Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartosz Wawryszuk
|

Sprawdź, w którym województwie Kościół dostał najwięcej

0
Podziel się:

Kościół dostał od państwa działki liczące 60 tysięcy hektarów. Najwięcej w Wielkopolsce. Najbardziej zbulwersowany jest tym SLD z Grzegorzem Napieralskim na czele.

Sprawdź, w którym województwie Kościół dostał najwięcej
(PAP/Jacek Turczyk)
bEKCWgkB

60 tys. hektarów w ostatnich dwóch dekadach dała Kościołowi Komisja Majątkowa działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. To bulwersuje polityków z SLD z Grzegorzem Napieralskim na czele. Uważają, że stało się to wbrew konstytucji. Money.pl postanowił sprawdzić, gdzie Kościół dostał ziemię. Okazało się, że największe połacie otrzymał w Wielkopolsce: ponad 16 tys. hektarów. Drugie w kolejności jest województwo kujawsko-pomorskie - niespełna 14 tys. hektarów.

Wykaz nieruchomości przekazanych stronie kościelnej przez państwo w zamian za majątek bezprawnie zagarnięty w czasach PRL liczy kilka tysięcy pozycji, w tym aż 490 zabudowanych.

Ich wartość to, według Komisji, 24 mld zł. Oprócz tego Kościołowi wypłacono rekompensaty i odszkodowania w sumie na kwotę 107,5 mln zł.

bEKCWgkD

| ILE HEKTARÓW W POSZCZEGÓLNYCH WOJEWÓDZTWACH DOSTAŁ KOŚCIÓŁ |
| --- |

37,4 ha

3 973,2 ha

1 113,8 ha

bEKCWgkJ

85,4 ha

93,5 ha

16 330,7 ha

13 812,3 ha

bEKCWgkK

921,9 ha

123,15 ha

96,2 ha

9 780 ha

bEKCWgkL

19,3 ha

1 499 ha


2 013 ha

bEKCWgkM

181,5 ha

1 910 ha

Źródło: Komisja Majątkowa przy MSWiA
(* 8,7 tys. ha nieruchomości oddanych Kościołowi nie jest przypisanych do województw)

Wykaz nieruchomości przedstawił mediom Sławomir Kopyciński, poseł SLD, który dwa lata zabiegał o ujawnienie dokumentu składając liczne interpelacje w Sejmie.

- _ Lista jest mało precyzyjna. Na razie pokazaliśmy tylko suche fakty dotyczące liczby nieruchomości. Co do wyceny można mieć podejrzenie, że była zaniżona, bo przecież CBA i prokuraturazainteresowały się tą sprawą nie bez powodu _ - powiedział Money.pl poseł Kopyciński. - _ Uważam, że hojność tej komisji jest tak wielka, że prokuratura powinna zbadać wszystkie podjęte przez nią do tej pory decyzje _.

Kościół przejął łącznie 490 nieruchomości, w tym 19 szpitali, osiem domów dziecka, 26 szkół, dziewięć przedszkoli, trzy muzea, dwa teatry, dwie biblioteki, budynki archiwum, prokuratury, sądu, izby skarbowej, operetki, dworzec PKS i nawet browar.

Zobacz, co i gdzie dostał Kościół Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

SLD uważa, że działalnością komisji powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny. Partia złożyła półtora roku temu wniosek w tej sprawie, ale Trybunał zwrócił go z prośbą o uzupełnienie podpisów, po tym, jak troje lewicowych polityków zginęło w katastrofie smoleńskiej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t75904.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jest;areszt;w;sprawie;korupcji;w;komisji;majatkowej,97,0,679777.html) Jest areszt w sprawie korupcji w Komisji Majątkowej
Resort spraw wewnętrznych i administracji przy którym działa Komisja Majątkowa, odmówił komentarza, mimo iż jej współprzewodniczącym jest Józef Różański, dyrektor Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych w MSWiA.

Wypowiadać nie chciał się również ksiądz dr Józef Kloch, rzecznik Episkopatu Polski, kierując nas do współprzewodniczącego ze strony kościelnej - Krzysztofa Wąsowskiego. Ten ostatni stwierdził z kolei, że nie wolno mu wypowiadać się na ten temat.

- _ MSWiA twierdzi, że tylko zapewnia obsługę prawną Komisji, z czego wynika, że nikt jej nie kontroluje. To jest państwo w państwie _ - komentuje Kopyciński.

Poseł Lewicy zwraca także uwagę na jeszcze jeden wątek: _ W 2006 roku Zbigniew Ziobro, ówczesny minister sprawiedliwości, wydał kuriozalną opinię prawną, na podstawie której Kościół zyskał możliwość dochodzenia roszczeń na terenach Ziem Odzyskanych, choć te pierwotnie były wyłączone z działalności Komisji Majątkowej. Kuriozalną dlatego, że został potraktowany jako prawny następca kościoła katolickiego z III Rzeszy _ - przypomina poseł SLD.

Zbigniew Ziobro, obecnie europoseł PiS, który wrócił akurat z zagranicznego wyjazdu, nie chciał rozmawiać o Komisji tłumacząc, że nie zna kontekstu sprawy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t111369.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;rusza;na;wojne;z;panstwowo-koscielna;komisja,169,0,679849.html) SLD rusza na wojnę z państwowo-kościelną komisją Napieralski: To co robi Komisja Majątkowa jest niezgodne z konstytucją. Dzięki niej Kościół przejął majątek warty 24 mld złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t97352.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/borowski;trzeba;sie;szybko;zajac;komisja;majatkowa,96,0,680544.html) Borowski: Trzeba się szybko zająć Komisją Majątkową Ma projekt ustawy zmieniający zasady działania komisji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t109371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosciol;bedzie;oddawal;nieruchomosci,8,0,680200.html) Kościół będzie oddawał nieruchomości? Władze Krakowa chcą podważyć niektóre decyzje Komisji Majątkowej.
bEKCWgle
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)