Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys zadłużenia to nie tylko problem peryferii strefy euro

0
Podziel się:

Decyzja agencji Moody's o obniżce ratingu dla Francji nie jest wielkim zaskoczeniem i tak też została przyjęta przez rynki finansowe. Obecnie ocena wiarygodności kredytowej jest zrównana z ratingiem nadany w styczniu przez agencję S&P i od tego momentu podobny krok ze strony pozostałych przedstawicieli wielkiej trójki agencji ratingowych (razem z Fitch) był oczekiwany. Akcja Moody's pokazuje jednak, że problemy strefy euro nie są zamknięte tylko do krajów peryferyjnych, ale także dosięgają państw z centrum. Francja jest najbardziej narażona na eskalację kryzysu zadłużenia w związku z silnymi powiązaniami handlowymi z krajami południa Europy, jak i wysokim zaangażowaniem francuskiego sektora bankowego w tym regionie. Komentując obcięcie ratingu, mini-ster finansów Francji Pierre Moscovici stwierdził, że decyzja agencji jest motywacją do kontynuacji reform strukturalnych i dążenie do redukcji deficytu do 3% PKB w przyszłym roku z 4,5% w obecnym. Dość odważne słowa w przypadku kraju, który słynie z
rozbudowanego systemu wsparcia socjalnego i wysokich wydatków publicznych. Stąd obniżka bardziej powinna zmotywować prezydenta Hollande'a do aktywniejszego działania na arenie europejskiej na rzecz Włoch i Hiszpanii, w szczególności w kontekście ograniczenia zapędów Niemiec do większej konsolidacji fiskalnej w regionie. Gdyż bez popytu na francuskie dobra ze strony państw z południa, przyszło-roczne plany budżetowe mogą legnąć w gruzach, co nie umknie uwadze agencji ratingowych, a przy długu publicznym Francji bliskim 90% PKB utrata każdego stopnia ratingu może drogo kosztować.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)