Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czas na rozbudzenie rynków finansowych

0
Podziel się:

We wtorek rynek finansowy utrzymywał względny spokój z poniedziałku przy małej liczbie istotnych wydarzeń. Na rynku krajowym notowania złotego do euro utrzymywały się w wąskim przedziale 4,13-4,1550, a polska waluta pozostawała obojętna względem komentarzy członków RPP. Choć słowa Elżbiety Chojny-Duch i Anny Zielińskiej-Głębockiej sugerowały, że Radzie wciąż bliżej do obniżek niż podwyżek, to jednak, póki nowe dane z gospodarki nie wskażą na silne pogarszanie koniunktury (najbliższe raporty już w czwartek), bazowym scenariuszem na najbliższe miesiące jest stabilizacja kosztu pieniądza.

Na szerokim rynku uwagę przykuwały dane o produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii. Silniejszy od prognoz spadek zarówno w sektorze wytwórczym, jak i w cały przemyśle w pierwszej chwili zepchnął funta na nowe 2 1/2 -letnie minima do dolara (GBP/USD 1,4830), ale ostatecznie realizacja zysków z krótkich pozycji pozwoliła na odbicie ponad 1,49. Przy perspektywach powrotu recesji oraz kontynuacji luzowania monetarnego przez Bank Anglii funt pozostanie w spadkowym trendzie, jednak na obecną chwilę sporą dawkę pesymizmu ma już w cenie. Na marginesie, słaba kondycja sektora wytwórczego budzi obawy, aczkolwiek odpowiada on zaledwie za 10% PKB kraju i zdecydowanie ważniejsza jest koniunktura w sektorze usługowym (75% PKB), który, jeśli wierzyć indeksom PMI (luty: 51,8), radzi sobie całkiem nieźle.

Środowy kalendarz makroekonomiczny powinien przynieść trochę ożywienia do notowań. Ze strefy euro opublikowane zostaną dane o styczniowej produkcji przemysłowej i większe tutaj szanse na negatywne zaskoczenie względem i tak słabych prognoz (-0,1% m/m). Zdecydowanie lepsze nastroje powinny być budowane na wynikach sprzedaży detalicznej z USA (prog. 0,5% m/m). Przynajmniej lepsze dla dolara, który może być wzmacniany nasileniem oczekiwań wcześniejszego wygaszania przez Fed programu QE3. Dla euro ważnym czynnikiem będzie aukcja 15-letnich obligacji skarbowych Włoch. W ostatnich dniach rentowności włoskiego długu pozostawały stabilne (brak reakcji po piątkowej obniżce ratingu), stąd dzisiejsza emisja bez problemu powinna znaleźć nabywców, dając wsparcie dla unijnej waluty.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)