Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Producent oleju rzepakowego przegrał ze skarbówką. Przedsiębiorca domagał się 42 mln zł odszkodowania

51
Podziel się:

Urząd skarbowy w Częstochowie pomylił się w sprawie stawki VAT. Potem zaczął zmasowane kontrole u przedsiębiorcy.

7 czy 22 proc. VAT na olej rzepakowy? Urzędnicy skarbowi sami nie wiedzieli.
7 czy 22 proc. VAT na olej rzepakowy? Urzędnicy skarbowi sami nie wiedzieli. (Gdaniec / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

42 mln odszkodowania za utracone korzyści domagał się od państwa przedsiębiorca, który oskarżył aparat skarbowy o zniszczenie swojej firmy. Problemy zaczęły się, gdy okazało się, że ma prawo płacić niższą stawkę VAT. Sąd nie znalazł związku przyczynowego.

Jak pisze "Puls Biznesu", Robert Janeczek w 2004 r. podpisał umowę z Rafinerią Trzebinia na dostawę co miesiąc 600 ton oleju rzepakowego do produkcji biopaliw.

Gdy zwrócił się do urzędu skarbowego w Częstochowie o wskazanie stawki VAT na surowy jadalny olej rzepakowy z przeznaczeniem na cele inne niż spożywcze, otrzymał odpowiedź, że stawka wynosi 22 proc. W taki sposób zaczął rozliczać podatek.

Zobacz także: Wideo: dd lipca fiskus będzie kontrolować firmy przez Jednolity Plik Kontrolny

Gdy Izba Skarbowa w Katowicach uznała, że częstochowska skarbówka popełniła błąd i właściwa stawka wynosi 7 proc., firma Janeczka otrzymała zwrot nadpłaconego podatku. Wtedy jednak zaczęły się zmasowane kontrole częstochowskiego urzędu skarbowego.

Dalsze szykany skarbówki - blokada kont, zarzuty karno-skarbowe, a nawet zlicytowanie linii produkcyjnych - doprowadziły do tego, że przedsiębiorca stracił płynność finansową, wiarygodność u kontrahentów, a w końcu także możliwość wywiązywania się z kontraktu z rafinerią. W końcu jego firma przestała działać.

Argumentów Roberta Janeczka nie uznał sąd, który nie dopatrzył się związku przyczynowego między wskazywaną przez przedsiębiorcę szkodą a działaniem organów skarbowych.

Przedsiębiorca w 2015 roku wystąpił z pozwem, w którym domagał się odszkodowania za niezrealizowany kontrakt z Rafinerią Trzebinia. Sąd oddalił pozew, ale w apelacji wyrok został uchylony. Sprawa trafiła do kolejnego rozpoznania, ale i tym razem sąd okręgowy nie przyznał racji przedsiębiorcy. Robert Janeczek zapowiedział apelację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
jano
6 lat temu
Witamy w polsce pis
marian
6 lat temu
widać tutaj państwo w którym nie ma dobrego prawa i większość decyzji jest uznaniowa.... a pisowcy są w tym mistrzami...niestety
bosman
6 lat temu
no to macie prawo i sprawiedliwość .Wyraznie urzędnicy wpuścili ,przedsiębiorcę w maliny i umywają ręce
Dfynmlpg
6 lat temu
Saab 900i
7
6 lat temu
I tak robią z nas wała jestem ciekaw jakie kosekwecje ponus urzednik gnojowi urwać jaja i kazac splacic długi
...
Następna strona