Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Największa polska inwestycja w fabrykę w Niemczech. Spółka Kulczyków zbuduje wielki zakład

47
Podziel się:

Jeszcze żadna polska firma nie wyłożyła tak dużych kwot na inwestycję w produkcję w Niemczech. Kontrolowany przez rodzinę Kulczyków Ciech podał, że na budowę zakładu do produkcji soli warzonej wyda nawet 100 mln euro.

Największa spółka w holdingu Kulczyków - Ciech, ma zbudować wielką fabrykę soli warzonej w miejscowości Stassfurt
Największa spółka w holdingu Kulczyków - Ciech, ma zbudować wielką fabrykę soli warzonej w miejscowości Stassfurt (East News / Bartosz Krupa)

Jeszcze żadna polska firma nie wyłożyła tak dużych kwot na inwestycję w produkcję w Niemczech. Kontrolowany przez rodzinę Kulczyków Ciech podał, że na budowę zakładu do produkcji soli warzonej wyda nawet 100 mln euro.

Więcej u naszego zachodniego sąsiada inwestował dotąd tylko Orlen, ale zapłacona kwota 140 mln euro poszła nie na budowę rafinerii, ale na przejęcie prawie 500 stacji paliw. W bieżącym roku produkcję u naszego zachodniego sąsiada wznowił po pożarze Boryszew. Koszt budowy fabryki w Prenzlau wyniósł ok. 22 mln euro, z czego ok. 4 mln euro pochodziło z lokalnej dotacji.

Ciech, w którym 51 proc. akcji ma CI Chemistry - spółka zależna holdingu rodziny Kulczyków, Kulczyk Investments, zainwestuje najwięcej. Podjęto decyzję w sprawie rozpoczęcia fazy przygotowawczej budowy zakładu do produkcji soli warzonej w Niemczech, w miejscowości Stassfurt. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 100 mln euro, a ostateczna decyzja zostanie podjęta w ciągu kilku najbliższych kwartałów.

"Zarząd podjął decyzję o rozpoczęciu fazy przygotowawczej inwestycji w związku z planowanym rozwojem biznesu solnego poza granicami Polski, po dokonaniu analiz rynkowych i technologicznych, które wstępnie potwierdziły atrakcyjność projektu. Faza przygotowawcza inwestycji obejmuje m.in. postępowania przetargowe związane z realizacją projektu, w tym na kluczową technologię, przygotowanie dokumentacji projektowej zakładu oraz uzyskanie decyzji administracyjnych" - napisano w komunikacie.

Zobacz także: Kulczyk ekspertką TVN-u w sprawie głodu: "Pół miliony dzieci w Polsce jest niedożywione"

Przewidywane zdolności produkcyjne zakładu to ok. 450 tys. ton soli rocznie. Dla porównania zakład w Janikowie produkuje ok. 600 tys. ton soli suchej rocznie. Inwestycja będzie realizowana przez spółkę zależną Ciech Soda Deutschland GmbH&Co.KG. w Niemczech.

Po uruchomieniu ma zaopatrywać rynki zachodnioeuropejskie, podczas gdy zakład w Polsce ma koncentrować się na rynkach Europy Środkowej i Skandynawii. Atutem lokalizacji w Niemczech jest dostępność własnych źródeł surowców (solanki) i bardzo dogodne położenie umożliwiające ekspansje na atrakcyjnych rynkach. Według wstępnych założeń zakład ma zatrudniać około stu osób.

"Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 100 mln euro, a orientacyjny czas jej realizacji to 2-3 lata. Efekty zrealizowanej inwestycji będą miały istotny wpływ na skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Ciech" - pisze spółka w komunikacie.

Ostateczna decyzja zostanie podjęta w ciągu kilku najbliższych kwartałów i będzie zależała m.in. od warunków rynkowych, uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych, lub/i udzielenia pomocy publicznej przez właściwe organy niemieckiej administracji.

- Jeżeli zapadnie ostateczna decyzja o realizacji inwestycji, w ciągu około trzech lat powstanie zakład zaopatrujący rynki zachodnioeuropejskie w różnorodne produkty: od soli spożywczej przez sól do zmywarek, tabletki, aż po specjalistyczną sól farmaceutyczną - mówi Maciej Tybura, prezes Ciechu.

