Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pozytywne sygnały z europejskiego rynku długu

0
Podziel się:

Porozumienie zagranicznych pożyczkodawców Grecji w kwestii wypłaty kolejne transzy pomocy zmniejszyło napięcia na europejskim rynku długu i sprzyja pozostałym państwom z grupy PIIGS. Rynek długu, jako jeden z mierników zaufania do strefy euro, pokazuje w ostatnim czasie wyraźny spadek obaw o rozpad bloku walutowego. W czwartek Włochy sprzedały pięcio- i dziesięcioletnie obligacje za prawie 6 mld euro, a osiągnięte rentowności były najniższe od dwóch lat. Na rynku wtórnym benchmarkowe dziesięciolatki wyceniane są z dochodowością 4,57%, a oprocentowanie hiszpańskich papierów wynosi 5,37%. Są to dużo niższe poziomy, jeśli przypomnieć, że w ciągu ostatniego roku w obu przypadkach zdarzały się wyceny grubo powyżej 7%.

Sentyment na rynkach finansowych pozostaje mocno powiązany z realną sferą gospodarki Eurolandu. Zagrożenie bankructwa jednego z państw bloku jest ciosem dla europejskich aktywów i samego euro, z kolei napięcia na rynkach finansowych poddające w wątpliwość przyszłość bloku ciążą na psychice konsumentów i producentów, powstrzymując ich od podejmowania decyzji ekonomicznych. I jakkolwiek europejski rynek finansowy ma się lepiej, tam w sferze realnej tej poprawy jeszcze nie widać, o czym przypomniała w czwartek KE. Wprawdzie ogólne nastroje w gospodarce bloku w listopadzie uległy poprawie pierwszy raz w tym roku, to jednak nastroje konsumentów spadają kolejny miesiąc (popyt konsumpcyjny odpowiada za około połowę PKB regionu), z kolei wśród przedsiębiorców nadal utrzymuje się niechęć do podejmowania nowych projektów inwestycyjnych. Cząstkowe dane nadal wspierają opinię, że recesja w strefie euro przeciągnie się na kolejny kwartał. Warto jednak pamiętać, że rynki finansowe zawsze reagują z wyprzedzeniem względem
zmian w gospodarce realnej, stąd zakładając podtrzymanie obecnych trendów, można oczekiwać, że ożywienie do strefy euro wkrótce powróci, możliwe że już w drugim kwartale przyszłego roku.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)