Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podsumowanie zeszłego tygodnia

0
Podziel się:
Podsumowanie zeszłego tygodnia
(Grupo P7 - Mais Europa/CC BY-NC-SA/Flickr)

Podsumowanie minionego tygodnia

Na ostatnim posiedzeniu FOMC zgodnie z oczekiwaniami zapowiedział dodatkowy skup obligacji skarbowych w wysokości 45 mld USD miesięcznie, zastępując kończący się w tym roku Operation Twist. Fed zagwarantował trwałość ekspansywnej polityki monetarnej deklarując wstrzymanie się od podwyższania stóp proc. z poziomu 0-0,25% do czasu, aż inflacja nie wzrośnie powyżej 2,5%, a bezrobocie nie spadnie poniżej 6,5%, co nie powinno nastąpić przed 2015 r.

Po kolejnym tygodniu rozmów między prezydentem Barackiem Obamą a przedstawicielem Republikanów Johnem Boehnerem wydaje się, że porozumienie w sporze budżetowym jest coraz bliżej i Re-publikanie finalnie przystaną na podwyżkę podatków dla najbogatszych Amerykanów. Wciąż brak jednak ostatecznej decyzji, co zwiększa prawdopodobieństwo, że koniec negocjacji przypadnie już na styczeń 2013 r., wprowadzając w międzyczasie dodatkowe napięcia na rynkach finansowych.

Wśród członków Rady Polityki Pieniężnej widać różnice zdań odnośnie głębokości cyklu obniżek stóp procentowych, aczkolwiek styczniowa obniżka o 25 pb jest już przesądzona, o czym świadczą popierające ją komentarze nawet ze strony „jastrzębich” członków Rady.

Zapowiedź rezygnacji z fotela premiera Włoch przez Mario Montiego zaledwie na jeden dzień wprowadziła panikę na krajowy rynek długu. Wszystko wskazuje na to, że niezależnie od wyniku lutowych wyborów parlamentarnych, Monti pozostanie aktywnym uczestnikiem procesu naprawy finansów publicznych i Włochom nie grozi konieczność zwrócenia się o pomoc finansową z UE i MFW.

Seria danych ze strefy euro w ubiegłym tygodniu pokazała silny rozdźwięk między bieżącą a przyszłą sytuacją w strefie euro, w szczególności w Niemczech. Analitycy i inwestorzy oczekują szybkiego odbicia niemieckiej gospodarki (silny wzrost indeksu ZEW w grudniu), jednak bieżący stan sektora przemysłowego pozostaje rozczarowujący (spadek indeksu PMI). Bez ponownego rozpędzenia Niemiec wyjście strefy euro z recesji jest praktycznie niemożliwe.

Pomimo rynkowych spekulacji o możliwych zmianach w polityce monetarnej Narodowego Banku Szwajcarii, kwartalne posiedzenie banku zakończyło się utrzymaniem trzymiesięcznego Liboru w przedziale 0-0,25% oraz utrzymaniem progu maksymalnej wartości franka na poziomie 1,20 za euro i obecnie nic nie wskazuje, aby sytuacja miała się zmienić w kolejnych miesiącach.

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Przegląd rynku
  • Waluty światowe: Fałszywy spokój
  • Rynek złotego: Przedświąteczna stabilizacja
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)