Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Wkrótce ważne negocjacje. Resort rolnictwa szykuje się do batalii o wyrównania dopłat

2
Podziel się:

Wkrótce rozpoczną się negocjacje dotyczące przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Najtrudniejsza batalia będzie dotyczyła wyrównania dopłat bezpośrednich, uważa strona polska.

Krzysztof Jurgiel zapowiada, że będzie o dopłatach rozmawiał ze swoimi odpowiednikami za granicą
Krzysztof Jurgiel zapowiada, że będzie o dopłatach rozmawiał ze swoimi odpowiednikami za granicą (Andrzej Iwanczuk/REPORTER;)

Zdaniem ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, najbardziej kontrowersyjną sprawą podczas negocjacji dotyczących przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej jest wyrównanie dopłat bezpośrednich we wszystkich krajach UE – informuje PAP.

W Polsce przebywał Joachim Rukwied, przewodniczący Komitetu Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA). Jest to międzynarodowa, unijna organizacja lobbingowa rolników skupiająca 60 organizacji z krajów Wspólnoty. Należy do niej pięć polskich organizacji rolniczych.

Rukwied spotkał się z ministrem Jurgielem. Na poniedziałkowej konferencji polski minister powiedział, że kraje UE są na etapie uzgodnienia końcowych zasad Wspólnej Polityki Rolnej. Unijna Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa przyjęła konkluzje, które składają się z 36 punktów. Rozbieżności budzi punkt dotyczący konwergencji, czyli wyrównania dopłat. Dodał, że w tej sprawie nadal trzeba prowadzić negocjacje.

Szef resortu będzie rozmawiał o tym z ministrami z różnych krajów – w maju odbędzie się spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Zobacz też: * *Magdalena Kochan z PO: Musimy powiązać 500+ z aktywnością zawodową

Polska postuluje m.in. o wyrównanie dopłat bezpośrednich w krajach UE. Minister rozmawiał o tym z szefem COPA.

- Próbowałem uzasadnić, że jest taka potrzeba, wręcz konieczność ich ujednolicenia, wynika ona z Traktatu z Lizbony, i z tego, że Polska już 14 lat jest w Unii Europejskiej a warunki, które były w 2003 r. się zmieniły w Polsce. Koszty produkcji rolnej są obecnie nie mniejsze, a często wyższe niż w innych państwach UE - powiedział Jurgiel.

W ramach COPA poglądy na temat przyszłej polityki rolnej są zbieżne – wyjątek stanowi wyrównanie dopłat bezpośrednich. Jest natomiast zgoda na podniesienie składki do UE.

- Ważne, by wszystkie kraje Unii dołożyły się do wspólnego budżetu i przekazały składkę w wysokości 1,3 proc. PKB – powiedział szef COPA Joachim Rukwied.

Zaznaczył, że istnieje zgodność co do tego, że polityka rolna ma nadal mieć dwa filary: dopłaty bezpośrednie i finansowanie rozwoju obszarów wiejskich. Jednak nadal trzeba prowadzić rozmowy na temat utrzymania terenów zielonych (tzw. zazielenienia) i w sprawie wyrównania dopłat.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl*

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Kuba
6 lat temu
Minelo juz 14 lat od kiedy Polska weszla do EU...chcemy rownych doplat...to chyba tez czas na przyjecie Euro
jar
6 lat temu
Jurgiel już się wyspał?