Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Facebook i Google zmieniają branżę. Rynek zaniepokojony, ale Nasdaq pobił rekord

1
Podziel się:

Indeks spółek technologicznych Nasdaq zamknął wtorkową sesję na rekordowym poziomie. Gorzej wyglądały notowania banków i spółek sektora konsumpcyjnego. Kapitał przesuwa się ze spółek „defensywnych” do obligacji.

Zmieni się podejście do działalności Facebooka ze strony globalnej klasyfikacji
Zmieni się podejście do działalności Facebooka ze strony globalnej klasyfikacji (AP Photo/Noah Berger)

Indeks spółek technologicznych Nasdaq zamknął wtorkową sesję na rekordowym poziomie. Gorzej wyglądały notowania banków i spółek sektora konsumpcyjnego. Kapitał przesuwa się ze spółek "defensywnych" do obligacji.

Indeks Nasdaq wzrósł we wtorek o 0,4 proc. i zamknął dzień na poziomie 2.748,80 pkt., najwyższym w historii. To już drugi dzień, kiedy wyznacza szczyty. Zasługę w tym mają dwie spółki: Amazon (+1,9 proc.) i Apple (+0,8 proc.), które zanotowały we wtorek historyczne maksima. Wartość rynkowa tej drugiej przekroczyła 940 mld dol. i jest na dobrej drodze do przekroczenia biliona dolarów, jako pierwsza spółka na świecie.

Do wzrostów branży nie przyłączył się Facebook (-0,2 proc.) i Alphabet Google (0,0 proc.). Powód do niepokoju dały względy pozabiznesowe. Na Wall Street szykuje się lekkie trzęsienie ziemi, bo od września zmienia się globalny standard klasyfikacji sektorów GICS. W jego wyniku m.in. Facebook, Alphabet, Netflix, a nawet Walt Disney trafią do branży komunikacyjnej (communications services), którą przedtem nazywano "telekomunikacyjną". Dołączą do znajdujących się w niej obecnie spółek telekomunikacyjnych AT&T i Verizon.

Zobacz także: To pierwsze takie miejsce w Europie. Facebook wybiera Warszawę

Dlaczego tak wydawałoby się prozaiczna kwestia miałaby zmienić coś na rynku? Otóż wiele funduszy inwestycyjnych, dysponujących grubymi miliardami inwestuje według branż. Przesunięcie tak wielkich spółek z jednego sektora do drugiego wywoła konieczność przemieszczenia kapitału i rynek obawia się jego odpływu właśnie m.in. z Google i Facebooka.

Kapitał ciąży ku obligacjom

Choć indeks Nasdaq bije rekordy, to dużo mniej optymizmu widać w pozostałych sektorach. Wskaźnik zmian największych 500. spółek - S&P 500 - wzrósł zaledwie o 0,07 proc., a Dow Jones Industrial nawet spadł o 0,06 proc. To głównie banki i spółki z sektora konsumpcyjnego (w tym Walmart i Coca-Cola) obniżały loty.

Notowania tygodniowe najważniejszych indeksów akcji w Nowym Jorku

Analitycy rynku wskazują, że powodem jest przesuwanie kapitału z sektorów bezpiecznych na rynek obligacji. Za 10-letnie papiery dłużne rządu USA płaci się już prawie 3 proc. odsetek, a w perspektywie wzrostu stóp procentowych poziom ten prawdopodobnie nie zmaleje, więc zamiast trzymania pieniędzy w akcjach teoretycznie defensywnych spółek, inwestorzy wybierają jeszcze bezpieczniejsze obligacje.

Odpływ środków jednak nie jest znaczący, bo powstrzymują przed tym dobre dane gospodarcze USA. Z drugiej strony rozpoczynająca się wojna handlowa i problemy firm ze znalezieniem pracowników niepokoją odnośnie przyszłości.

W górę o 5,1 proc. poszły akcje Twittera na wieść, że zostaną włączone do prestiżowego indeksu S&P500. Netflix zyskał 1,1 proc. bo wejdzie w skład S&P100.

Spadały kursy spółek z sektora żywności paczkowanej. Meksyk wprowadził cła na część produktów żywnościowych z USA, jak wieprzowina i Burbon oraz niektóre rodzaje serów. Kellog i General Mills straciły po około 2 proc.

Spokój w Italii

- To, co niepokoi obecnie rynki, to spowolnienie gospodarki poza Stanami Zjednoczonymi - zauważa Tracie McMillion, szefowa działu strategii alokacji aktywów globalnych w Wells Fargo Investment Institute.

Inwestorzy mają nadzieję na stabilizację polityczną we Włoszech po tym, jak antyestablishmentowy rząd zdobył poparcie w Senacie i premier ogłosił radykalne zmiany, włączając w to hojną pomoc społeczną i zablokowanie imigracji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Cytrus
6 lat temu
Cześć. Szukam opini na temat Hot forex? Słyszałem, że warto wejść.