Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrost PKB w Polsce. Minister obiecuje: będziemy w europejskiej czołówce

0
Podziel się:

- Pozytywnie przeszliśmy najpoważniejszy test - globalny kryzys gospodarczy - chwali się Włodzimierz Karpiński.

Wzrost PKB w Polsce. Minister obiecuje: będziemy w europejskiej czołówce
(Ministerstwo Skarbu Państwa)

W ostatnich sześciu latach polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,1 procenta i w następnych latach też będziemy pod tym względem w europejskiej czołówce - powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński (na zdjęciu) podczas konferencji Warsaw Capital Market Summit 2014.

Minister podkreślił, że gospodarki zachodniej Europy zachodniej ciągle szukają ścieżki stabilnego wzrostu gospodarczego, a Polska nawet w czasie kryzysu z tej ścieżki nie zeszła. _ - Pozytywnie przeszliśmy najpoważniejszy test - globalny kryzys gospodarczy. W 2009 r. jako jedyne państwo w Unii Europejskiej ominęła nas recesja. W latach 2008 - 2013 łączny wzrost PKB Polski wyniósł ponad 20 proc. i był to najlepszy wynik w całej Unii Europejskiej. W tym czasie gospodarka całej Wspólnoty skurczyła się o 0,8 proc. _ - zaznaczył.

Jak dodał, w ostatnich sześciu latach nasza gospodarka rozwijała się w tempie 3,1 proc. i w następnych latach nasz kraj będzie pod tym względem także w europejskiej czołówce. - _ Bardzo zależy nam, by jedną z dźwigni wzrostu polskiego rynku byli emitenci z zagranicy _ - powiedział.

Karpiński powiedział, że ostatnie miesiące były przełomowe dla warszawskiego parkietu. - _ Przede wszystkim zniknęły największe elementy niepewności. Wiemy już, jaki wpływ na rynek kapitałowy w Polsce miała reforma emerytalna i że nie był on tak duży, jak się obawiano. Warszawskie indeksy powróciły do długoterminowych trendów. Został wybrany zarząd giełdy na kolejne cztery lata i równo za tydzień przedstawi on rynkowi zaktualizowaną strategię Giełdy Papierów Wartościowych _ - powiedział.

Dodał, że jako przedstawiciel głównego akcjonariusza giełdy może powiedzieć, że oczekiwany kierunek działań _ to przede wszystkim konsolidacja w ramach GPW i koncentracja na podstawowym biznesie _. _ Stawiamy na dynamiczny rozwój rynku kapitałowego w Polsce. Możemy powiedzieć, że Warszawa wróciła do gry o emitenta. Nasza siła to stabilność i szybki wzrost gospodarczy _ - powiedział.

Dodał, że kapitalizacja zagranicznych spółek stanowi obecnie ok. jednej trzeciej wartości akcji notowanych na GPW. _ - Liczę, że zagraniczni inwestorzy pozostaną mocnym filarem dalszego rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Chcemy, by Warszawa utrzymała pozycję lidera wśród rynków kapitałowych Europy Środkowo-Wschodniej i wzmacniała pozycje regionalnego centrum finansowego. Dokładamy starań, żeby zwiększyć płynność na naszym rynku _ - zaznaczył.

Wyjaśnił, że dlatego też ma zostać wprowadzona jednolita licencja bankowa, która pozwoli bankom inwestować bezpośrednio na giełdzie.

_ - Oczywiście w rozsądnych granicach wyznaczonych przez dające się zaakceptować ryzyka. Będzie to bardzo istotny zastrzyk płynności dla rynku obligacji _ - powiedział.

Podkreślił, że MSP jest istotnym uczestnikiem rynku kapitałowego, przede wszystkim jako właściciel portfela akcji o wartości przekraczające 100 mld zł. - _ Od 2008 roku z prywatyzacji przez giełdę Skarb Państwa pozyskał 42 mld zł. W kolejnych latach, mimo spadku dynamiki, w każdym przypadku gdy będzie to możliwe ścieżka giełdowa pozostanie preferowana formą przekształceń własnościowych _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)