Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podsumowanie minionego tygodnia

0
Podziel się:
Podsumowanie minionego tygodnia

Podsumowanie minionego tygodnia

Mocno oczekiwane zakończenie debaty nad odblokowaniem Grecji kolejnej transzy pomocy przeciąga się o kolejny tydzień, a kością niezgody między Eurogrupą a MFW pozostaje tempo redukcji greckiego długu. Doniesienia ostatnich dni sugerują, że zakończenie rozmów w poniedziałek 26.11. wydaje się niemal pewne i zostało już zdyskontowane przez inwestorów.

Protokół z październikowego posiedzenia RPP wskazuje na brak jednomyślności przy decyzji o obniżce stóp procentowych. Kolejne cięcie w grudniu wydaje się niezagrożone (listopadowa obniżka tylko neutralizuje podwyżkę z maja), ale pauza w styczniu jest coraz bardziej prawdopodobna, co już teraz wpływa na umocnienie złotego.

Według odczytów indeksów PMI, w listopadzie pogłębiła się recesja w sektorze usługowym strefy euro, natomiast w istotniejszym sektorze przemysłowym tempo kurczenia się przyhamowało. Miną jeszcze co najmniej 3-4 miesiące, nim indeksy powrócą ponad barierę 50 pkt, co potwierdza oczekiwania kontynuacji recesji w strefie euro w IV kwartale 2012 r.

Z drugiej strony, motory światowej gospodarki wykazują oznaki obrony przed globalnym spowolnieniem, dając nadzieję na szybsze odbicie. Listopadowe dane pokazują, że indeks PMI dla przemysłu USA jest najwyżej od pięciu miesięcy, chiński przemysł rozwija się po raz pierwszy od 13 miesięcy, a niemiecki indeks Ifo odbija od 2,5-letniego dołka.

Pomimo zwycięstwa separatystycznych partii w regionalnych wyborach w Katalonii, secesja regionu z Hiszpanii wydaje się mało prawdopodobna z uwagi na negatywne konsekwencje ekonomiczne związane z koniecznością opuszczenia strefy euro. Argument ten jednak może być wykorzystywany jako straszak rządu katalońskiego w negocjacjach z Madrytem.

Fiasko rozmów przywódców państw UE w sprawie budżetu na lata 2014-2020 pokazuje, jak duże są różnice między poszczególnymi krajami, gdy chodzi o wydawanie pieniędzy na potrzeby bloku. Kwestia budżetu (obowiązującego dopiero za rok) obecnie nie przynosi reakcji rynków finansowych, ale wystąpienie podobnych sporów w przyszłości w sprawach ratowania zagrożonych państw może wy-wołać istotne perturbacje.

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Przegląd rynku: Co z tym bailoutem dla Hiszpanii?
  • Waluty światowe: Tydzień na stonowanie optymizmu
  • Rynek złotego: W oczekiwaniu na dane o PKB
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)