Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tygodniowy raport walutowy

0
Podziel się:
Tygodniowy raport walutowy

Podsumowanie minionego tygodnia

W całym 2012 r. polska gospodarka rozwijała się w tempie 2% (wstępne szacunki GUS) wobec 4,3% w 2011 r., co oznacza spowolnienie do 1% w IV kw. wobec 1,4% w III kw. Hamująca konsumpcja oraz niska dynamika inwestycji będą ciążyć na wynikach gospodarki co najmniej jeszcze w I kw. 2013 r. Gorszy od prognoz (2,1%) odczyt powinien także skłonić RPP do obniżki stóp procentowych na lutowym posiedzeniu.

Styczniowe odczyty indeksów aktywności wytwórczej w światowym przemyśle rysują optymistyczny obraz gospodarki, choć nie bez zastrzeżeń. Odbudowa zapasów i nowe zamówienia rozpędzają przemysł w USA, ekspansja utrzymuje się także w chińskim sektorze, jednak ożywienie aktywności jest nierówne za sprawą niejasnych perspektyw odbicia w handlu zagranicznym. Pokrzepiająca jest stabilizacja w przemyśle strefy euro, sugerując, że region najgorsze ma już za sobą. Ekspansja aktywności utrzymuje się też w brytyjskim przemyśle, jednak perspektywa powrotu recesji w I kw. jest nadal żywa.

Zeszłotygodniowy zestaw raportów makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych potwierdza utrzymanie stabilnej ścieżki ożywienia gospodarczego. Sporym zaskoczeniem okazał się spadek PKB w IV kw. o 0,1% w ujęciu zannualizowanym, jednakże slaby wynik był wynikiem negatywnego wpływu zahamowania wzrostu zapasów i silnego spadku wydatków na obronność, który ma działanie jednorazowe. Solidnie prezentują się kluczowe komponenty PKB, konsumpcja i inwestycje, co przy stabilnym przyroście nowych miejsc pracy (+157 tys. w styczniu) pozytywnie rokuje na kolejne kwartały.

Komunikat po styczniowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej w połączeniu z ostatnim raportem z rynku pracy redukują obawy o przedwczesne zakończenie programu QE3. W ocenie Fed gospodarka wciąż potrzebuje wsparcia ze strony polityki pieniężnej, z kolei nieoczekiwany wzrost stopy bezrobocia w styczniu do 7,9% oddala perspektywę sięgnięcia celu Fed (6,5%), przy którym bank centralny będzie rozważał zacieśnianie monetarne. Podtrzymanie stałego dopływu świeżego kapitału wspiera pozytywny sentyment na rynkach finansowych

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Prognozy walutowe
  • Waluty światowe: Czy EBC jest zaniepokojony siłą euro?
  • Rynek złotego: Czekając na decyzję RPP
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)