powiedział, że za trzeci kwartał spodziewa się 2,5 proc. wzrostu PKB w ujęciu rocznym i wzrostu o 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym (odsezonowanym). Jego zdaniem dane miesięczne: produkcja przemysłowa, budowlano-montażowa, sprzedaż detaliczna wskazują, że wzrost gospodarczy zmniejszył się nawet do ok. 2-2,1 proc. rdr.

_ - Natomiast spodziewamy się, podobnie jak w drugim kwartale, wyraźnej dodatniej kontrybucji ze strony zapasów i nieco silniejszych wydatków rządowych, co poprawi wskaźnik spożycia zbiorowego. Niemniej oczekiwanie, że tempo wzrostu PKB spadnie do około trzech procent naszym zdaniem jest zbyt optymistyczne _ - powiedział Dybuła.

Według ekonomisty czwarty kwartał tego roku i pierwszy kwartał przyszłego roku także mogą być słabe dla gospodarki, PKB będzie rósł o ok. 2,5 proc. lub nawet mniej w ujęciu rocznym. _ - Natomiast kwartalne tempo wzrostu powinno się nieco poprawiać już może od czwartego kwartału tego roku. Może wynieść 0,5 proc., a na początku przyszłego roku może to być 0,6-0,7 procenta _ - poinformował Dybuła.

Ekonomista przewiduje, że w tym roku tempo wzrostu PKB wyniesie 2,9 proc., a w przyszłym roku 2,5 proc.

Podobnego odczytu spodziewa się główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek. _ - Prognozuję, że w trzecim kwartale nasz PKB wzrósł o 2,8 procenta. Jest jednak szansa, że może to być nieco więcej - nawet trzy procent _ - zaznaczyła.

_ - Sprzedaż detaliczna w trzecim kwartale dość słaba w porównaniu do tej odnotowanej w drugim. Podobnie było z produkcją przemysłową i budowlano-montażową. Patrząc na te trzy komponenty należy na pewno spodziewać się spowolnienia gospodarczego _ - dodała.

Wskazała jednak, że jeśli inne składowe PKB wypadły lepiej, np. zapasy, to dynamika może zostać nieco podbudowana.

Dwa dni temu minister finansów Mateusz Szczurek podczas Kongresu Bankowości Detalicznej ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że dynamika PKB w minionym kwartale prawdopodobnie nie była tak imponująca jak miało to miejsce w pierwszej połowie tego roku. - _ Nie wątpię, że wzrost polskiej gospodarki nadal będzie w ścisłej czołówce krajów UE. Jednocześnie dane miesięczne, które widzieliśmy dotychczas wskazują, że nie będzie łatwo osiągnąć tak dobrego wyniku, jak w pierwszej połowie roku _ - mówił Szczurek.

Zgodnie z poprzednimi danymi GUS w drugim kwartale tego roku PKB zwiększyło się - licząc rok do roku - o 3,3 proc., a w pierwszym kwartale o 3,4 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)