Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

11 rocznica zamachu na World Trade Center

0
Podziel się

Widziałem niesamowitą ilość wypadających ludzkich ciał, komputerów, papierów. Wtedy stwierdziłem, że za chwilę mogę umrzeć - wspomina Polak, który przeżył zamach na WTC.

11 rocznica zamachu na World Trade Center
(National Park Service/public domain)
bDAPyFcl

Był to jeden z najtragiczniejszych dni w historii Stanów Zjednoczonych i świata. 11 lat temu, 11 września 2001 roku dokonano największego w dziejach zamachu terrorystycznego na Światowe Centrum Handlu - WTC w Nowym Jorku i Pentagon w Waszyngtonie.

Terroryści z Al-Kaidy kierowanej przez Osamę Bin Ladena, posługując się porwanymi samolotami pasażerskimi, zaatakowali dwa wieżowce WTC, uderzając i wbijając się w nie. W ataku zginęło blisko 3 tysiące osób. Budynki zawaliły się. Podczas akcji ratunkowej poniosło śmierć ponad 300 strażaków i policjantów. Trzeci porwany samolot trafił w budynek Pentagonu w Waszyngtonie, czwarty został skierowany prawdopodobnie na Biały Dom, jednak dzięki bohaterskiej postawie pasażerów nie doleciał do Waszyngtonu i rozbił się w okolicach Pittsburga w Pensylwanii.

Kiedy Boeing 767 z 92. osobami na pokładzie uderzył w górne piętra jednego z wieżowców World Trade Center, w Nowym Jorku była godzina 8.46, w Polsce zbliżała się 15-ta. Szokujące informacje przekazywały telewizje niemal całego świata.

bDAPyFcn
Zobacz także: ZOBACZ ANIMACJĘ UPAMIĘTNIAJĄCĄ ZAMACH Z 11 WRZEŚNIA

Do zamachów na WTC doszło w godzinach porannych. Wielu osobom udało się uciec z budynków, inni zawdzięczają życie temu, że nie zdołali dotrzeć do pracy. Mieszkanka Nowego Jorku Judith Kessel rozpoczynała pracę w biurze na 43. piętrze World Trade Center, kiedy nastąpił atak. Zapamiętała ogromny huk i krzyki.

- _ O mój Boże! O Boże! Powiedziałam: uciekajmy, złapałam torebkę i zaczęłam zbiegać. Kiedy byliśmy na dole jeszcze przez krótką chwilę patrzyliśmy na wieże, a potem skierowałam się do Mostu Brooklińskiego _ - wspomina.

bDAPyFct

Zamach na World Trade Center

  • fot: TheMachineStops/Flickr
  • fot: Polaris Images/East News
  • fot: Federal government of the United States
  • fot: U.S. Navy Photo [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/zamach-na-world-trade-center-g470226.html) Przemysław Glaziak w chwili wybuchu pracował w jednym z biur mieszczących się w World Trade Center. Mówił, że w momencie uderzenia pierwszego samolotu w jeden z wieżowców miał wrażenie, że cały budynek się przechylił.

- _ Widziałem tylko, że uniosły się niesamowite kłęby dymu i ognia. Widziałem niesamowitą ilość ludzkich ciał wypadających, komputerów, drukarek, papierów. Wtedy naprawdę panicznie się przestraszyłem. Wtedy stwierdziłem, że za chwilę mogę umrzeć _ - opowiada Glaziak.

bDAPyFcu

Prezydent George Bush w jednym z pierwszych przemówień po zamachach uspokajał rodaków i zapewniał, że ataki terrorystyczne nie złamią Ameryki i jej mieszkańców. Przekonywał, że akty terroru nie zdołają naruszyć demokratycznych wartości, ani zagrozić amerykańskiej gospodarce.

- _ Ataki terrorystyczne mogą wstrząsnąć fundamentami naszych budynków, ale nie zdołają zachwiać fundamentami Ameryki _ - grzmiał Bush.

