Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzecznik KNF: Posłowie nie mogli dostać informacji w trybie interwencji

87
Podziel się:

KNF nie miał możliwości udzielenia posłom informacji w trybie interwencji poselskiej.Do KNF nie mają zastosowania przepisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dotyczące interwencji - podkreśla rzecznik prasowy KNF Jacek Barszczewski.

Rzecznik KNF: Posłowie nie mogli dostać informacji w trybie interwencji
(Platforma Obywatelska/FB)

KNF nie miał możliwości udzielenia posłom informacji w trybie interwencji poselskiej. Do KNF nie mają zastosowania przepisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dotyczące interwencji - podkreśla rzecznik prasowy KNF Jacek Barszczewski.
Posłowie: Marta Golbik i Jarosław Urbaniak z PO, Paulina Henning-Kloska z Nowoczesnej do KNF poszli w piątek w ramach interwencji poselskiej. Nie uzyskali jednak dostępu do dokumentów i pomieszczeń w Komisji Nadzoru Finansowego.

Podczas próby interwencji poselskiej radca prawny KNF, uzasadniając decyzję odmowną poinformował posłów, że Komisja nie jest organem administracji rządowej, co - jak zaznaczył - zostało przesądzone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2011 r. Dodał, że uprawnienia posłów w ramach interwencji poselskiej dotyczą wyłącznie podmiotów ściśle określonych, w tym administracji rządowej.

W oświadczeniu przekazanym w sobotę PAP, Barszczewski podkreślił, że Komisja Nadzoru Finansowego jest centralnym organem administracji państwowej powołanym na mocy ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

"W tej sytuacji nie mają zastosowania przepisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dotyczące interwencji, stąd Urząd KNF nie miał możliwości udzielenia w tym trybie informacji posłom, którzy w piątek, 16 listopada 2018 r., pojawili się w Urzędzie" - zaznaczył rzecznik KNF.

Jak dodał, UKNF "zawsze niezwłocznie udziela posłom odpowiedzi na zadawane liczne zapytania, o ile ich przedmiot nie podlega tajemnicy zawodowej wynikającej z ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz m.in. z ustawy Prawo bankowe".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(87)
jze
5 lata temu
Akcje banków Czarneckiego pikują w dół już od paru lat. Przejęcie jego banków przez państwo za złotówkę to wyjątkowa okazja dla niego żeby wyjść z twarzą z sytuacji w jakiej się znalazł. Idea podniósł oprocentowanie lokaty 3 miesięcznej na 3,9%, zerwanie lokaty nie powoduje utraty odsetek! To obraz w jakie sytuacji jest jego bank. Ale on wie, że te 3,9% zapłaci skarb państwa- my podatnicy. To POkłosie chorej decyzji Tuska o podniesieniu do 100000 euro gwarancji lokat przez BFG. Skorzystają na tym przekręcie posiadacze lokat, zapłącą wszyscy. Czarnecki jest perfidny, tylko co go powstrzymuje, żeby oprocentowanie lokat podwyższył do 15% ? To byłby dopiero psikus dla skarbu państwa, czyli dla nas wszystkich.
Alojzy
5 lata temu
KNF nie mógł udzielić informacji w trybie interwencji poselskiej...bez łapówy.
ePete
5 lata temu
Należy wnieść ustawę w trybie pilnym by KNF był objęty nadzorem poselskim. Jeśli posłowie PiS się temu przeciwstawią to przynajmniej będzie wiadomo, po której są strojnie
Rocky
5 lata temu
PiS to najgorsza od 100 lat partia ..
psik
5 lata temu
dla łysych też znajdą się miejsca siedzące u "fryzjera"
...
Następna strona