Ciech w ostatnich latach rozwija biznes solny, inwestując w rozwój mocy produkcyjnych i poszerzanie portfela produktów. Wprowadzono m.in. do oferty tabletki solne i przez to spółka weszła na rynek produktów do uzdatniania wody.

Ponadto, obecnie realizowana jest inwestycja o wartości 30 mln zł mająca na celu wprowadzenie do oferty kolejnych produktów - soli do zmywarek i przeznaczonych dla zwierząt hodowlanych lizawek solnych. Grupa oferuje także sól spożywczą dostępną w największych sieciach handlowych dla klientów detalicznych, a od niedawna jest także dystrybutorem soli himalajskiej i morskiej

Niemcy na celowniku Kulczyków

Inwestycje w sól to niejedyne plany wejścia Ciechu na rynek niemiecki. W środę Ciech informował, że zakończy inwestycję w Niemczech polegającą na modernizacji i rozbudowie linii produkcyjnych do wytwarzania sody oczyszczonej w 2019 r. Dzięki inwestycji, portfolio grupy Ciech powiększy się m.in. o sodę oczyszczoną do dializ - najbardziej specjalistyczną odmianę tego produktu, stosowaną przy leczeniu chorób nerek.

Obecnie w Ciech Soda Deutschland trwają już prace związane z pierwszym etapem inwestycji, dzięki któremu soda przeznaczona do dializ znajdzie się w ofercie Grupy Ciech w 2018 r. Drugi etap, na który Ciech podpisał właśnie umowę, będzie polegał na całkowitym zwiększeniu możliwości produkcyjnych sody oczyszczonej w zakładach w Stassfurcie do 110 tysięcy ton rocznie. Jego zakończenie planowane jest w pierwszej połowie 2019 r.

- Produkcja sody do dializ i zaopatrywanie największych odbiorców na rynku europejskim jest dla zakładów Ciech w Niemczech celem numer jeden. Inwestycja w Stassfurcie to ukoronowanie wieloletnich prac naszych pracowników, w tym zespołu odpowiedzialnego za R&D, oraz dobrej współpracy z klientami na rynku farmaceutycznym. Dzięki temu możemy wejść na bardzo restrykcyjny pod względem wymagań jakościowych, ale jednocześnie perspektywiczny, rynek - powiedział dyrektor zarządzający w Ciech Soda Deutschland Mathias Hubner, cytowany w komunikacie.

Spółka podkreśliła, w opinii specjalistów rynkowych, w przypadku sody do dializ, w najbliższych latach na rynku można spodziewać się ponadprzeciętnej (5-10% średniorocznie w kolejnych latach) dynamiki wzrostu ze względu na większą dostępność leczenia przewlekłych chorób nerek poprzez hemodializę, poprawę opieki zdrowotnej oraz większe wydatki na cele zdrowotne w krajach rozwijających się.

"W ramach inwestycji zostaną zwiększone także moce produkcyjne sody oczyszczonej o jakości farmaceutycznej. Znajduje ona szerokie zastosowanie poprzez swoje właściwości neutralizujące kwasy, możliwości wiązania innych substancji oraz cechy czyszczące. Wykorzystywana jest m.in. do produkcji różnego rodzaju tabletek musujących, jako składnik leków i suplementów diety. Służy również do produkcji past do zębów czy jako komponent wybranych produktów typu wellness" - czytamy dalej.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od lutego 2005 roku Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
ja
6 lat temu
Schwedt/Oder to dobra lokalizacja , wszędzie blisko !!!
Schwedt
6 lat temu
Kulczyk niech inwestuje w Schwedt/Oder !!
sisin
6 lat temu
Mocno inwestują Kulczykowie. Widać że nie w ich naturze jest odcinać kupony od sukcesu. Tu ciągle parcie na przód szacun
poznaniak
6 lat temu
I kolejny trafiony cel; Kulczykowie jednak to profeska nie do pobicia.
ilona
6 lat temu
Kulczyk idzie pełną parą. Niemcy to nie łatwe miejsce dla inwestorów, ale tak doświadczony przedsiębiorca nie powinien mieć problemow.
...
Następna strona