Ataki terrorystyczne z 11 września potępił niemal cały świat, nie tylko głowy państw, lecz także zwykli ludzie, którzy na różne sposoby okazywali solidarność z Amerykanami, organizując marsze poparcia, a nawet oddając krew dla poszkodowanych.

bDAPyFcv

Tony Blair zdeklarował, że Wielka Brytania musi pomóc w wymierzeniu sprawiedliwości sprawcom ataków terrorystycznych. Podkreślił, że zamachy były atakiem na podstawowe wartości, które uznaje zarówno, jego kraj, jak i cały "cywilizowany świat".

- _ To, w co my wierzymy, jest zupełnym przeciwieństwem tego, w co wierzą terroryści. Wierzymy w siłę rozumu, demokrację i tolerancję. I te wartości są podstawą naszego cywilizowanego świata _ - mówił Blair. - _ Jak pokazała historia jesteśmy - gdy zajdzie taka potrzeba - przygotowani do walki o nie. Terroryści powinni wiedzieć, że wierzymy we własne wartości równie silnie, jak oni w swoje. I teraz przyszedł czas, aby to pokazać _ - podkreślał.

Papież Jan Paweł II wezwał Kościół do modlitwy w intencji ofiar. Wymownym symbolem solidarności stała się świeca zapalona w oknie papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo. Niedługo potem, podczas wizyty w Kazachstanie, zamieszkanym w większości przez muzułmanów, Jan Paweł II wezwał chrześcijan i muzułmanów do dialogu i współpracy. Podkreślił, że żadna religia nie może być przyczyną konfliktu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/246/m78582.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/atak;na;wtc;bossowie;kamorry;wiedzieli;wczesniej,253,0,1098237.html) *Camorra wiedziała o zamachach na WTC? * Te sensacyjne wiadomości podał dziś włoski dziennik, powołując się na zeznania gangstera współpracującego z wymiarem sprawiedliwości. - _ Z Kazachstanu, który jest przykładem harmonii między ludźmi różnego pochodzenia i wyznań chciałbym wezwać wszystkich: chrześcijan i wyznawców innych religii, byśmy pracowali razem, budowali świat bez przemocy, świat miłości, sprawiedliwości i solidarności _ - mówił wtedy papież.

bDAPyFcw

Natychmiast po zamachu na WTC prezydent George Bush ogłosił wojnę z terroryzmem, a przywódca Al-Kaidy Osama Bin Laden stał się najbardziej poszukiwanym terrorystą na świecie. Siły międzynarodowej koalicji antyterrorystycznej obaliły reżim talibów w Afganistanie, gdzie ukrywał się bin Laden oraz dokonały inwazji na Irak.

10 lat po ataku na WTC, w maju ubiegłego roku Osama bin Laden został zabity przez amerykańskie oddziały specjalne w Pakistanie. Tak informował o tym prezydent Barack Obama.

-_ Dziś wieczorem mogę poinformować Amerykanów i cały świat - w wyniku operacji przeprowadzonej przez Stany Zjednoczone został zabity Osama bin Laden, przywódca al-Kaidy, terrorysta odpowiedzialny za śmierć tysięcy niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci _ - powiedział Obama.

Należy dodać, że choć Osama bin Laden był oskarżony o zorganizowanie ataku na WTC, to jednak wina nie została mu nigdy udowodniona. Po ataku z 2001 roku wzrosły obawy wielu ludzi i upowszechniły się fałszywe stereotypy, że każdy spotkany muzułmanin mógłby okazać się terrorystą.

Czytaj więcej w Money.pl
Sądzą ich za atak na WTC. Na żywo Proces będą obserwować niektóre rodziny ofiar 11 września wyłonione w losowaniu.
Szok. Ofiary ataku na WTC na śmietniku Raport opracowała komisja powołana przez ministra obrony Leona Panettę w następstwie skandalu ze szczątkami żołnierzy.
Miał być następcą WTC. Zobacz, co wyszło To wynik sytuacji na rynku nieruchomości.
bDAPyFcO
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)