Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyniki stress testów nie przynoszą ulgi

0
Podziel się:

Siedem spośród czternastu hiszpańskich banków będzie wymagać dokapitalizowania w wysokości 59,3 mld euro, wynika z opublikowanych w piątek wyników drugiego audytu dokonanego przez firmę konsultingową Oliver Wyman. Wysokość rekapitalizacji dotyczy scenariusza wyraźnego pogorszenia warunków gospodarczych, m.in. przewiduje spadek hiszpańskiego PKB o 6,5% do 2014 r. i 50-proc. spadek cen gruntów. Bank Hiszpanii ocenia prawdopodobieństwo takiego rozwoju wypadków na ok. 1%, z kolei w bazowym scenariuszu (spadek PKB o 1,7%) potrzeby finansowe banków sięgają 25,9 mld euro. To stosunkowo niska kwota, szczególnie że tylko część niedoborów kapitałowych ma być uzupełniona z pomocy rządowej (reszta z przyszłych zysków banków). Rząd jednak zdążył już skorygować planowany deficyt na ten rok do 7,4% PKB z 6,3%, ale patrząc na dotychczasową realizację budżetu, także ten cel może być przestrzelony.

Oszacowana kwota była zbliżona do wcześniejszych oczekiwań, toteż przyjęto ją z umiarkowanym optymizmem, gdyż usuwa jeden z czynników niepewności krążących wokół Hiszpanii, jednak nadal istotniejsze jest to, kiedy Hiszpania zwróci się o oficjalny bailout. Przedstawiciel Banku Hiszpanii powiedział w piątek, że na rzecz banków kraj planuje uzyskać pomoc ze strefy euro w wysokości ok. 40 mld euro z przyznanej w czerwcu linii kredytowej na 100 mld euro. Stąd już niedaleka droga do zwrócenia się o wsparcie dla całego kraju, ale jak pokazał zeszły tydzień, Madryt nie ma zamiaru się spieszyć. Czy Hiszpania poprosi o pomoc już na najbliższym posiedzeniu Eurogrupy (8.10.), czy zostanie „nakłoniona” do tego podczas szczytu przywódców UE (18-19.10), a może inwestorzy zmuszą władze Hiszpanii podbijając rentowności.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)