Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tygodniowy raport walutowy

0
Podziel się:
Tygodniowy raport walutowy

Podsumowanie minionego tygodnia

Kolejny tydzień nie przynosi postępów w negocjacjach między Demokratami a Republikanami w Kon-gresie na temat uniknięcia automatycznych cięć wydatków i podwyżek podatków i wyraźnie wzrosło ryzyko, że porozumienie nie zostanie zawarte przed końcem roku. Reakcja rynków finansowych na komentarze polityków z ostatnich dni pokazuje, że w kolejnych tygodniach kryzys fiskalny USA będzie tematem nr 1. (więcej na str. 2)

Beżowa Księga Fed, raport banku centralnego dotyczący sytuacji w gospodarce, wskazuje na duży stopień niepewności wśród przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w odniesieniu do przyszłorocznej konsolidacji fiskalnej. Rewizja szacunków PKB za III kwartał wykazała korektę w dół wydatków konsumentów i biznesu, a październikowe dane o spadku wydatków gospodarstw domowych sugerują, że wyniki za IV kwartał mogą być jeszcze gorsze. Z tym większą uwagą w kolejnych dniach śledzone będą dane z przemysłu i rynku pracy. (więcej na str. 2)

Gorszy do oczekiwań wynik dynamiki PKB Polski za II kw. (1,4% r/r, prog. 1,8%) jest zarazem najniższy od ponad trzech lat, podkreślając skalę spowolnienia gospodarczego. RPP nie powinna mieć już żadnych oporów przed obniżką stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu, ale cięcie większe niż o 25 pb jest mało prawdopodobne. (więcej na str. 5)

Międzynarodowi pożyczkodawcy ostatecznie porozumieli się w sprawie ścieżki redukcji greckiego zadłużenia w ciągu następnej dekady. Nowy harmonogram zakłada zmniejszenie relacji długu publicznego do PKB do 124% w 2020 r. wobec ok. 170% w 2012 r. Kolejna transza pomocy na ponad 30 mld euro ma być wypłacona Grecji 13 grudnia, jednak ambitne założenia harmonogramu pozostawiają wątpliwości o jego trwałość.

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Przegląd rynku: Mniej „klif fiskalny” co „stok fiskalny”
  • Waluty światowe: Kryzys fiskalny USA w centrum uwagi
  • Rynek złotego: PLN odporny na negatywne impulsy z polskiej gospodarki
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)