Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miał stworzyć polską kryptowalutę, został bez poparcia rządu. "O sprawie dowiedziałem się z mediów"

24
Podziel się:

- O decyzji Ministerstwa Cyfryzacji dowiedzieliśmy się z mediów - mówi money.pl prof. Krzysztof Piech, prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchcain. To jego reakcja na zdecydowaną reakcję Ministerstwa Cyfryzacji, któremu nie spodobały się publikacje medialne na ten temat. Akcelerator w środę rano pochwalił się pracami nad polską kryptowalutą. Po kilkunastu godzinach stracił patronat resortu.

Prof. Krzysztof Piech jest znanym ekspertem w dziedzinie kryptowalut i blockchain
Prof. Krzysztof Piech jest znanym ekspertem w dziedzinie kryptowalut i blockchain (Archiwum prywatne)

Miała być polska kryptowaluta, a wyszło ogromne zamieszanie. Twórcy właśnie stracili patronat Ministerstwa Cyfryzacji. Wszystko przez błędne publikacje w mediach. - O decyzji Ministerstwa Cyfryzacji dowiedzieliśmy się właśnie z nich - mówi money.pl prof. Krzysztof Piech, prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchcain. I przyznaje, że rozumie decyzję resortu. Właśnie szykuje serię sprostowań.

O co chodzi? Od rana fani kryptowalut żyli informacją, że Polski Akcelerator Technologii Blockchcain pracuje nad narodową walutą. Pierwszy napisał o tym dziennik "Puls Biznesu" w materiale pt. "Polska szykuje kryptozłotego". A w nim Akcelerator i prof. Piech chwalili się, że kończą prace nad polską kryptowalutą pod nazwą digital PLN, czyli dPLN. W tekście znalazła się informacja, że projekt "jest pod egidą rządu". Okazuje się, że to wystarczyło, by Akcelerator stracił patronat.

- Co mogę powiedzieć? Na dobrą sprawę reakcja resortu nie jest dla mnie zdziwieniem - mówi w rozmowie z money.pl prof. Krzysztof Piech.

- Rozumiem podejście Ministerstwa Cyfryzacji. Nigdy nie twierdziłem, że dPLN to projekt rządowy. Akcelerator jest projektem współfinansowanym ze środków publicznych, ale dPLN nigdy nie był uruchomiony jako pomysł rządowy. Nie miał być to projekt dla rządu, co jest podkreślone w treści artykułu. Jeżeli już miałby zostać zrealizowany, i to było przedmiotem naszych prac, miał to być projekt dla sektora bankowego, dla społeczeństwa. Ale nie projekt, który miałby np. pomóc w śledzeniu przepływu podatków, jak mogę przeczytać w niektórych miejscach - dodaje.

- W tej chwili piszemy sprostowanie do mediów, próbujemy zdementować całe zamieszanie. Mleko się jednak rozlało - przyznaje prof. Piech. - Gdy w Ministerstwie Cyfryzacji przeczytali, że pomysł dPLN jest przedstawiany jako projekt rządowy, to mogli poczuć się zdenerwowani. I dlatego chcą się odciąć od Akceleratora. To mocna decyzja, ale ją rozumiem - tłumaczy.

Zobacz także: Zobacz także: Wystarczyło jedno zdanie w materiale prasowym, by przyszłość polskiej kryptowaluty wisiała na włosku. Komentarz money.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
osa
6 lat temu
Krypto-waluta aby zyskała sukces współcześnie musi spełnić warunki: - duży kapitał finansowy bo to trzeba zrobić, wdrożyć, rozreklamować, gwarantować (serwerownie), czekać na efekt skali. - duży kapitał technologiczny ( wiedza - ludzie - sprzęt ) - DUŻA STABILNOŚĆ PRAWNA - ... szkoda że żaden nie jest spełnialny, może 2 by obleciał w sensie ludzi i wiedzy.
Prawda czasu ...
6 lat temu
duPeeLeN, jako alternatywa czegokolwiek, ale sygnowana przez rząd (nieważne, czy to prawda) zyskał niesławę bonu towarowego PeKaO jako ekwiwalentu dolara. Dobra Zmiana przeszarżowała w drodze po kasę posiadaczy.
nie ma konkur...
6 lat temu
Tacy płaczliwi biznesmeni co to nic nie potrafią zrobic bez wsparcia kasy podatkika to przyklad na socjalistyczna gospodarke w ktorej zyjemy i ktora niszczy zdrowy biznes siła konkurencji spadajacego pieniadza z nieba (podatnika)
Tom
6 lat temu
Takie "kryptowaluty" już istnieją i są od dawna stosowane w Polsce. Nazywają się różnie - "dukaty miejskie", "cegiełki" itp. Wpłacasz np. 5 zł do wydawcy takiej monety i otrzymujesz żeton, którym później możesz płacić w lokalnych sklepikach, na imprezach charytatywnych itp. Jak chcesz odzyskać prawdziwe złotówki to idziesz do emitenta tych żetonów, oddajesz mu żeton i odzyskujesz 5zł. W ten sposób kurs wymiany jest sztywny. Wszystko jest zgodne z prawem i polskie ustawodawstwo dokładnie to reguluje. Osiągnięcia nowoczesnej kryptografii umożliwiły tworzenie takich żetonów w postaci cyfrowego zapisu a nie w postaci krążka metalu jak dotychczas. Taka postać umożliwia łatwe i szybkie przesyłanie takich żetonów nawet na drugi koniec świata więc trzeba się cieszyć z postępu technicznego a nie trwać w erze średniowiecznej i wymieniać się miedzianymi dukatami.
Nie_Nowoczesn...
6 lat temu
DO OWC WPISZ W GOOGLE skala ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA W POLSCE
...
Następna strona