Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Globalna gospodarka w 2013

0
Podziel się:

Zaskakująco dobry finał po trudnym początku roku

Globalna gospodarka w 2013
bECBBQmt

Po wymagającym 2012 roku, w którym świat opanowało szerokie spowolnienie gospodarcze, kolejny rok przyniesie wyraźną poprawę otoczenia ekonomicznego. Oczekujemy, że wraz z końcem drugiego kwartału globalne ożywienie powinno ponownie nabierać tempa i z nawiązką zrekompensować słaby początek roku. W naszej ocenie siła globalnego popytu jest obecnie niedoszacowana i będzie decydować o skali odbicia gospodarki światowej w całym 2013 r.

Nadchodzący 2013 rok będzie okresem, w którym:

bECBBQmv
  • Globalna gospodarka doświadczy przyspieszenia tempa wzrostu w oparciu o odbudowę zaufania podmiotów gospodarczych w trwałą poprawę warunków ekonomicznych gwarantowaną przez główne banki centralne.
  • Luzowanie monetarne EBC i Fed zostanie utrzymane w obecnej formie, a dalsza ekspansja fiskalna nastąpi w przypadku Banku Anglii i Banku Japonii.
  • Strefa euro wyrwie się z objęć recesji, jednak poprawa sytuacji gospodarczej nie będzie równomierna – wyraźnemu przyspieszeniu państw z centrum będzie towarzyszyć dalszy spadek PKB krajów z peryferii.
  • Hiszpania będzie zmuszona do skorzystania z zewnętrznej pomocy finansowej, a związane z tym uruchomienie programu OMT przyniesie dalszą stabilizację rynków finansowych.
  • Obawy o klif fiskalny w Stanach Zjednoczonych znikną z początkiem roku, przekładając się na rozpędzenie się gospodarki dużo wcześniej niż w Europie; ultra-luźna polityka Fed będzie wspierać popyt konsumpcyjny i inwestycje.
  • PKB Polski zwiększy się o 2,1% korzystając na poprawie sytuacji w strefie euro. Głębokie łagodzenie polityki monetarnej przez RPP nie będzie konieczne, a przyszły rok przyniesie tylko dwie obniżki stóp procentowych po 25 pb.
  • Sprawdź prognozy ekonomistów Alior Bank na 2013 rok - pobierz pełen raport
bECBBQmW
alior bank
raport
KOMENTARZE
(0)