Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tygodniowy raport walutowy

0
Podziel się:
Tygodniowy raport walutowy
(sunshinecity/CC/Flickr)

Podsumowanie minionego tygodnia

Rada Polityki Pieniężnej wbrew wszelkim oczekiwaniom obcięła stopę referencyjną o 0,5 pkt proc. do 3,25%, uzasadniając decyzję wskazaniami projekcji makroekonomicznej NBP, według której inflacja będzie utrzymywać się poniżej celu NBP (2,5%) w średnim terminie. Komentarze prezesa NBP Marka Belki z konferencji prasowej wskazują, że bank zakończył cykl łagodzenia polityki monetarnej i stopy procentowe nie powinny ulec zmianie przynajmniej do końca 2013 r.

Po serii pozytywnych miękkich danych z Niemiec (PMI, Ifo), pierwsze twarde dane za 2013 r. dają mieszane sygnały o sile odbicia największej gospodarki Eurolandu. Dane o sprzedaży detalicznej i z rynku pracy wskazują na pozytywny wpływ konsumpcji na wzrost, jednak ożywienie aktywności przemysłowej pozostaje niepewne za sprawą słabej kondycji pozostałych członków UE.

Prezes EBC Mario Draghi z większym optymizmem patrzy na perspektywy strefy euro, pomimo rewizji w dół prognoz wzrost oraz słabych odczytach bieżących wskaźników gospodarczych. Marcowe posiedzenie Rady Zarządzającej EBC przyniosło utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie (referencyjna: 0,75%), a Draghi nie zasygnalizował, aby bank był gotowy obniżać stopy proc. w przyszłości.

Gospodarka Stanów Zjednoczonych systematycznie okazuje dowody siły ożywienia. Nieoczekiwany spadek stopy bezrobocia do najniższego poziomu do czterech lat (7,7%) wzmacnia spekulacje o szybszym zakończeniu programu skupu aktywów (QE3) przez Fed, nawet pomimo wykluczających takie rozwiązanie komentarzy kluczowych przedstawicieli banku centralnego (Bernanke, Yellen).

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Przegląd rynku: Kres zimowego snu agencji ratingowych
  • Waluty światowe: Fundamenty wspierają dolara
  • Rynek złotego: Rosnący wpływ sygnałów z zewnątrz
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)