Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Ostre hamowanie przemysłu. GUS podał rozczarowujące dane

96
Podziel się:

W marcu produkcja przemysłowa była o 1,8 proc. większa niż rok wcześniej - informuje Główny Urząd Statystyczny. A jeszcze rok temu wzrosty były dwucyfrowe. Dane rozczarowały ekonomistów.

Po dwucyfrowym wzroście przed rokiem trudno było odbić mocno w górę.
Po dwucyfrowym wzroście przed rokiem trudno było odbić mocno w górę. (Shutterstock/Praphan Jampala)

Choć początek 2018 roku w polskim przemyśle jest udany i pierwsze dwa miesiące zaliczyliśmy z ponad 7-procentowymi wzrostami rok do roku, to marzec pod tym względem rewelacyjny już nie był.

Wzrost o 1,8 proc. rdr na tle poprzednich miesięcy wygląda bardzo słabo. Przypomnijmy - w styczniu GUS odnotował poprawę statystyk o 8,6 proc. a w lutym o 7,4 proc. Ubiegły miesiąc wyglądał więc niedobrze, ale tylko jeśli nie weźmie się pod uwagę, że rok wcześniej przemysł rósł w tempie aż 11,1-procentowym. Po prostu liczymy od wysokiej "bazy". Łatwo się rośnie z niższych poziomów, trudniej, kiedy trzeba się odbić już z poziomu wysokiego.

Zobacz także: Zobacz też: Ile kosztuje kilogram polskiego eksportu? To zaledwie 1,7 euro

Powód do niepokoju jednak jest. Najnowsze dane są jednak dużo gorsze od oczekiwań ekonomistów. Z ankiety ISBnews wynikało, że produkcja powinna wzrosnąć w ostatnim miesiącu o 3,4 proc. rdr - taka była średnia ocen 16. analityków gospodarki.

Zakres szacunków był od 1,4 proc. do 4,7 proc. wzrostu rdr - realne wyniki okazały się więc bliskie przewidywaniom największych pesymistów. Zapewne osłabi to prognozy wzrostu PKB, ale nadal prognozy są optymistyczne.

- Dane pozwalają nam szacować, że wzrost PKB w pierwszym kwartale 2018 r. będzie zbliżony do tego w czwartym kwartale 2017 - podają analitycy PKO BP. Można więc liczyć na nawet około 5 proc. wzrostu.

Spowolnienie przyśpieszenia w budowlance

Niewiele lepiej jest w przypadku branży budowlanej. Budownictwo rosło co prawda w marcu w tempie 16,2 proc. rdr., ale ekonomiści sądzili, że będzie dynamika 18,6 proc. (prognozy od 10,6 proc. do 29,4 proc. wzrostu rdr). Jak widać znowu wyniki były bliższe wizjom pesymistów.

Przypomnijmy, że w poprzednich dwóch miesiącach mieliśmy dla budowlanki najlepszy okres od 11 lat. Wzrostu produkcji wyniósł 35 proc. rdr w styczniu i 31,4 proc. w lutym. Nadal wzrost jest oczywiście wysoki. Dobry początek roku branża zawdzięcza m.in. niespecjalnie ostrej zimie i uruchomieniu przez państwo środków unijnych na budowę dróg i linii kolejowych.

Co ciekawe, wolniejszą dynamikę branży potwierdza spadek produkcji branży produkcji materiałów budowlanych niemetalicznych - o 5,3 proc. rdr.

Boom w budownictwie drogowym widać po wynikach jednostek w zajmujących się robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 34,9 proc. rdr. Wolniej rosła produkcja firm, zajmujących się wznoszeniem budynków (o 17,7 proc. rdr), a spadała w robotach specjalistycznych (o 3 proc.)

Połowa przemysłu w górę

W stosunku do marca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 17 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 17,9 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 6,1 proc. oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 5,8 proc.

W całym górnictwie mieliśmy jednak regres o -1,3 proc. rdr, co sugeruje słabe wyniki KGHM, skoro górnictwo węglowe radziło sobie dobrze.

Spadek produkcji w porównaniu z marcem ub. roku wystąpił m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 24,2 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 7,8 proc. oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 5,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
Wyborca
6 lat temu
Jak się wpycha codziennie kij w szprychy gospodarki, to efekty są widoczne. Dostali dobrze naoliwioną gospodarkę, to wystarczyło im na trochę, a teraz zaczyna się dołowanie. Trzeba będzie ograniczać emerytury, by starczyło na 500+ itd.
Myslacy.
6 lat temu
ZLOTY ZA MOCNY.
stan
6 lat temu
to skutek wolnych niedziel w handlu pisowske ciemniaki.
Marcin
6 lat temu
Najlepszy wynik na wykresie, a tytuł tendencyjny. Gospodarka nadgoniła zaległości i utrzymuje wysoki poziom. Jak rozpędzamy samochód z 50 km/h do 100km/h, to nie oczekujmy, że kolejny przyrost prędkości będzie taki sam. Ważne, aby utrzymać wysoki poziom. Ten artykuł to typowy przykład manipulowania danymi.
Nie moża żyć ...
6 lat temu
Ludzie nie mogą przejadać środków na inwestycje /ziarna siewnego/ bo w przyszłości nie będą mogli nie tyle utrzymać swego standardu życia ( a nawet jego polepszyć ) co życie będzie bardzo uciążliwe ( widmo głodu zajrzy im w oczy ). To tak jakby odbierać bezrozumnie pożywienie swoim dzieciom, a dać zupełnie obcym osobom, takie zachowanie...
...
Następna strona